» Recenzje » Uniwersum DC. Superman (wyd. zbiorcze) #04: Mitologiczność

Uniwersum DC. Superman (wyd. zbiorcze) #04: Mitologiczność


wersja do druku

Kosmiczne wyzwania

Redakcja: Shadov, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Uniwersum DC. Superman (wyd. zbiorcze) #04: Mitologiczność
Kosmiczni przeciwnicy to nie pierwszyzna dla Supermana. Wielu z nich to powracający starzy znajomi, lecz co jakiś czas na scenie pojawia się również ktoś zupełnie nowy.

Czwarty tom serii Superman, zbierającej tym razem aż osiem oryginalnych zeszytów (#20-28), rozpoczyna starcie herosa z Mongulem. Galaktyczny zdobywca zawsze był groźnym przeciwnikiem, wszak nie bez kozery władał Światem Wojny, lecz tym razem na jego celowniku znalazła się Organizacja Planet Zjednoczonych, którą planuje zastąpić, aby stanąć na czele wielu różnych światów. W międzyczasie do gazet dociera tajemnicze nagranie przedstawiające Kal-Ela, który w trakcie dyskusji z liderami innych planet wyznacza siebie jako głos wszystkich Ziemian.

Jak dotąd poprzednie odsłony przygód Supermana skupiały się przede wszystkim na utarczkach z Lewiatanem i wydarzeniach związanych z Wojną Totalną oraz sagą Metal, reszta zaś pełniła funkcję suplementu, dającego złapać nieco oddechu od głównych linii szykowanych eventów. W Mitologiczności Bendis skupił się na innych wątkach i efekt mnie zdziwił – to w dalszym ciągu superbohaterskie czytadło skierowane do miłośników gatunku, ale potrafiące w paru miejscach miło zaskoczyć. Do lepszego odbioru przysłużyła się kontynuacja, a w szczególności konsekwencje, jakie niesie za sobą niedawne ujawnienie sekretnej tożsamości przez Supermana. Dobrze wypadają fragmenty rozgrywające się w “Daily Planet”, gdzie jeszcze niedawno niczego nieświadomi współpracownicy Kal-Ela nie do końca wiedzą, co myśleć o starym-nowym Clarku Kencie i jak oceniać dotychczasowy dorobek zarówno jego, jak i Lois Lane. Ukochanej Supermana Bendis wprawdzie nie daje za wiele miejsca, jednak wystarczająco, aby dostarczyć kolejnego punktu widzenia na wydarzenia związane z Supermanem. 

Potencjał wykazywał także inny wątek z drugiej części albumu. Otóż władcy Synmaru, dowiedziawszy się, że Kryptonijczycy wysłali na Ziemię dziecko, postanowili skupić swe wysiłki na wychowaniu i przygotowaniu do boju potężnego Utopiki, aby w razie konieczności mógł obronić planetę i współplemieńców przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Kal-Ela. Szykowany na obrońcę Utopika sam staje się napastnikiem i choć pierwotny zamysł Bendisa jawił się obiecująco, to zabrakło mu ostatecznego szlifu. Ponownie scenarzysta spowodował zamęt, mieszając w chronologii wydarzeń, choć na szczęście nie w takim stopniu, jak uczynił to w paru innych seriach DC. Ciekawe fragmenty czekają nas w trzeciej części komiksu, o którego sile stanowi spotkanie Supermana i Doktora Fate’a. Niestety i tu nie zabrakło łyżki dziegciu, bo o ile samo spotkanie i niejako poszukiwanie spokoju ducha przez Kal-Ela wypada przyzwoicie, o tyle pchnięcie herosów do walki ramię w ramię można odebrać jako próbę dodania akcji na siłę, aby po prostu coś się działo.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mitologiczność wypada zupełnie przyzwoicie na tle innych komiksów pisanych ostatnimi czasy dla DC przez Bendisa. Co prawda dalej nie sposób przejść obojętnie wobec niepotrzebnych i mącących skoków w czasie, lecz tym razem scenarzysta zrealizował kilka całkiem udanych pomysłów związanych z drugą tożsamością Supermana.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Superman #04: Mitologiczność
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Ivan Reis, Kevin Maguire, John Timms
Seria: Superman, Uniwersum DC, Uniwersum DC Comics, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont
Data wydania: 8 grudnia 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 248
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328152434
Cena: 69,99 zł



Czytaj również

Superman. Saga jedności #2: Ród El
Rodzina El
- recenzja
Lewiatan
Ale nudni ci arcywrogowie
- recenzja
Superman Action Comics #2: Nadejście Lewiatana
Organizacja ponad organizacjami
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja
Liga Sprawiedliwości #7: Galaktyka grozy
Przygody w kosmosie
- recenzja
Batman. Detective Comics #3: Pozdrowienia z Gotham
Batman niskich lotów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.