» Recenzje » Twardziel

Twardziel


wersja do druku
Twardziel
Twardziel w bardzo dosłowny sposób przedstawia ludzki dramat pewnego hokeisty. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Podwodnego Spawacza, Łasucha czy Royal City w tej historii nie ma wątków nadnaturalnym. Bohaterowie twardo stąpają po ziemi, a ich problemy są bliskie zwykłym, szarym ludziom.

Derek Ouelette był zawodowym hokeistą. Teraz próbuje odnaleźć się w rodzinnym miasteczku Pimitamon. Problemem jest jego gwałtowna natura, od zawsze przysparzająca mu mnóstwa kłopotów – na każdą zaczepkę odpowiada pięściami. Ddepresyjny nastrój zmienia się w momencie pojawienia się siostry Beth. Ta z kolei ucieka przed chłopakiem i przemocą z jego strony. Oboje rozbici i pozbawieni środków finansowych w wyniku pewnych błędów Dereka próbują na nowo odnaleźć w sobie rodzinne więzi.

Protagonista zniszczony przez błędy młodości nie znajduje sympatii czytelnika, ale też zostaje mu obojętny. Czuć jego ból, widać utracone marzenia, jak i żal do ojca oraz patologicznej troski, jaką go obdarzył. Lemire bardzo mocno akcentuje zależność pomiędzy agresywnością bohatera a metodami wychowawczymi rodziciela, który nader złego nie należy do idealnych mężów. Pogłębienie postaci Dereka wyszło Lemaire'owi  bardzo swobodnie i naturalnie. Nie jest to być może poziom Podwodnego Spawacza, gdzie autor również eksplorował relację ojca i syna, ale wystarczający, aby wzbudzić w czytelniku odpowiednie emocje, zwłaszcza że pojawienie się siostry stało się punktem zwrotnym w monotonnym życiu protagonisty Twardziela.

Beth nie stanowi jednak wyłącznie tła dla wewnętrznej przemiany Dereka. Sama również przedstawiona jest jako osoba zagubiona, która popełniła wiele błędów, a część z nich nadal nie pozwala o sobie zapomnieć. Podobnie jak przy głównym bohaterze Lemire pogłębia jej obraz, ale w nieco inny sposób. O ile gwałtowną naturę Dereka poznajemy od razu, o tyle Beth przez długi czas pozostaje zamknięta w sobie. Nieliczne retrospekcje powoli pozwalają otworzyć jej się na otaczających ludzi i rodzinne wartości. Niemniej, to ona przechodzi bardziej znacząca przemianę niż brat. Wyzbywa się lęku i ostatecznie konfrontuje się z najgorszym koszmarem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dwójka rodzeństwa chociaż zmuszona przebywać razem, nie wspiera się jak normalna rodzina. Chociaż są przy sobie, to każde z nich osobno próbuje pokonać demony przeszłości. Lemire świetnie separuje ich myśli i pozwala, aby swobodnie dryfowali na obrzeżach wspomnień, przechodząc swoje przemiany. Bardzo uwidoczniony został kontrast pomiędzy obecnym życiem a echami przeszłości, które pomimo przykrości należą do lepszego życia, młodszych i bardziej beztroskich lat, przez co jawią się jako chwile "ciepłe".

Ilustracyjnie Twardziel robi niemałe wrażenie, chociaż kreska Kanadyjczyka nie spodoba się wszystkim. Historie Lemire'a urzekają głównie fabułą oraz sposobem, w jaki odkrywają przed czytelnikiem emocje i przeszłość każdego bohatera. Autor nie potrzebuje soczystych kolorów czy wyrazistych konturów, aby unaocznić dramat bohaterów – jego zimna i bardzo stonowana kolorystyka, utrzymana w klimatach mroźnej Kanady, odpowiednio podkreśla problemy postaci, dla których ważne wydają się tylko chwile spędzone w rodzinnym domu (Beth) czy grze w hokeja (Derek). Jak? Poprzez nadanie retrospekcjom cieplejszych, wręcz przyjaznych kolorów. Pośród kolejnych takich samych mroźnych dni owe wspomnienia, chociaż przykre, wydają się ogrzewać bohaterów. Ale i to nie koniec dobrych pomysłów. Lemire również świetnie operuje tu cieniem, niektórym scenom nadając wyjątkowego, wyrazistego charakteru.

Twardzielem Lemire udowodnił, że nie musi używać jako fundamentu dla przedstawienia zagubienia bohaterów zjawisk nadnaturalnych. Opowieść jest pełna emocji bohaterów, ukazuje ich przemianę, a także wiele popełnionych błędów. A wszystko to w otoczce zamkniętego, małego miasteczka gdzie wszyscy interesują się jedynie swoimi sprawami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Twardziel
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Jeff Lemire
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 24 marca 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Arkadiusz Wróblewski
Liczba stron: 272
Format: 184x254 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788365938916
Cena: 119,00 złCzytaj również

Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #2: Grzechy Pierworodne
Stodoły bywają groźne
- recenzja
Berserker Uwolniony
Gdyby Conan był wśród nas...
- recenzja
Stumptown #1
Greck Rucka ciągle w formie!
- recenzja
Descender 6: Wojna maszyn
Ludzie, maszyny czy...?
- recenzja
Gideon Falls (wyd. zbiorcze) #1: Czarna Stodoła
Tajemnica wśród belek siana
- recenzja
Descender #1: Blaszane Gwiazdy
Klasyczna space opera
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.