» Recenzje » Toppi. Kolekcja #5: Kolebka życia

Toppi. Kolekcja #5: Kolebka życia


wersja do druku

Grzechy białego człowieka

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Toppi. Kolekcja #5: Kolebka życia
Pierwsze cztery tomy z cyklu Kolekcja Toppi wzbudziły zachwyt w niemalże każdym elemencie: począwszy od niezwykłego daru wymyślania krótkich, acz niesamowitych i przewrotnych tekstów, aż po kapitalną warstwę artystyczną. Dlatego też po piątą odsłonę kolekcji sięgnąłem bez żadnego zawahania.

Kolebka życia, bo taki podtytuł nosi omawiany album przynosi dość istotną zmianę koncepcyjną względem poprzednich odsłon. Pierwsze trzy komiksy: Zaczarowany świat, Ameryka Północna oraz Ameryka Południowa zabierały czytelnika w określone regiony świata, bawiąc się legendami i mitami powiązanymi z kulturami zamieszkującymi dane krainy. Z kolei Kolekcjonera spajała postać głównego bohatera, wytrawnego poszukiwacza pradawnych artefaktów.

Tymczasem Kolebka życia jest zbiorem pięciu niepowiązanych historii, których akcja dzieje się w rozmaitych częściach świata: od Antypodów, przez Afrykę gdzie dzieje się akcja trzech komiksów, na Archipelagu Bismarcka kończąc. Tom zamyka się w nieco ponad 150 stronach, więc jak łatwo policzyć, żaden z utworów nie jest króciutkim opowiadaniem – to calkiem rozbudowane fabuły.

Mimo rozpiętości geograficznej oraz zamkniętych historii, wspólny motyw łączący opowiadania jest widoczny jak na dłoni. W każdym z utworów biały człowiek został osadzony w roli intruza depczącego krainy oraz kultury, do których nie ma prawa. W rolach głównych występują tutaj Anglicy i Niemcy, jednakże bez cienia wątpliwości można założyć, że te dwie nacje reprezentują wszystkie narody biorące udział w bezpardonowej kolonizacji oraz bezmyślnej pogoni za sławą, bogactwem oraz wytworami dawnych kultur.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Arystokraci, byli wojskowi, myśliwi, poszukujący lepszego życia osadnicy czy zwykli złodzieje – żadna z tych grup widziana oczyma Toppiego nic nie zaoferowała lokalnym kulturom, w żaden sposób nie wzbogaciła terenów podlegających penetracji ze strony białych. Zamiast tego przyniosła cierpienia, wyzysk, a często i śmierć, tak autochtonom, jak i zwierzętom zabijanym nie w wyniku potrzeby, lecz dla zwykłej rozrywki. Autor nie uległ jednak pokusie, by wyręczać czytelnika poprzez wyłożenie swoich myśli jak kawę na ławę; analizę przesłania pozostawia odbiorcy.

Podobnie jak to ma miejsce we wcześniejszych tomach Kolekcji Toppi, tak i tym razem nie brakuje elementów mistycznych, wywodzących się z dawnych obrzędów i religii lecz wpływających na życie intruzów pragnących zagarnąć skarby egzotycznych kultur. Tym samym włoski twórca po raz kolejny udowodnił, że potrafi nie tylko subtelnie moralizować, ale również jak mało kto ma dar uwodzenia wyobraźni, zaś jego pomysły nie raz i nie dwa zaskakują czytelnika. W rezultacie dało to pięć równych opowiadań, wśród których żadne może się nie wyróżnia na tle pozostałych, ale też żadne z nich nie schodzi poniżej bardzo porządnego poziomu.

Nieco słabiej niż w poprzednich tomach oceniam kreskę Toppiego. Być może wynika to z braku efektu zaskoczenia, tak istotnego podczas lektury wcześniejszych tomów, jednak trudno wyzbyć się wrażenia, że niektóre kadry narysowane zostały jakby w pośpiechu, bez dbałości o detale, co wcześniej Włochowi się nie przytrafiało. Szczęśliwie nie jest to zjawisko nadmiernie często występujące, lecz nie sposób jednak go nie dostrzec. Co więcej, w większości grafik Toppi udowadnia raz za razem, że jest geniuszem w swoim fachu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Miłośników wcześniejszych tomów Kolekcji Toppiego nie trzeba zachęcać, by sięgnęli po omawiany tytuł. Kolebka życia może i jest ciut słabsza od poprzednich pozycji, ale to nadal kawał świetnej, absorbującej uwagę lektury, która pieści zarówno szare komórki, jak i wzrok.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Toppi. Kolekcja #5: Kolebka życia
Scenariusz: Sergio Toppi
Rysunki: Sergio Toppi
Wydawca: Lost In Time
Data wydania: 23 listopada 2023
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Liczba stron: 156
Format: 240×320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788367270618
Cena: 100 zł
Tytuł oryginalny: Le Dossier Kokombo / Warramunga / Ile Pacifique
Wydawca oryginału: Editions MosquitoCzytaj również

Toppi. Kolekcja #3: Ameryka Południowa
Grzechy konkwisty oraz inne historie
- recenzja
Toppi. Kolekcja #2: Ameryka Północna
O eksploracji Ameryki gorzko i smutno
- recenzja
Toppi. Kolekcja #1: Zaczarowany świat
Mistrzostwo krótkiej formy
- recenzja
Blue Note. Ostatnie dni prohibicji
Mroczne sekrety Nowego Jorku
- recenzja
Wojny Lucasa
Kiedy marzenie staje się rzeczywistością
- recenzja
Tysiąc twarzy Kuby Rozpruwacza
Duchowe dzieci Kuby Rozpruwacza
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.