» Recenzje » Usagi Yojimbo #31: Piekielne malowidło

Usagi Yojimbo #31: Piekielne malowidło


wersja do druku

Królik w epoce Edo

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Usagi Yojimbo #31: Piekielne malowidło
Kolejny tom przygód Usagiego przynosi wszystko, co stali czytelnicy serii znają od dawna. Nowym daje natomiast szansę na zapoznanie się z postacią nietypowego ronina bez konieczności sięgania po wcześniejsze tomy.

Po śmierci swojego pana Miyamoto Usagi utracił tytuł samuraja. Nie stracił jednak honoru, więc jako wędrowny ronin nie tylko szuka okazji do zarobku, ale pomaga też wieśniakom w walce z bandytami i klęskami żywiołowymi. I choć Usagi jest królikiem, a w rolę jego sojuszników i przeciwników wcielają się inne zwierzęta futerkowe, seria stworzona przez Stana Sakaiego i tak wciąga w świat japońskiej historii i mitów.

Piekielne malowidło to już 31. tom o przygodach długouchego mistrza miecza. Tym razem Usagi musi zmierzyć się z zagadką tytułowego malowidła, umieszczonego w świątyni przeznaczonej do wyburzenia pod tereny łowieckie dla szoguna. Ktoś jednak morduje przybyłych delegatów i domalowuje krwią ich postacie na malunku, co pokrywa się z miejscową legendą o klątwie wiszącej nad świątynią. Poza tą główną historią w tomie znajdziemy jeszcze kilka krótszych opowieści, w których królik-ronin pomaga ochronić wioskę przed powodzią i wyrusza odzyskać skradzione zapasy ryżu.

Próżno szukać w tych opowiastkach wielkiej oryginalności czy zaskoczenia. Pomysły Sakaiego są bardzo proste i same w sobie nie porywają. Ten autor ma jednak talent do właśnie takich opowieści i ile by ich nie stworzył, zawsze mają w sobie coś, dzięki czemu dobrze się je czyta. Nie inaczej jest tym razem, choć nieco rozczarowani mogą poczuć się stali czytelnicy cyklu, bo niewiele jest w Piekielnym malowidle nawiązań do wcześniejszych wydarzeń. Z drugiej strony może to być atut dla tych, którzy serię śledzą sporadycznie, albo w ogóle nie zdążyli jej jeszcze poznać, bo ten tom można bez problemu czytać bez znajomości wcześniejszych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jak zwykle poznamy za to kolejne ciekawostki o Kraju Wschodzącego Słońca i jego mitach. Tym razem dowiemy się, ile rodzajów deszczu pada w Japonii i jak często przez kraj przechodzą tajfuny. Przyjrzymy się też bliżej wywodzącym się z religii Ajnów potworom zwanymi kappami, których największym przysmakiem są ogórki i ludzka wątroba. Usagi już kilkukrotnie napotykał je na swojej drodze, ale tym razem będzie miał okazję poznać je od nieco innej strony.

Tak jak fabuła zawiera wiele odniesień do folkloru Japonii, tak i rysunki nadal starannie odwzorowują ubrania i broń z epoki. Sam styl Sakaiego także się nie zmienił. Prosta mangowa kreska skąpi szczegółów z dalekiego planu, koncentrując się głównie na postaciach, które mimo swojej zwierzęcej fizjonomii posiadają całych wachlarz ludzkich cech, nie tylko jeśli chodzi o ubiór i uzbrojenie, ale przede wszystkim widoczne na twarzach emocje, które ten rysownik uwielbia oddawać.

Ten i wcześniejsze tomy Usagiego Yojimbo warto polecić nie tylko zainteresowanym Japonią i okresem Edo, ale wszystkim szukającym wciągających historii o przygodach i honorze. Problemem może być tylko ich dostępność, bo wielu części próżno już szukać, a na wznowienia się nie zanosi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Usagi Yojimbo #31: Piekielne malowidło
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Seria: Usagi Yojimbo, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Klub Świata Komiksu
Data wydania: 25 października 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Liczba stron: 192
Format: 145x250 mm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788328118485
Cena: 35,00 zł
Tytuł oryginalny: Usagi Yojimbo #31: Hell Screen
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2017
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Usagi Yojimbo: Yokai
Urodziny w Technicolorze
- recenzja
Usagi Yojimbo #20: Spotkania ze śmiercią
Królik na fali
- recenzja
Usagi Yojimbo #06: Kręgi
Jo sem twój otec…
- recenzja
47 roninów
Droga ronina
- recenzja
Usagi Yojimbo #24
Ścieżka wojownika wiedzie ku dobru
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.