» Recenzje » Ultimate X-Men (wyd. zbiorcze) #1

Ultimate X-Men (wyd. zbiorcze) #1


wersja do druku

Początki bywają trudne

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Ultimate X-Men (wyd. zbiorcze) #1
Miłośnicy X-Menów mają wiele powodów do świętowania: Mucha Comics wypuściła kilka ciekawych serii i wciąż zapowiada nowe. A teraz nakładem naszego giganta komiksowego, Egmontu, wznowiony został jeden z lepszych runów X-Menów – Ultimate X-Men od Marka Millara.

Historia zaczyna się w momencie, kiedy tytułowa grupa mutantów dopiero się zawiązuje. Jean Grey jako agentka zwerbowana przez Charlesa Xaviera przemierza kolejne stany, aby odnaleźć ludzi posiadających gen X. W tle rozgrywa się konflikt polityczny odnośnie wyższości mutantów nad rasą ludzką, eskalowany przez Magneto, który ze swoją grupą wywrotowców dąży do wyniesienia Homo superior ponad Homo sapiens. Z kolei rząd Stanów Zjednoczonych na ataki mutantów odpowiada bronią w postaci potężnych Sentineli. Stosunki są napięte, mutanci prześladowani i podzieleni, a w tle szykuje się wojna.

Mark Millar w świecie X-menów nie zagościł na długo, ale za to doskonale wykorzystał powierzony mu czas. Historia spod jego ręki jest odświeżająca, zarówno na poziomie fabularnym (zwłaszcza w kwestiach politycznych), jak i relacji między postaciami. Bardzo dobrze zarysował główny konflikt mutantów i ludzi, równocześnie akcentując brak jednolitego frontu wśród tych pierwszych. Co więcej, w tak zwanym międzyczasie rozgrywa też wiele mniejszych tragedii dla poszczególnych bohaterów. Mutanci są mocno zdystansowani do ludzi, a także pewni swoich umiejętności i pozycji. Cały komiks śledzimy przebieg ich spięć z ludźmi. Scenarzysta świetnie zarysowuje skalę uprzedzeń i to, jak ciężko jest je wyplenić, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą osoby wręcz nieświadome swojego genu X.

Co ważne, w interpretacji Millara sami X-Meni również zyskują. Są dynamiczniejsi, żywsi, a przez to dla czytelnika atrakcyjni. Autor nie odbiega jednak za bardzo od pewnych kanonów, które są sztandarowe dla X-Menów: więzi między Jean Grey a Scottem Summersem czy Beastem i Storm. Wrócił również do konfliktu między Magneto a Charlesem Xavierem. Co prawda zarysowuje go niezbyt obszernie, ale wystarczająco, aby zrozumieć motywy obydwu stron.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunkowo mamy do czynienia z gęsta siatką wyrazistych kolorów. Czarne tło daje fantastyczny efekt głębi, rozmazuje nieco obszar strony i sprawia, że lepiej chłonie się elementy wyszczególnione. Co prawda ciemne marginesy nie są jakość specjalnie rzadko spotykane, ale zawsze mają większą siłę oddziaływania niż białe. Na przedstawienie bohaterów również nie można narzekać. Oczywiście standardowo męskie sylwetki mają podkręcone muskuły, a kobiety smukłe talie, ale są i wyjątki, gdzie rysownik oddał pole wyobraźni, dostosowując wygląd postaci do charakteru jej umiejętności.

X-Menów Millara porównać można do tych Granta Morrisona (New X-Men), w których bohaterowie również mają więcej temperamentu, a poszczególne relacje wybiegają poza znane fanom schematy. Podobnie jak dla Morrisona, tak i dla Millara X-Meni są wyjątkowo wdzięcznym tematem. Jednocześnie patrząc na inne serie autora, nie wygląda to zawsze aż tak kolorowo. Autor omawianego tu komiksu poradził sobie z szerszym tłem, większą liczbą bohaterów i tworzeniem między nimi powiązań. Oczywiście zdania można mieć podzielone, bo i tu nie trudno o wyjątki, tak więc Millara można lubić albo nie. Z lepszym lub gorszym skutkiem tworzy w świecie Marvela, często na nowo pisząc historie dobrze znanych postaci. Trzeba jednak przyznać, że X-Meni wychodzą mu znakomicie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ultimate X-Men #1
Scenariusz: Mark Millar, Geoff Johns
Rysunki: Adam Kubert, Andy Kubert, Tom Raney, Tom Derenick, Aaron Lopresti
Seria: Marvel Classic, Ultimate X-Men, X-Men, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 28 października 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marcin Roszkowski
Liczba stron: 324
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328196810
Cena: 99,99 zł
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Ultimate X-Men #3
Kiedy lud mutantów przemówił
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja
Strażnicy Galaktyki #01: Ostatnie wyzwanie
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
- recenzja
Liga Sprawiedliwości #7: Galaktyka grozy
Przygody w kosmosie
- recenzja
Ultimate X-Men #2
Spadek formy?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.