The Promised Neverland #1-3

Nie ma co czekać, trzeba uciekać

Autor: Tomasz 'Asthariel' Lisek

The Promised Neverland #1-3
Wydawany w Japonii Weekly Shōnen Jump jest znany przede wszystkim z publikacji mang przygodowych opartych na ciągłych walkach z coraz silniejszymi przeciwnikami (One Piece, Naruto, Bleach, przykładów jest bez liku), ale od czasu do czasu można też w nim znaleźć tytuły opowiadające o rywalizacji umysłów, snuciu skomplikowanych planów oraz psychologicznych pojedynkach (jak chociażby dobrze znany wszystkim miłośnikom japońskiej popkultury Death Note). Najnowszym przedstawicielem tego właśnie nurtu jest The Promised Neverland, jedna z najpopularniejszych mang ostatnich lat.

Grace Field House to sierociniec, w którym w idyllicznych warunkach żyje ponad trzydziestka dzieci poniżej dwunastego roku życia, wychowywanych przez Izabellę, nazywaną przez wszystkich po prostu Mamą. Ich życie to prawdziwa sielanka: wszyscy noszą śnieżnobiałe mundurki, otrzymują sute posiłki, mają dużo czasu na zabawę... Obowiązują ich tylko trzy zasady: zakaz zbliżania się do pobliskiego lasu, zakaz zbliżania się do bramy oddzielającej teren sierocińca od świata zewnętrznego oraz obowiązek codziennego rozwiązywania skomplikowanych testów, mających na celu zapewnienie jak najlepszego rozwoju inteligencji wychowujących się tam dzieci.

Najwyższe wyniki na sprawdzianach zawsze zdobywa ta sama trójka: energiczna, wiecznie wesoła Emma, umiejący w każdej sytuacji wymyślić odpowiednią strategię Norman oraz równie sprytny, ale też znacznie bardziej cyniczny od pozostałych Ray. Pewnego dnia wychodzi jednak na jaw straszliwa prawda, która przewraca ich dotychczasowe życie do góry nogami: opuszczający Grace Field House wychowankowie nie są adoptowani przez kochające rodziny zastępcze, ale zamiast tego trafiają na talerze demonów, rozkoszujących się smakiem dziecięcych mózgów, sierociniec okazuje się być ludzką farmą mającą zapewnić potrawy jak najwyższej jakości dla demonicznych koneserów, a Mama bez mrugnięcia okiem posyła od lat kolejne dzieci na pewną śmierć. Pomimo wstrząsu, jaki wywołuje w bohaterach nowo zdobyta wiedza, Emma, Norman i Ray zaczynają natychmiast pracować nad wymyśleniem sposobu na wydostanie się spod kontroli Izabelli – ale czy jest to w ogóle możliwe pod jej wiecznie czujnym wzrokiem?

Chociaż podstawa, na której osadzono intrygę The Promised Neverland może na początku wydawać się zbyt groteskowa i przekombinowana, to nie trzeba wiele czasu, by dać się całkowicie wciągnąć w opowiadaną tu historię. Wpływ na to mają przede wszystkim dwa czynniki: odpowiednio dawkowane napięcie, narastające w miarę powolnego wcielania w życie planu ucieczki, oraz to, jak drobiazgowo przedstawiono sam proces jego powstawania i dedukcję kolejnych faktów na podstawie bardzo ograniczonych informacji posiadanych przez trójkę protagonistów. Chociaż Emma stanowi główne źródło idealizmu i optymizmu w tej mandze, to nie znaczy to, że jest lekkomyślna: nie ma tu miejsca na działanie bez dokładnej analizy wszystkich możliwych posunięć, starannego ukrywania swoich prawdziwych zamiarów i przygotowywania się na każdą ewentualność. Co więcej, po lekturze trzech tomów dalej bardzo miało wiemy na temat świata przedstawionego i okoliczności, które doprowadziły do powstania takiego miejsca, jak Grace Field House, co samo w sobie wzmacnia zainteresowanie czytelnika fabularną otoczką.

Także główni bohaterowie wypadają bardzo dobrze; ich osobowości zostają wyraziście naszkicowane wraz z rozwojem akcji, bez marnowania czasu nie niewiele wnoszące do opowieści sceny. Zainteresowanie się losami Emmy, Normana i Raya przychodzi bez trudu za sprawą ich kontrastujących z sobą charakterów, uwypuklających dobre i złe strony każdego z nich. Emma nie jest może równie genialna jak jej przyjaciele, ale nie ustępuje im kroku tak bardzo, by miało to jakieś znaczenie, a co więcej, cechuje się silnym kręgosłupem moralnym, nawet jeśli sama zdaje sobie sprawę, że nadmierny idealizm może pokrzyżować im wszystkim plany. Norman nigdy nie traci zimnej krwi i stara się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla każdego napotykanego problemu, ale podziwia Emmę na tyle, by podzielać jej chęć uratowania wszystkich zamieszkujących sierociniec dzieci, nawet jeśli zdecydowanie zmniejszy to szanse na odniesienie sukcesu. Ray jest natomiast bezwzględny i pragmatyczny, co stanowi źródło sporów dotyczących ostatecznego kształtu zawiązywanego wspólnie spisku – co nie powinno wszakże dziwić, biorąc pod uwagę, że żadne z nich nie może sobie pozwolić na choćby najmniejszy błąd.

Na uwagę zasługuje też sama Mama, która jest po prostu doskonale wykreowaną antagonistką, będącą w stanie za pomocą lekkiej tylko zmiany wyrazu twarzy wywołać mrożące krew w żyłach przerażenie nie tylko wśród swoich wychowanków, ale i samych czytelników (na co wydatny wpływ mają stojące na bardzo wysokim poziomie rysunki autorstwa Posuki Demizu). Może się wydawać przesadzoną teza, iż wraz z lekturą kolejnych rozdziałów Izabella wyrasta na naszych oczach na przeszkodę nie do przezwyciężenia, skoro teoretycznie jest tylko jedną kobietą, ale jej niewątpliwa inteligencja oraz umiejętność ograniczania posunięć dostępnych dla bohaterów sprawiają, że każda scena z jej udziałem stanowi spektakl, od którego trudno jest się oderwać. Jedyne, do czego dałoby się przyczepić pod względem sposobu kreacji postaci jest to, jak sprytni i dojrzali ponad swój wiek są Emma, Ray i Norman, ale można to wybaczyć, skoro z samego założenia śledzimy losy trójki młodocianych geniuszy, jednostek absolutnie wyjątkowych w porównaniu do całej reszty wychowanków sierocińca.

The Promised Neverland zdecydowanie nie zawodzi wysokich już od samego początku oczekiwań, gwarantując czytelnikom sporą dawkę napięcia, emocji, intrygujących tajemnic i zwrotów akcji, zmieniających w okamgnieniu ścieżkę, jaką podąża opowiadana tu historia. Po lekturze pierwszych trzech tomów nie powinna nikogo dziwić stale rosnąca popularność serii tak w Japonii, jak i na świecie, jak również to, że już zapowiedziano anime na jej podstawie, które powinno rozpocząć emisję w styczniu przyszłego roku. Ja z całą pewnością mam zamiar kontynuować zapoznawanie się z tą mangą, którą mogę polecić każdemu, dla kogo połączenie Death Note'a i Prison Breaka z wybitnie uzdolnionymi dziećmi w rolach głównych brzmi obiecująco.

Tytuł: The Promised Neverland #1
Scenariusz: Kaiu Shirai
Rysunki: Posuka Demizu
Seria: The Promised Neverland
Wydawca: Waneko
Data wydania: 5 stycznia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Katarzyna Podlipska
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963283
Cena: 21,99 zł
Wydawca oryginału: Jump Comics
Kraj wydania oryginału: Japonia

Tytuł: The Promised Neverland #2
Scenariusz: Kaiu Shirai
Rysunki: Posuka Demizu
Seria: The Promised Neverland
Wydawca: Waneko
Data wydania: 5 marca 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Katarzyna Podlipska
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963290
Cena: 21,99 zł
Wydawca oryginału: Jump Comics
Kraj wydania oryginału: Japonia