» Recenzje » Thorgal #01: Zdradzona czarodziejka

Thorgal #01: Zdradzona czarodziejka


wersja do druku

Początek epickiej sagi

Redakcja: Karolina 'Isadora' Małkiewicz, Matylda 'Melanto' Zatorska, Mały Dan

Thorgal #01: Zdradzona czarodziejka
Zapewne nikt nie spodziewał się, że Zdradzona czarodziejka będzie wstępem do jednej z najsłynniejszych i najdłuższych europejskich sag komiksowych. Ot, niezbyt skomplikowana historia i niemal anonimowy bohater. Typ wojownika, jakich w dziełach frankońskich było już wielu. Rozpoczęcie przygody z łucznikiem wychowanym przez wikingów dziś zajmie trochę czasu – Thorgal, wraz z niedawno zainicjowanymi seriami pobocznymi, liczy sobie już ponad czterdzieści tomów i powoli zmierza ku wielkiemu finałowi. Recenzowany tom pierwszy ma już kilkadziesiąt lat, lecz wyraźnie widać po nim upływ czasu.

Zdradzona czarodziejka zawiera dwie historie – tytułową opowieść o tajemniczej Slivii mającej znacznie większe niż ktokolwiek inny pojęcie o pochodzeniu Thorgala niż inni, oraz Prawie raj, krótki epizod wyjaśniający w pewien sposób paradoksy czasowe w serii (jednak minie dość długa chwila, nim te zostaną przez twórców serii wykorzystane − tak naprawdę dopiero piętnasty komiks, Władca gór, faktycznie przybliża ten dziwny mechanizm). Należy zauważyć, że Zdradzona czarodziejka zakończy się dopiero w tomie drugim, Wyspie lodowych mórz (który wyjaśnia wiele nieścisłości i wątpliwości powstałych podczas lektury recenzowanej pozycji).

Gdyby patrzeć na odniesienia do dalszych tomów przygód Thorgala, to Zdradzona czarodziejka plasuje się gdzieś... pośrodku wielotomowego cyklu. Co faktycznie widać – już na początku epopei o łuczniku autorzy komiksu zdradzają więcej informacji na temat jego gwiezdnego pochodzenia (wątek ten na dłużej powróci dopiero w tomie siódmym). Jednocześnie czytelnicy otrzymują przedsmak tego, co oferuje świat Thorgala – tajemnicze, magiczne i mityczne istoty, a także mało przyjazną i brutalną społeczność wikingów. Aczkolwiek widać też, że Thorgal jako bohater dopiero się krystalizuje –  Zdradzona czarodziejka nie oferuje nawet szczątkowego zarysu jego postaci, jaka wyewoluuje w toku dalszych przygód (znany nam Thorgal pojawia się w serii dopiero w okolicach czwartego, piątego tomu).

Także styl graficzny, w jakim utrzymane są Zdradzona czarodziejka Prawie raj raczej odstrasza niż zachęca do kontynuowania przygody z cyklem – bo pierwszy zeszyt jest po prostu paskudny. Przejaskrawione, zbyt jednolite barwy i niezbyt ciekawe rysunki to zdecydowanie nie to, czego można spodziewać się po początku jednej z najsłynniejszych komiksowych sag. Jednak trzeba przyznać, że Prawie raj jest pod tym względem lepszy, chociaż nadal daleko mu do ideału (to on stanowi preludium do stylu graficznego kolejnych tomów).

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Thorgal to już klasyka – zdobył uznanie rzeszy czytelników i to nie tylko tych bezpośrednio powiązanych z powieściami graficznymi (seria doczekała się nawet wersji literackiej, ale jej jakość to już, niestety, zupełnie inna bajka). Patrząc na Zdradzoną czarodziejkę jest to nieco niezrozumiałe –  zupełnie anonimowy protagonista, paskudne rysunki i barwy, a także wrzucenie odbiorcy gdzieś w środek historii, bez znajomości tła wydarzeń, relacji Thorgala z członkami klanu przez który został przygarnięty, czy nawet realiów uniwersum Thorgala, w którym artefakty tajemniczej cywilizacji z kosmosu przeplatają się z boskimi interwencjami. Jednak z drugiej strony lektura jest wręcz niezbędna do zrozumienia dalszych przygód wikińskiego łucznika i tego, z jakimi problemami przyjdzie mu się mierzyć. Warto zatem przypomnieć sobie ten raczej mało udany początek.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
8.59
Ocena użytkowników
Średnia z 11 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 7
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Thorgal #01: Zdradzona czarodziejka (Egmont)
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: październik 2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 22,90 zł
Wydawca oryginału: Le Lombard

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.