» Recenzje » The Promised Neverland #04-06

The Promised Neverland #04-06


wersja do druku

Pożegnanie z dzieciństwem

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

The Promised Neverland #04-06
Pierwsze trzy tomy powszechnie chwalonej mangi The Promised Neverland nie zawiodły moich wysokich oczekiwań, oferując satysfakcjonującą dawkę napięcia, wciągającą intrygę oraz częste zwroty akcji. Teraz przyszła pora, by przekonać się, czy autorom wystarczyło fantazji, aby równie dobrze poradzili sobie z domknięciem pierwszego wątku fabularnego tej historii.

Uwaga, tekst zawiera spoilery dotyczące poprzednich tomów

Emma, Ray i Norman, wybitnie uzdolnione dzieci zamieszkujące sierociniec Grace Field House, zaczęły planować ucieczkę po odkryciu strasznej prawdy na jego temat. Sytuacja przybrała jednak najgorszy możliwy obrót: zarządzająca ich domem Mama dowiedziała się o ich małym spisku, Emma została unieruchomiona za sprawą kontuzji nogi, a Norman wkrótce zostanie odesłany do świata zewnętrznego, gdzie czeka go bez wątpienia marny los. Czy w takich okolicznościach można jeszcze mieć nadzieję na szczęśliwe zakończenie?

W recenzowanych tu tomikach otrzymujemy zwieńczenie przygotowywanego przez trójkę protagonistów planu, w związku z czym kończy się pierwszy, w oczywisty sposób istotny wątek fabuły, po którym nic już nie będzie takie samo. Nie ma co jednak uprzedzać faktów: liczy się to, że odpowiedzialni za mangę Kaiu Shirai oraz Posuka Demizu umiejętnie domknęli ów etap opowiadanej w The Promised Neverland historii. Znajdziemy tu wszystko to, co świadczyło o jakości poprzednich części serii, czyli przekonywujących pod względem charakterologicznym bohaterów, sporą dawkę niespodzianek, a także powoli odkrywane informacje dotyczące świata przedstawionego, który za sprawą związanych z nim tajemnic wzbudza zainteresowanie czytelników. Chociaż póki co skala przedstawianych tu wydarzeń jest stosunkowo mała, to nie ulega wątpliwości, że nie zawsze tak będzie i kiedyś przyjdzie pora na konflikt, którego stawka będzie jeszcze większa niż tylko przetrwanie grupki dzieci.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ważniejszą niż dotychczas rolę odgrywa sama Izabela (czyli kontrolująca zamieszkujące sierociniec dzieci Mama), z czym wiąże się też sposobność ku przybliżeniu czytelnikom jej motywacji oraz osobowości. Efekt końcowy z całą pewnością cieszy, bowiem trudno polemizować z tezą, że mamy tu do czynienia z jedną z ciekawszych mangowych antagonistek, na co wpływ mają po równi jej pewność siebie, inteligencja oraz fakt, iż choć jej pobudki są zrozumiałe, to nikt nie próbuje tu usprawiedliwiać czynów, za które jest odpowiedzialna. Przy okazji pogłębiania przez autorów jej postaci wypływa też inny wniosek, za sprawą którego należy uznać The Promised Neverland za opowieść dojrzalszą, niżby się mogło początkowo wydawać: choć znajdziemy tu antagonistów rzucających kłody pod nogi Emmie i spółce, to prawdziwym źródłem zła jest tu system rządzący zamieszkiwanym przez nich światem, łamiący wolę oporu i zmuszający do krzywdzenia innych w imię przetrwania. Z tego też powodu trudno nie czuć ekscytacji o tym, w jakie rejony powędruje fabuła w kolejnych tomach – jak w końcu główni bohaterowie mogą sobie poradzić z wrogiem, którego nie da się przechytrzyć?

Nie wszystko jednak wypada idealnie – choć moje wrażenia z lektury były generalnie pozytywne, to pewne rozwiązania fabularne można mimo wszystko uznać za naciągane. Wytłumaczenie, skąd jeden z bohaterów posiada wiedzę, której posiadać nie powinien sprawia wrażenie mocno wymuszonego, co jest średnio zadowalające, skoro jest to jedna z podstaw, na której opiera się istnienie całej tej historii. Nie jest to jednak problem, który istotnie wpływałby na ogólny poziom recenzowanych tu tomów – po prostu biorąc pod uwagę ich dotychczas wysoką jakość nawet drobne niedociągnięcia wyróżniają się negatywnie na tle licznych zalet tej mangi.

Pozostaje tylko cieszyć się faktem, że The Promised Neverland rozpoczęło się równie dobrze i nie zboczyło ze swej ścieżki w miarę rozwoju fabuły – przynajmniej na razie. W szóstym tomie mamy do czynienia z początkiem zupełnie nowego wątku, który (sądząc po długości pierwszego) również potrwa co najmniej kilka tomów. To, czy będzie on równie dobry jak ten przedstawiony w pierwszych pięciu częściach mangi pozostaje oczywiście kwestią otwartą, ale jedno jest pewne - Kaiu Shirai oraz Posuka Demizu zasłużyli na odrobinę zaufania.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tytuł: The Promised Neverland #04
Scenariusz: Kaiu Shirai
Rysunki: Posuka Demizu
Seria: The Promised Neverland
Wydawca: Waneko
Data wydania: 5 lipca 2018
Kraj wydania: Polska
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963313
Cena: 21,99 zł
Wydawca oryginału: Jump Comics
Kraj wydania oryginału: Japonia

Tytuł: The Promised Neverland #05
Scenariusz: Kaiu Shirai
Rysunki: Posuka Demizu
Seria: The Promised Neverland
Wydawca: Waneko
Data wydania: 5 września 2018
Kraj wydania: Polska
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963320
Cena: 21,99 zł
Wydawca oryginału: Jump Comics
Kraj wydania oryginału: Japonia

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: The Promised Neverland #06
Scenariusz: Kaiu Shirai
Rysunki: Posuka Demizu
Seria: The Promised Neverland
Wydawca: Waneko
Data wydania: 5 listopada 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Wojciech Gęszczak
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963337
Cena: 21,99 złCzytaj również

The Promised Neverland #1-3
Nie ma co czekać, trzeba uciekać
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.