» Recenzje » Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości (wyd. zbiorcze) #6: Do was należy zemsta

Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości (wyd. zbiorcze) #6: Do was należy zemsta


wersja do druku
Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości (wyd. zbiorcze) #6: Do was należy zemsta
W świecie superbohaterów zagrożenia nadciągające z kosmosu to chleb powszedni tak dla nich, jak i dla czytelników. Czy zatem coś jeszcze może w tej materii zaskoczyć miłośników trykotów? 

Robert Venditti kontynuuje przygody najważniejszych herosów DC Comics po zakończeniu Ligi Sprawiedliwości: Wojny totalnej. Roku łotrów, komiksu opublikowanego w Polsce w jednym, prawie 650-stronicowym albumie. Do was należy zemsta to już inna para kaloszy – na scenie pojawia się były członek Korpusu Zielonych Latarni, lecz tylko po to, aby ostrzec ziemskich superbohaterów przed nadciągającymi siłami pod wodzą Eradicatora. Każdy wojownik wchodzący w skład drużyny najeźdźców osiąga moc przewyższającą Supermana. Liga Sprawiedliwości musi namówić do pomocy nieśmiertelną madame Xanadu, aby mieć szanse w starciu z agresorami. Druga część komiksu natomiast przenosi czytelników do zaświatów, gdzie herosi próbują odnaleźć Jima Corrigana, którego ponowne scalenie ze Spectrem ma uchronić świat przed chaosem.

Powyższy opis może nasuwać myśl "dzień jak co dzień w świecie superbohaterów". I takie też jest Do was należy zemsta Robert Venditti nie próbuje na nowo wynaleźć koła, a zamiast tego składa fabułę z doskonale znanych i już mocno oklepanych klocków. Wtórność szczególnie odczuwa się w części pierwszej, poświęconej atakowi Eradicatora, kiedy scenarzysta stara się wykrzesać z kolejnej konfrontacji między supermocarzami jak najwięcej, ale robi to powierzchownie. Kiedy w dialogach poruszane są kwestie związane z przeszłością i jej konsekwencjami, owe wynurzenia błyskawicznie zostają zanegowane przez inną postać. Należy kogoś przekonać do swojej racji? Wystarczą 2-3 dymki tekstu. Szczególnie negatywnie zaskakuje sytuacja ze wspomnianą madame Xanadu. Blurb zwiastował, że przeciągnięcie czarodziejki na stronę Ligi Sprawiedliwości może nastręczyć jakichś trudności, ale nie ma o tym mowy – złotousty Mroczny Rycerz kaperuje nową towarzyszkę w ciągu paru chwil.

Dopiero w ostatniej części komiksu odczuwamy podmuch świeżości. Doszło bowiem do morderstwa, lecz w zupełnie niespodziewanym miejscu – siedzibie Ligi Sprawiedliwości, nowoczesnym gmachu zaprojektowanym tak, aby nikt nie mógł się dostać do najważniejszych pomieszczeń bez zaproszenia. Ani wydostać z nich, o czym herosi mają okazję przekonać się na własnej skórze. Ciekawy pomysł rozmył się jednak na skutek co najwyżej rzemieślniczej realizacji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komiks nie zadziwia także na poletku wizualnym. Sztab rysowników nie sprawił się nawet przeciętnie, przez co otrzymujemy typową superbohaterszczyznę – masę mięśni wylewających się z obcisłych kostiumów, sporo dynamicznych i pompatycznych póz bohaterów – tyle że z mniejszą dbałością o detale i tła, niż to bywa we flagowych seriach chociażby z Batmanem. Dopiero w drugiej połowie trafia się kilka bardzo udanych ilustracji.

Do was należy zemsta wpisuje się w szeroką grupę komiksów stworzonych tylko dla miłośników superbohaterów chcących być na bieżąco z losami ich ulubionych postaci lub zwyczajnie lubujących się w typowo trykociarskich przygodach. Czuć efekt zakończenia dużego eventu, po którym scenarzysta stara się postawić przed bohaterami realne zagrożenie, ale przeszarżowuje. Na próżno tu szukać jakiegokolwiek napięcia i to pomimo postawienia przed Ligą oddziału istot potężniejszych od Człowieka ze Stali.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.5
Ocena recenzenta
4.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Liga Sprawiedliwości #6: Do was należy zemsta
Scenariusz: Robert Venditti
Rysunki: Dough Mahnke, Aaron Lopresti, Xermanico
Seria: Uniwersum DC, Liga Sprawiedliwości, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 16 czerwca 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 228
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328160309
Cena: 59,99 złCzytaj również

Liga Sprawiedliwości #7: Galaktyka grozy
Przygody w kosmosie
- recenzja
Green Lantern #3: Blackstars
Hal Jordan zmienił świat
- recenzja
Avengers #03: Wojna wampirów
Czy naprawdę trzeba niszczyć obraz Draculi?
- recenzja
X-Terminacja
Nic niezwykłego
- recenzja
Avengers #01: Ostatnia fala
A więc kto jest silniejszy?
- recenzja
Ultimate Spider-Man (wyd. zbiorcze) #08
Spadek formy?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.