» Recenzje » Tyler Cross #2: Angola

Tyler Cross #2: Angola


wersja do druku

Z wizytą wśród więźniów

Redakcja: Shadov, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Tyler Cross #2: Angola
To musiało się zdarzyć. Gangsterskie wybryki Tylera Crossa ściągnęły na niego gniew Temidy i wylądował w więzieniu. W dodatku nie byle jakim.

Tytułowa Angola to więcej niż wysokie mury wykończone drutami kolczastymi, gdzie bezduszni strażnicy strzegą recydywistów odsiadujących wyroki w ciasnych klitkach. To obóz pracy, w którym nikt nie interesuje się losem przestępców dopóki są w stanie harować, a słowo "resocjalizacja" kwituje się tam głośnym rechotem. Ów zakład karny przynosi spore zyski naczelnikowi i mafijnemu bossowi. Ostatecznie to wydajność więźniów rzutuje na pieniądze generowane dla przestępców, a w świeżym narybku trafił się nie byle jaki twardziel – Tyler Cross.

Towarzystwo najgorszych szumowin świata to dla protagonisty nie pierwszyzna. Ba, to chleb powszedni. Gdyby na tym i wielogodzinnych pracach kończyły się jego problemy, być może dłużej zwlekałby z próbą ucieczki. Sytuację komplikuje nagroda, jaką mafijna rodzina Scarfo wyznaczyła za jego głowę, oraz odsetek Sycylijczyków przebywających wraz z nim w Angoli. Cross nie ma zatem wyboru – musi opuścić nieprzyjazny przybytek w zorganizowanym pośpiechu.

Scenarzysta Fabien Nury ponownie przenosi Tylera na odludzie, dając mu jeszcze mniejszą swobodę działania niż w Black Rock i równocześnie stawiając go w pozycji zwierzyny otoczonej łowcami. To jednak nie powstrzymuje naszego gangstera i na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu stron dostajemy zgrabnie napisaną opowieść o ucieczce z więzienia. W wielu miejscach Nury bez krępacji sięga po motyw ucieczki z więzienia z innych dzieł literackich i filmowych, lecz czyni to na tyle zręcznie, że ograne schematy bawią na nowo. W tle rozgrywają się krwawe potyczki osadzonych, dramat rodziny więźnia, jeden z więźniów zostaje miejscowym księgowym, a przekupni klawisze i naczelnik dorabiają się na trudzie i znoju mężczyzn przetrzymywanych w zakładzie karnym.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poza tym drugi Tyler Cross nie stracił nic z warstwy narracyjnej, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. W gruncie rzeczy Nury stosuje w Angoli podobne sztuczki co wcześniej, ale dzięki odmiennej scenerii komiks nadal czyta się z dużą przyjemnością. Zwłaszcza że autor nie stroni od dorzucania humoru do więziennej codzienności. Tylera też nadal da się lubić, mimo że na ścieżkach, jakimi podąża, trup ściele się doprawdy gęsto.

Oprawa Angoli niczym nie ustępuje wcześniejszej odsłonie. Uroczo cartoonowa kreska Bruno nadal przyciąga wzrok i może się podobać pomimo umowności. W dalszym ciągu dostajemy proste grafiki i plansze nasycone różnymi, często kontrastującymi ze sobą barwami.

Znajome elementy ponownie ułożyły się w mozaikę, która wciąga i dostarcza porządnej rozrywki. Dla fanów gangsterskich historii Tyler Cross to seria obowiązkowa i mam nadzieję, że to samo będę mógł napisać po kolejnej części.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Tyler Cross #2: Angola
Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Brüno
Kolory: Laurence Croix
Seria: Tyler Cross
Wydawca: OMG! Wytwórnia Słowobrazu
Data wydania: sierpień 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 104
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788394411053
Cena: 69,00 zł
Tytuł oryginalny: Dargaud
Wydawca oryginału: 2015Czytaj również

Tyler Cross #1: Black Rock
Gangster na prowincji
- recenzja
Tyler Cross #3: Miami
Rzucić to wszystko i wyjechać na Florydę?
- recenzja
T’zée. Tragedia afrykańska
Kiedy fikcja niebezpiecznie przypomina fakty
- recenzja
Mały Nemo. Powrót do Krainy Snów
Jak wejść dwukrotnie do tej samej wody
- recenzja
Śmierć Stalina
Komiks o poważnych sprawach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.