» Wieści » Trust w Lesznie

Trust w Lesznie

05-03-2014 13:02 | Mały Dan

Trust w Lesznie

12 marca o godzinie 17:00 w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie (Rynek 1) odbędzie się wernisaż wystawy Przemysława 'Trusta' Truścińskiego z komentarzem autorskim. Ekspozycja będzie dostępna do 10. kwietnia. Organizatorem wystawy jest BWA w Jeleniej Górze, a kuratorem Piotr Machłajewski.

 

Informacja prasowa:

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przemysław Truściński TRUST

WERNISAŻ 12.03.2014, godz.17:00
Galeria w Ratuszu, Leszno - Rynek 1
wtorki, środy, piątki, godz. 9:00-15:00 , czwartki godz.12:00-17:00
wystawa czynna do 10.04.2014

Wernisaż z komentarzem autorskim
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Organizator projektu: BWA w Jeleniej Górze.

Do wystawy został wydany obszerny katalog z tekstami i reprodukcjami prac.
Wystawie Trust towarzyszy film, podczas którego Truściński opowiada o swojej twórczości i poszczególnych pracach.

Trust – to wystawa indywidualna Przemysława Truścińskiego. Prezentujemy wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, komiksy, ilustracje, rysunki koncepcyjne oraz malarstwo. Prace eksponowane są w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko).

Przemysław Truściński (ur. 1970 r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor:

  • kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych (współpraca ze scenarzystami);
  • cykli rysowanych wywiadów;
  • tysiące ilustracji do tekstów prozatorskich, artykułów prasowych;
  • rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru;
  • storybordy (kilkanaście tysięcy rysunków) , projekty reklamowe;
  • projekty graficzne do gier komputerowych (m.in.projekt postaci Wiedźmina);
  • komiksy publikowane w w magazynach komiksowych i czasopismach poświęconych fantastyce Komiks ForumCzas KomiksuŚwiat KomiksuNowa FantastykaTalizman.

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie: "Nowoczesność (...) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu 'się' narysowało". Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo... Na początku kariery, na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki, pojawiły się też wątki autobiograficzne. Artysta zaczął rysować komiksy historyczne. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w Rzeczpospolitej, jak i Playboyu. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.

Oprowadzanie po wystawie: po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym możliwość oprowadzania po wystawie bezpłatnie.

Temat: KOMIKS – słowo i obraz.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przybliżenie twórczości Przemysława Truścińskiego, omówienie zagadnień związanych z komiksem.

Tel. 65 5205427

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Tagi: Przemysław Truściński | Trust | MBWA w Lesznie | BWA w Jeleniej Górze


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.