» Recenzje » The Wicked + The Divine #1: Faustowska zagrywka

The Wicked + The Divine #1: Faustowska zagrywka


wersja do druku

Czy na pewno są bogami?

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Agata 'aninreh' Włodarczyk

The Wicked + The Divine #1: Faustowska zagrywka
The Wicked + The Divine to historia, które nie sprawia wrażenia interesującej dość prosta strona graficzna, opis niezdradzający wiele; kolejny powtarzalny pomysł. Jednak Faustowska zagrywka to przyjemne, lekkie fantasy z ciekawymi bohaterami.

Kieron Gillen, brytyjski scenarzysta komiksowy, w Polsce kojarzony jest raczej ze Star Wars Komiks, serią zeszytówek będącą dwumiesięcznikiem wydawanym przez Egmont Polska. Z nowszych jego dzieł na naszym runku znajdziemy Die od Non Stop Comics, oraz Tajne wojny – Oblężenie wydane w serii Marvel Now.

Faustowska zagrywka w nowoczesny sposób próbuje spojrzeć na wcielenie/reinkarnację/przybycie bóstw na Ziemię. Co dziewięćdziesiąt lat ludzką postać przyjmuje dwunastu bogów, ale jedynie na dwa lata, po tym czasie umrą. Więc jak wygląda ich z natury krótkie ponowne życie? Są gwiazdami rozrywki, muzyki; ludzie ich uwielbiają, nienawidzą, a nawet pragną ich śmierci. Jedni w nich wierzą, inni posądzają o oszustwo. Na dodatek nie kryją się z tym, kim są, otwarcie proklamując swoją boskość oraz posługując się swoimi imionami; udzielają wywiadów, organizują koncerty i popadają w konflikty z prawem. Żyją jak ludzie... bardzo bogaci ludzie. 

Siedemnastoletnia Laura należy do osób, które żywo interesują się owymi osobistościami. Łamie prawo, aby być na koncertach wybrańców. I właśnie na jednej z takich imprez poznaje intrygującą Luci, wcielenie Lucyfera. To wystarcza, aby wplątała się w proces sądowy oraz kolejne przyjaźnie z nowymi bogami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Napisana przez Gillena historia nie powiela znanych opowieści o bogach i ich wspaniałych mocach, nietykalności czy nieśmiertelności. Nie ma tu też mowy o ratowaniu świata, niesieniu pomocy potrzebującym czy innych altruistycznych czynach. Scenarzysta snuje opowieść z perspektywy nieco rozpieszczonych, egoistycznych gwiazd estrady, wypełniając kadry różnymi osobowościami reinkarnowanych, domniemanych bóstw. Jedni występują publicznie, inni swoje koncerty dają w mniej znanych miejscach, na przykład w tunelach metro. Niektórzy mają bardzo nonszalanckie podejście do otaczającego świata, inni wręcz przeciwnie, pragną czci i zaspokojenia ego. Gillen skupia całą uwagę wokół wiążących ich relacji, przy czym unika schematów, stereotypowych motywów. Jego bohaterowie są wyraziści, zadziorni, i nieprzejmujący się tym, co się wokół nich dzieje.

Jednak życie bóstw stanowi tło dla rozgrywającego się konfliktu i intrygi, która rodzi się wśród Wielkich. Ktoś nagle na kogoś poluje, ktoś niesłusznie siedzi w więzieniu. Gillen tworzy popkulturowo-kryminalną mieszankę, co w niektórych miejscach świetnie się sprawdza, jeśli chodzi o zainteresowanie czytelnika kolejnymi wydarzeniami, ale w kilku niestety powierzchownie jedynie zahacza o kluczowe, wydawałoby się, sprawy.

The Wicked + The Divine ilustracyjnie należy do dzieł dobrych. Rysunki są poprawne, a kolory i tusz wyraziste, ale nie ma tu specjalnych kadrów, perspektywy czy ciekawych mieszanek barw. Odpowiedzialny za rysunek Jamie McKelvie, pokazał swoje doświadczenie, ale nic ponadto. Komiks nadrabia kolorystyką w wykonaniu Matthewa Wilsona: ciekawymi, kontrastowymi zestawieniami, przypominającymi bal estradowy  kolorowe włosy, ciężkie makijaże, czy wyzywające ciuchy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Faustowska zagrywka  jest opowieścią niepozorną, która zwraca na siebie uwagę fabułą. Tak naprawdę wiele się w tym tomie nie dzieje, co nie oznacza, że nie śledzi się z przyjemnością poszczególnych bohaterów i ich kolejnych sprzeczek. Gillen świetnie odnalazł się w silnych charakterach, które lubią dominować, są pewni siebie, swoich atutów i nie boją się zadzierać nosa. Chociaż niepozorna to historia Kierona Gillena na pewno nie zmarnuje naszego czasu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: The Wicked + The Divine #1: Faustowska zagrywka
Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunki: Jamie McKelvie
Seria: The Wicked + The Divine
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 31 października 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Liczba stron: 160
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788361319986
Cena: 65,00 zł
Tytuł oryginalny: The Wicked + The Divine #1–5Czytaj również

The Wicked + The Divine #2: Fandemonium
Bycie bogiem nie jest łatwe
- recenzja
Die#3: Wielka gra
Jeśli masz pomysł, to go zrealizuj
- recenzja
Raz & na zawsze (wyd. zbiorcze) #1: Król nieumarły
Legendy nie umierają
- recenzja
Die #2: Podzielona grupa
W życiu i grach bardzo dużo zależy od decyzji
- recenzja
Astonishing X-Men - Wyd. zbiorcze #2
Jeszcze więcej problemów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.