» Recenzje » The Black Monday Murders (wyd. zbiorcze) #2: Waga

The Black Monday Murders (wyd. zbiorcze) #2: Waga


wersja do druku

Pieniądze są na obu szalach

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

The Black Monday Murders (wyd. zbiorcze) #2: Waga
Za sprawą pierwszego tomu The Black Monday Murders Jonathan Hickman, Tomm Coker i Michael Garland w niezwykły i, co istotne, realistyczny sposób połączyli świat wielkiej finansjery reprezentowanej przez bogate rody, kryminału i sporej dawki okultyzmu. W drugiej części zatytułowanej Waga ostatni pierwiastek jeszcze bardziej nabiera mocy.

Grigorina Rotschild nie poprzestaje w dążeniu do pomszczenia śmierci jej brata, Daniela, co tylko potęguje konflikt pomiędzy nią a Eresko. Jednak nie tylko zemsta jest dla niej ważna – nie mniejszą wagę przywiązuje do władania finansowym imperium. Równocześnie sprawę brutalnego morderstwa bada detektyw Dumas, który zasięga rady u profesora Gaddisa, otrzymując informacje, w jakie jeszcze niedawno by nie uwierzył.

W Chwale Jonathan Hickman stworzył więcej niż intrygującą historię, lecz jej bolączką były urywane sceny i wiele niedopowiedzeń, przez które wejście w świat rekinów finansów nie należało do łatwych. Waga jest już znacznie bardziej przystępna i od pierwszych stron dajemy się porwać w wir wydarzeń. Większość komiksu zajmują dialogi, skutkiem czego niewiele miejsca pozostawiono na akcję, co nie ma jednak większego znaczenia. Wszelkie dyskusje, jak chociażby rozciągnięta na kilka stron rozmowa Dumasa i Gaddisa, świetnie obrazują różnice między postaciami. Wypowiadane kwestie bywają cięte, do tego bardzo dobrze eksponują zarówno motywacje bohaterów, jak i osobowości, jakimi obdarzył ich scenarzysta. Można ich jasno sklasyfikować jako dobrych lub złych, mimo iż nawet ci pierwsi miewają grzeszki na sumieniu. The Black Monday Murders z pewnością nie należy do komiksów, w których można kogoś polubić i sympatyzować z nim od pierwszych do ostatnich chwil. Dzieje się tak też przez to, że Hickman nie obawia się uśmiercać wykreowanych figur, choć naturalnie daleko mu do częstotliwości, z jaką czyni to George R. R. Martin.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poprzednio mogliśmy zaznajomić się z podstawowymi zasadami działania rodzin finansistów, aczkolwiek to dopiero Waga dostarcza mnóstwo nowinek. Brnąc przez kolejne strony dowiemy się o wielu ciekawych kwestiach, począwszy od fundamentów, na jakich opierają się Grigorina i Eresko, przez przyczyny kryzysów na giełdzie, aż po poznanie osobliwej istoty, która stanowi źródło wielu informacji, a jest przy tym niezwykle niebezpieczna.

Wątpliwości budzi intensywność, z jaką autor odkrywa kolejne karty, ponieważ osłabia to tak mocno zarysowaną w wcześniejszym tomie aurę tajemniczości. Osobną kwestią pozostają wypełniacze – The Black Monday Murders zawiera sporo stron pustych lub prawie pustych, na których dostrzeżemy co najwyżej jakiś symbol czy cytat, a także parę częściowo ocenzurowanych maili i listów, mających wzmocnić zagadkowość fabuły. O ile te drugie należycie pełnią swoją funkcję, to niezapełnione strony mogą razić oczy nabywcy, liczącego na obszerniejszą lekturę.

Skąpane w mroku ilustracje to ponownie dzieło rysownika Tomma Cokera i kolorysty Michaela Garlanda. Efekty ich pracy są znakomite, czerń wręcz wylewa się z kolejnych kadrów, a odcienie innych, zestawionych dla kontrastu barw, dodają jedynie smaku obrazkom. Duetowi należą się gromkie brawa także za sam wybór stylistyki, ponieważ przy mniej sugestywnych ilustracjach, wywody Hickmana zapewne nie wydawałyby się równie wiarygodne.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Śmiałe połączenie okultyzmu i rodzin pławiących się w bogactwie daje świetny efekt. Póki co Hickman zgrabnie konstruuje i przeplata wątki, zaś dzięki finałowym woltom kontynuacja jawi się co najmniej intrygująco.

 
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: The Black Monday Murders #2: Waga
Scenariusz: Jonathan Hickman
Rysunki: Tomm Coker
Seria: The Black Monday Murders
Wydawca: Sonia Draga, Non Stop Comics
Data wydania: 25 kwietnia 2018
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Tomm Coker
Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Liczba stron: 160
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381103404
Cena: 52,00 zł
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 29 listopada 2017Czytaj również

Rat Queens #6: Piekielny szlak
Rozstania nadszedł czas
- recenzja
Deadly Class #6: 1988 To jeszcze nie koniec
Troszkę refleksyjnie a troszkę siłowo
- recenzja
Głębia #5: Światłość niesie światłość
Epicki finał podwodnej epopei
- recenzja
Czas nienawiści, akt pierwszy
Miłość cierpliwa jest
- recenzja
Oblivion Song. Pieśń otchłani #3
Poznaj mieszkańców otchłani
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.