» Recenzje » Voyeur [18+]

Voyeur [18+]


wersja do druku

Komiks 18+ najwyżej próbki

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk

Voyeur [18+]
Czy komiks erotyczny, publikowany w piśmie dla mężczyzn powinien „ociekać” seksem? Powinien – inaczej nie nosiłby miana erotycznego. Ale czy musi koncentrować się wyłącznie na seksie? Argentyński twórca, Horacio Altuna, udowadnia, że erotykę można połączyć z inteligentnym poczuciem humoru oraz znakomitą puentą.

Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że tego autora bynajmniej nie nazwalibyśmy rzemieślnikiem, ograniczającego aktywność artystyczną wyłącznie do publikowania erotycznych opowiastek w Playboyu. Ma on na swoim koncie także niezależne cykle, jakie tworzył często we współpracy ze scenarzystą Carlos Trillo. Namalował również szereg obrazów, za sprawą których można go nazwać artystą przez duże „A”. Obecność jego prac w czasopiśmie kierowanym do mężczyzn nie powinno dziwić – Playboy znany jest bowiem ze współpracy z wpływowymi i uznanymi artystami z różnych dziedzin.

Dwa tomy Voyeur opublikowane przez Planetę Komiksów zawierają komiksy Altuny, które ukazywały się od roku 1989 w Playboyu. Każda z historyjek jest zamkniętą całością i każdorazowo nie przekracza czterech stron, na której zwarte są intensywne – pod względem treści i formy – historie, w jakich występują się przeróżni bohaterowie obojga płci: i ci ładniejsi, i ci mniej.

Każdy rozdział zawiera scenę seksu, często wyuzdanego i okraszonego gromkimi, miłosnymi westchnieniami albo krzykami kochanków. Altuna nie próbuje skrywać okolic intymnych  – zwłaszcza kobiecych – co pobudza również wyobraźnię czytających. Czytelnicy otrzymują zatem „kawę wyłożoną na ławę”, ocena takiego podejścia do erotyki zależy już jednak od indywidualnych preferencji czytelnika. Parafrazując stare powiedzenie: jeden rabin wyrazi uznanie dla bezpośredniości, inny skrytykuję formę za dokładnie to samo.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na pewno jedno nie ulega wątpliwości – maestria Altuny w posługiwaniu się ołówkiem i farbami są niezaprzeczalne. Przypominające malunki akwarelami ilustracje są przyjemne w odbiorze za sprawą pastelowych kolorów podkreślających piękno ilustracji. Ponadto postaci mają wyrazistą mimikę, a kadry wypełnia spora liczba detali.

Tyle o rzeczach przyziemnych. Największą niespodzianką były jednak nie grafiki, lecz zupełnie niespodziewane – najwyższej próby poczucie humoru oraz równie zaskakujące i nieoczekiwane zwroty. Wykonanie wolty na przestrzeni czterech stron wymaga nie lada talentu, a tego Altunie nie brakuje. Autor piętnuje naciągaczy, malwersantów oraz zwykłych oszustów pragnących wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do naciągnięcia bliźnich, niezależnie czy materialnie, czy seksualnie. Kpi z chciwości i zachłanności, a kara, często przybierająca zaskakującą formę, zawsze i nieuchronnie spada na winowajców. Może i morały wynikające z historyjek bywają oczywiste, a chwilami nawet banalne, jednak zostają zaserwowane w wybornej formie.

Dla zachowania balansu Altuna nabija się również z postaw świętoszkowatych, kiedy to każda sytuacja, nawet najnormalniejsza – jak rozwiązywanie krzyżówki na plaży – za sprawą naturalnej gry światła i cienia kojarzy się domniemanym obrońcom moralności z czynnościami seksualnymi. Całość uzupełniają śmieszno-gorzkie teksty traktujące o rodzicielskiej naiwności, o ich nieświadomości tego, co potrafią ich pociechy. Napiszę wprost: historie są absurdalne, zabawne i często... niebezpiecznie prawdziwe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Oczywiście przytrafiają się rozdziały zupełnie neutralne, mające zapewnić rozrywkę bez dodatkowych podtekstów. Jak to w zbiorach opowiadań bywa – trafiają się historyjki błahe i nieciekawe, lecz jest ich stosunkowo niewiele i ogólnie album prezentuje wysoki poziom.

Voyeur okazało się kapitalną lekturą na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim to rewelacyjny komiks erotyczny, chociaż być może chwilami – dla niektórych czytelników – może okazać się zbyt dosadny w kwestii ukazywania scen seksu. Poza tym to po prostu bardzo dobry komiks, ze świetnie skonstruowanymi minihistoryjkami, kipiący poczuciem humoru oraz często zaskakującymi, autentycznie zabawnymi puentami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Voyeur - komiksy erotyczne z Playboya
Scenariusz: Horacio Altuna
Rysunki: Horacio Altuna
Wydawca: Planeta Komiksów
Data wydania: 11 stycznia 2024
Tłumaczenie: Jakub Jankowki
Liczba stron: 120
Format: 235x310 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788395252570Czytaj również

Black Kiss 2
Historia sprośnego demona
- recenzja
Black Kiss
Bo najważniejsze jest to czego nie widać
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.