» Wieści » Tymczasem z okazji polskiej prezydencji

Tymczasem z okazji polskiej prezydencji

30-11-2011 13:17 | Kuba Jankowski

Tymczasem z okazji polskiej prezydencji
Komiks Tymczasem Grzegorza Janusza (scenariusz), Przemysława Truścińskiego (rysunek), Krzysztofa Ostrowskiego (kolor) i Roberta Sienickiego (liternictwo) wydany z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej można znaleźć tutaj.


Informacja prasowa:

Znikają manuskrypty z europejskich bibliotek. Wraz z nimi znika pamięć o autorach i ich twórczości. Dziedzictwo europejskiej kultury jest zagrożone…

Stanisław Lem wielokrotnie wyrażał opinię, że na świecie jest za dużo książek, że w zalewie zadrukowanego papieru przegapiamy to, co naprawdę istotne. W Wielkości urojonej napisał: Głos miliona Szekspirów jest taką samą wrza­wą i wściekłym hałasem, jak głos stada bawołów na stepie lub bałwanów na morzu.

I oto nagle pewnego dnia szum papierowego morza nieco cichnie. Zaczyna ubywać książek, ktoś je kradnie. Robi to tak sprytnie, że wszystkie egzemplarze danego dzieła znikają bezpowrotnie z księgarń, antykwariatów i bibliotek, a w pamięci czytelników także ginie po nich wszelki ślad.

Łupem przebiegłego złodzieja padają teksty Szekspira, Borgesa, Kafki, Verne’a, Miłosza i Lema (któremu zapewne nie o takie rozwiązanie problemu nadmiaru literatury chodziło), a tymczasem ludzkość nie zdaje sobie sprawy, że jest systematycznie ograbiana z najcenniejszych skarbów. To zbrodnia doskonała. Niemal doskonała.

Twórcy:
PRZEMYSŁAW TRUŚCIŃSKI– urodzony w 1970 r., jeden z najsłynniejszych polskich twórców komiksu i niestrudzony promotor tej formy sztuki. Opiekun artystyczny m.in. konkursu na komiks organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

GRZEGORZ JANUSZ- urodzony w 1970 r., debiutował w 1991 r., autor wielu opowiadań i scenariuszy (głównie komiksowych), a także jednej powieści, wielki miłośnik książek.

Słowo wstępne

Komiks jest zaproszeniem do podróży po kulturach państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie jest komentarzem bieżących wydarzeń politycznych. Polska prezydencja w Radzie UE stanowi jedynie tło przedstawionych zdarzeń.

Znikają manuskrypty z europejskich bibliotek. Wraz z nimi znika pamięć o autorach i ich twórczości. Dziedzictwo europejskiej kultury jest zagrożone. We Wrocławiu zbiera się Europejski Kongres Kultury, aby rozwiązać zagadkę kradzieży. Z tej samej przyczyny zostaje zwołana nieformalna Rada Ministrów ds. kultury państw członkowskich.

Oba wydarzenia faktycznie odbyły się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury na zaproszenie prof. Zygmunta Baumana przyjechali do naszego kraju, aby debatować między innymi na temat związków kultury masowej i elitarnej. Komiks prezydencji jest głosem popkultury w tej debacie. Nawiązań do polskiego przewodnictwa jest więcej.

Scenografię tworzą obiekty istotne dla dziedzictwa europejskiego. W tle głównych wątków narracji odnajdujemy odniesienia do priorytetów polskiej prezydencji.

Naszym zamysłem było pokazanie jedności wyzwań europejskich w duchu hasła, które stało się mottem Unii Europejskiej zapisanym w preambule Traktatu z Lizbony: "Zjednoczeni w różnorodności".

Dawniej polska szkoła plakatu i polska twórczość filmowa, a dzisiaj polska szkoła rysunku i animacji promują Polskę w jednoczącej się Europie.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: PL2011.eu
Tagi: Tymczasem | Robert Sienicki | Przemysław Truściński | Krzysztof Ostrowski | Grzegorz Janusz


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

earl
   
Ocena:
0
Kolejna pozytywna inicjatywa. Brawo.
01-12-2011 09:44
~abrakadabra

Użytkownik niezarejestrowany
    Ouuu
Ocena:
+1
:) Nareszcie Truściński co zaczął, to skończył!
01-12-2011 11:13
Kuba Jankowski
   
Ocena:
+1
Mi jakoś w kilku miejscach ten komiks zgrzytał. Jakieś skróty, przeskoki. Nie jestem przekonany.
01-12-2011 22:04
beacon
   
Ocena:
0
Przychylam postam, Kubo.
03-12-2011 15:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.