» Recenzje » Top 10

Top 10


wersja do druku

Superbohaterowie tacy jak my

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Top 10
Alana Moore'a nikomu przedstawiać nie trzeba. Autor Strażników, V jak Vendetta i Ligi Niezwykłych Dżentelmenów od lat jest prawdopodobnie najsłynniejszym twórcą na anglosaskim rynku komiksowym. Jednak Top 10 to akurat jedno z jego mniej znanych dzieł. Czy słusznie?

Wyobraźcie sobie miasto zamieszkane przez samych superbohaterów, jasnowidzów, telepatów, synestetyków i właścicieli innych nadprzyrodzonych zdolności. Oto Neopolis, metropolia zasiedlona nadwyżką herosów, dla których nie było miejsca w normalnym świecie. Do towarzystwa dano im jeszcze androidy, zantropomorfizowane zwierzęta i… bogów. W takim tyglu nie każdy superbohater potrafi znaleźć sobie miejsce, część schodzi na złą drogę. Dlatego potrzebni są stróże prawa, którym żadna przestępczość niestraszna. Takich znajdziemy na tytułowym Top 10 – Dziesiątym Komisariacie, zatrudniającym policjantów dysponujących niezbędnymi mocami, by poradzić sobie z egzotyczną populacją Neopolis.

Właśnie załodze komisariatu poświęcona jest dwunastoczęściowa opowieść, którą w całości znajdziemy w zbiorczym albumie Egmontu. Policjantów poznajemy wraz z nową funkcjonariuszką, Robyn „Toybox” Slinger, której pudełko z zabawkami mieści w sobie małą armię. Pierwszy dzień w pracy nie jest jednak łatwy, bo policjanci pochłonięci są nie tylko śledztwami, ale także swoimi problemami osobistymi, których żadne supermoce nie rozwiążą.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wśród załogi znajdziemy całą galerię barwnych postaci – od wielkiego, niezniszczalnego Smaxa, przez zawsze chodzącą nago, ale zmieniającą kolor skóry jak kameleon Girl One, po mówiącego i wyposażonego w dwunożny egzoszkielet psa Cezara. Bohaterów jest dużo, ale wszyscy szybko zapadają w pamięć i zdobywają sympatię czytelnika – nie tylko dzięki unikalnym mocom, ale także osobowościom, bo choć każdy z załogi jest wyjątkowy, to ma też typowo ludzkie problemy i marzenia. Są one często źródłem humoru, ale budują też warstwę obyczajową, dzięki której postaci, choć z wyglądu tak dziwaczne, wydają się bliższe normalnego człowieka niż oderwani od rzeczywistości herosi z większości opowieści spod znaku supehero, które zresztą scenarzysta złośliwie wyśmiewa. Wśród prowadzonych przez Top 10 śledztw znajduje się między innymi afera pedofilska w jednej z superbohaterskich drużyn – bo czy to nie podejrzane, że wszyscy ci zamaskowani herosi tak chętnie przyjmują młodocianych pomocników?

W parze z nieunikającym kontekstowych żartów scenariuszem idą zdobiące go ilustracje. Za oprawę graficzną odpowiada dwóch rysowników o bliźniaczo podobnym stylu, operujących nieco groteskową, przerysowaną kreską, co jednak nie dziwi w przypadku tych wszystkich dziwactw, jakie przyszło im rysować przy kreowaniu Neopolis i jego mieszkańców. Największe pole do popisu mieli w scenach rozgrywających się na ulicach miasta, gdzie wśród przemieszczającego się tłumu i wiszących dookoła banerów reklamowych mogli umieścić niejedną, często nieszczególnie sympatyczną aluzję do klasyki komiksu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Top 10 bliżej do Ligi Niezwykłych Dżentelmenów niż Strażników – to opowieść koncentrująca się na humorze sytuacyjnym i żartobliwych nawiązaniach do popkultury, ale nie pozbawiona poważniejszych wątków obyczajowych i kryminalnych. Zarówno pełne polotu dialogi Moore'a, jak i oszczędne, ale staranne rysunki Gene Ha i Zandera Cannona tworzą razem dzieło, które ma dostarczać rozrywki, a przy tym nie obrażać inteligencji czytelnika. Warto przeczytać i mieć w kolekcji, nie tylko jeśli jest się fanem słynnego scenarzysty ze środkowej Anglii, ale po prostu dobrych opowieści.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


9.0
Ocena recenzenta
8.83
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Top 10
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Gene Ha, Zander Cannon
Kolory: Wildstorm FX, Alex Sinclair
Seria: Top Ten, Top 10
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: maj 2017
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Gene Ha
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 348
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-1993-2
Cena: 99,99 zł
Wydawca oryginału: DC ComicsCzytaj również

Top 10. Smax i inne opowieści
Superbohaterowie, superzłoczyńcy, nazistowscy naukowcy - Co może pójść nie tak?
- recenzja
Providence #3
Koniec i początek
- recenzja
Providence #2
Na tropie Mitów
- recenzja
Providence #1
W krainie Samotnika
- recenzja
Tom Strong #2
Tom Strong w kolejnym stuleciu
- recenzja
Tom Strong #1
Alan Moore w niezwykłym wydaniu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.