» Teksty » Artykuły » W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Przyjaciel Javin

W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Przyjaciel Javin


wersja do druku

Odkurzony klasyk

Autor: Redakcja: Konrad 'shugoran' Wasilewski, Mały Dan

W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Przyjaciel Javin
Przyjaciel Javin, piąty tom serii W poszukiwaniu Ptaka Czasu, nie robi najlepszego wrażenia, a tym bardziej nie zachęca do sięgnięcia po kolejne - wznawiane właśnie przez Egmont - części komiksu.

W poszukiwaniu Ptaka Czasu liczy osiem tomów i dzieli się na dwa cykle. Pierwszy z nich opowiada o przygodach starego rycerza Bragona i młodej Pelissy, córki czarodziejki Mary. Czarodziejka wysyła ten nietypowy duet w daleką wyprawę, której celem jest odnalezienie tytułowego ptaka i - tak przynajmniej twierdzi czarodziejka - uratowanie świata. Natomiast albumy 5-8 przenoszą nas w przeszłość, do czasów kiedy Bragon był jeszcze młodym chłopakiem, a Mara piękną księżniczką. 

Komiks Le Tendre'a i Loisela (później zastąpionego przez innych rysowników) dla niejednego starszego stażem miłośnika komiksu w Polsce musi być źródłem nostalgii. Polskie wydanie pierwszych czterech tomów ukazało się nad Wisłą jeszcze na początku lat 90. Polski rynek komiksowy oferował wtedy czytelnikom raczej niewiele. Nie dziwi więc fakt, że każda kolejna pozycja musiała stanowić nie lada atrakcję dla wyposzczonych fanów. 

Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej i dlatego wznowiony przez Egmont Przyjaciel Javin, pierwszy tom drugiego cyklu, zbyt dużego grona fanów raczej nie zdobędzie. Wydany w oryginale ponad dekadę po zakończeniu pierwszego cyklu, jest niestety dziełem mocno bezbarwnym. To, co teoretycznie powinno być w nim śmieszne - niespecjalnie bawi, a to, co powinno chwycić za serce - jakoś nie chwyta.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Świat zrodzony w głowie Le Tendre'a jest zaludniony przez dziwaczne humanoidalne istoty i jeszcze osobliwsze potwory, grasujące w lasach i wśród wysokich traw. Sceneria - rysowana pierwotnie przez Regisa Loisela, w piątym tomie wspieranego przez Lidwine'a (ilustracje są specyficzne, a ich odbiór podyktuje de gustibus) - wydaje się więc odpowiednia do snucia fascynujących przygód, ale siermiężność scenariusza powoduje, że kolejne strony przewraca się z obojętnością. Poszczególne sceny wyglądają jak klisze wyciągnięte z najbardziej wytartych schematów fantasy, a przecież album w oryginale ukazał się 1998 roku, więc trudno go uważać za komiksową skamielinę. Sztampowa fabuła dopiero pod koniec serwuje zaskakującego twista, ale robi to w sposób tyleż nagły, co nieprzekonujący, przez co zakończenie można zbyć co najwyżej wzruszeniem ramion.

Sytuacji nie poprawiają niekonsekwentne i dziwaczne zachowania bohaterów: choćby Bragona, który po spotkaniu Javina lekką ręką odrzuca propozycję opuszczenia rodzinnych stron (choć wcześniej cały czas o tym marzył), by po chwili jednak zmienić zdanie i próbować samotnie dogonić Javina (co jest znacznie trudniejsze, niż gdyby ruszył z nim od razu). Sam Javin też nie jest zresztą lepszy: gdy pojawia się okazja wyruszenia na polowanie, stanowczo odmawia, ale po chwili oczywiście i tak się na nie wybiera, swoim nagłym pojawieniem prokurując niebezpieczną sytuację.

Muszla Ramora, pierwszy tom pierwszego cyklu, również nie była dziełem porywającym, a historia rumieńców nabierała dopiero w następnych tomach, zwłaszcza w ostatnim. Być może podobnie jest z cyklem drugim. Ale ilu czytelników zdecyduje się o tym samodzielnie przekonać?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 7 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: W poszukiwaniu Ptaka Czasu #5: Przyjaciel Javin (wyd. II)
Scenariusz: Serge Le Tendre, Regis Loisel
Rysunki: Regis Loisel, Dominique Lidwine
Wydawca: Egmont
Data wydania: kwiecień 2014
Liczba stron: 62
Format: 21,5x29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328102224
Cena: 29,99 zł
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1998Czytaj również

W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Przyjaciel Javin
Przygoda dla każego
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu #5: Złodziej woli
Działając wbrew sobie
- recenzja
W Poszukiwaniu Ptaka Czasu #4: Rycerz Bragon
Zaliczony test na rycerza
- recenzja
W Poszukiwaniu Ptaka Czasu #3: Droga Łowcy
Intensywnie lecz nieco nijako
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Księga bogów
Zagubiony bohater
- recenzja
W poszukiwaniu ptaka czasu #6: Kryll
Małymi kroczkami do przodu
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

WekT
   
Ocena:
+1

Coooo?

Przyjaciel Javin jest świetny. Świetnie odkrywa przeszlość znanych postaci, relacja Javina i Bragona oraz jej gorzkie zakończenie są ekstra. i barwne postacie. kalki i klisze tez dobrze dzialają.

Mnie komiks porwał i nie zgadzam się z oceną. 

Do tego delikatne działanie kultystów na skraju widzenia. mistrz.

26-05-2014 09:40
Wlodi
   
Ocena:
+1

Komiks poznałem dopiero w zeszłym roku dzięki WekTowi. ,,W poszukiwaniu ptaka czasu" zachwyciło mnie barwnym światem, doskonałym wyczuciem autora, a do tego historią która zaskakuje i nie nudzi na żadnym jej etapie.

Dzięki Egmontowi będę mógł uzupełnić całość o własną kolekcję. Nie czuję także by komiks był "nie na czasie", według mnie jest to ciekawa alternatywa na obecnym rynku.

Po przeczytaniu w wyobraźni widziałem świat który serwuje nam autor, a to już bardzo dużo ...

26-05-2014 09:54
Maestro
   
Ocena:
+1

Również pozwolę sobie nie zgodzić się z recenzentem. "Przyjaciel Javin" jest dobrym prequelem świetnej serii. Ma jej klimat, kresce i scenariuszowi trudno coś zarzucić. Polecam wszystkim!

26-05-2014 15:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.