» Wieści » Trust w Bratysławie

Trust w Bratysławie

28-04-2015 13:57 | Mały Dan

Trust w Bratysławie

29 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii Instytutu Polskiego w Bratysławie odbędzie się wernisaż wystawy prac Przemysława Truścińskiego. Ekspozycję można zwiedzać do 18 maja. Kuratorem wystawy przygotowanej przez Galerię BWA w Jeleniej Górze jest Piotr Machłajewski.

Informacja prasowa:

Przemysław 'Trust' Truściński (ur. 1970 r.) jest polskim rysownikiem, twórcą komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatem Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi (1993 r.) za Piekło. Truściński ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), trzy albumy (Najczwartsza RP - Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007 r.; Komiks W-wa do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia, 2009 r.; Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011 r.), cztery antologie prac, setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich oraz do artykułów prasowych (współpraca z Dużym Formatem, Polityką, Faktem...), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych, rysunki do scenografii dla telewizji oraz teatru, a także projekty dla gier komputerowych (m.in. postać Geralta do gry Wiedźmin).

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze profesor Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie TRUST: "Nowoczesność (...) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu 'się' narysowało".

Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik "tradycyjnych" (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo...

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na początku kariery, a więc na przełomie lat 80. i 90., Truściński fascynował się szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Później nastąpił w jego twórczości zwrot w stronę komiksu prasowego, reportażowego. Truściński podjął pracę w reklamie, jednocześnie rozpoczął prace nad komiksami historycznymi, skupiając się przede wszystkim na historii Polski.

TRUST to indywidualna wystawa Przemysława Truścińskiego. W jej ramach zaprezentowany zostanie wybór z całego dorobku artysty, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Prace eksponowane będą w formie oryginałów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Fanpage Przemysława Truścińskiego
Tagi: Przemysław Truściński | Komiks W-wa | Najczwartsza RP. Antylista prezerwatora | Tymczasem | BWA w Jeleniej Górze


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.