» Wieści » Tatsumi na Festiwalu Filmy Świata

Tatsumi na Festiwalu Filmy Świata

29-11-2011 22:00 | Kuba Jankowski

Tatsumi na Festiwalu Filmy Świata
Podczas siódmej edycji Festiwalu Filmy Świata (1-8 grudnia) w warszawskiej Kinotece pokazany zostanie film Tatsumi w reżyserii Erica Khoo.

Film będzie miał dwie projekcje:
  • 7 grudnia, g. 21
  • 8 grudnia, g. 18:30


Informacja organizatora:

Singapurski kandydat do Oscara.

Yoshihiro Tatsumi to kultowy japoński rysownik mangi, który wielkimi zgłoskami zapisał się w historii światowego komiksu. W powojennej Japonii dominowała manga o błahej tematyce, skierowana przede wszystkim do młodego czytelnika. W 1957 roku Tatsumi stworzył jej nowy gatunek, który sam nazwał "gekiga" ("dramatyczne obrazy") - przeznaczony dla dorosłych, podejmujący kwestie trudne bądź uznawane za tabu. Jego realistyczne i niepokojące prace, koncentrujące się na ciemnych stronach ludzkiej natury, zrewolucjonizowały japońską mangę i miały ogromny wpływ na rozwój sztuki komiksu na świecie.

Eric Khoo - wielokrotnie nagradzany, najbardziej rozpoznawalny singapurski reżyser i producent - przedstawia animowaną biografię Tatsumiego, pokazując blaski i cienie jego drogi do sławy. Kolorowe obrazy z życia japońskiego artysty przeplatają się z pięcioma historiami z jego dorobku, które reżyser - po raz pierwszy - przeniósł na duży ekran. Khoo wykorzystał w filmie klasyczne historie Tatsumiego z lat 70., poruszające kwestie seksu, doświadczeń wojennych, alienacji, prostytucji, by pokazać jak bardzo szokującą, kontrowersyjną i ryzykowną tematykę wprowadził do "dziecięcego" komiksu twórca "gekigi". Warto również zwrócić uwagę na niezwykle dopracowaną wizualną stronę filmu, zainspirowaną tradycyjną japońską jednokolorową techniką druku - każda z animowanych opowieści ma przypisaną odmienną tonację.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Filmy Świata
Tagi: Yoshihiro Tatsumi | Filmy Świata | 7. Festiwal Filmy Świata Ale Kino +


Czytaj również

Życie. Powieść graficzna
Był sobie rysownik
- recenzja
Kobiety
Gotowe na wszystko
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.