» » Szkarłatny kwiat

Szkarłatny kwiat


wersja do druku

Trzy miłosne opowiadania

Redakcja: Mały Dan, Kuba Jankowski

Szkarłatny kwiat

Po świetnym wejściu na rynek z pozycją Keep Out wydawnictwo Kotori skrupulatnie kontynuuje swój plan wydawniczy, który polega na przybliżaniu czytelnikom mang yaoi. Na rynku polskim pojawiła się nowa pozycja z tego gatunku: Szkarłatny kwiat. W przeciwieństwie do Keep Out nie jest to pojedyncza, zamknięta historia, lecz zbiorek krótkich opowiadań jednej autorki, Tomoki Hori, która na końcu tomiku w paru słowach zdradza swój przepis na romans: "9 miarek słodyczy i jedna goryczy”.

Komiks zawiera trzy miłosne historie: Szkarłatny kwiat, Od pierwszego wejrzenia oraz Zagubiony we mgle.

Szkarłatny kwiat to tytuł zbioru oraz pierwszego opowiadania. Jest to historia Kazumy, członka Yakuzy, któremu życie ratuje Yukihiro, młody Mistrz Ceremonii Parzenia Herbaty. Gangster, zmuszony do rehabilitacji, obserwuje spokojne życie Kazumy, który stanowi jego całkowite przeciwieństwo. Pomimo wielu różnic odnajdują, coś co ich łączy: obaj  pochodzą z rozbitych rodzin. Śledzimy przemianę szorstkiego w obyciu mordercy. Z czasem jest pod coraz większym wrażeniem delikatności młodzieńca, któremu zawdzięcza życie. Tytułowe "szkarłatne kwiaty" to plamy krwi na śniegu, które zwróciły uwagę Yukihiro.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Od pierwszego wejrzenia to historia dwóch studentów: Maddoxa Sandsa oraz Liama Brinka. Bohaterowie również diametralnie się różnią. Maddox jest przystojnym młodzieńcem o długich czarnych włosach. Cieszy się dużą popularnością wśród innych studentów, zwłaszcza tych płci pięknej. Liam jest niskim blondynem o bardzo słabym wzroku. Jest nieśmiały i całkowicie niezauważany przez koleżanki i kolegów z uczelni. Coś jednak powoduje, że ta dwójka ma się ku sobie.

Zagubiony we mgle to opowieść o chorowitym Ethanie i tajemniczym Oliverze. Młodzieńca poznajemy w dniu, w którym odbywa się pogrzeb jego ojca. Na cmentarzu spotyka Olivera. To spotkanie po latach wywołuje szok u Ethana, który musi zmierzyć się z mroczną tajemnicą ze swojego dzieciństwa.

Trzy różne historie niezwiązane ze sobą. Autorka największy nacisk położyła na pierwsze opowiadanie, tytułowy Szkarłatny kwiat. Komiks ze względu na większą ilość stron niż pozostałe historyjki rozwija się swobodnie, a  bohaterowie i ich relacje są bardziej dopracowane. Poznajemy przeszłość Kazumy oraz Yukihiro, ich usposobienie oraz podejście do życia. Historia jednak gwałtownie się urywa. Tomik jest tak zakomponowany, że kończy się kontynuacją tytułowego komiksu. Ten zabieg jest dość wymowny, ponieważ między pierwszą, a drugą częścią następuje znaczny upływ czasu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Koncepcje poszczególnych romansów są dobrze pomyślane, jednak największą ich wadą jest mała ilość stron. Czytelnik nie jest w stanie dobrze poznać bohaterów. Akcje skrócone są do absolutnego minimum, przez co tracą na wiarygodności. Historie, zwłaszcza Od pierwszego wejrzenia oraz Zagubiony we mgle, są dobre jako przerywniki między artykułami w jakimś magazynie, jednak nie sprawdzają się w osobnym zbiorku. Kończą się tak szybko, jak się zaczynają, stąd nie pozostawiają dobrego wrażenia. Tomoki Hori ewidentnie potrzebuje przestrzeni. Lepiej opowiada historie pełne oddechu i ciszy, co udowadnia tytułowy Szkarłatny kwiat.

Autorka prezentuje estetyczną szatę graficzną, charakterystyczną dla mainstreamowego komiksu japońskiego. Operuje wyraźnym konturem oraz rastrami. Komponuje plansze z wyraźną swobodą. Kadry niestandardowo nachodzą na siebie, przeplatają się, jednak całość nie traci na czytelności.

Każda z zaprezentowanych historii obraca się wokół z pozoru nieważnego zdarzenia. Tomoki Hori zwraca uwagę, jak pojedyncza chwila może mieć wpływ na całe nasze życie. Raz jest to zauroczenie szkarłatnym kwiatkiem na śniegu, a innym razem szturchnięcie i przypadkowe zbicie okularów. Czasem niepozorne chwile mogą stworzyć coś pięknego, lecz czasem mogą odcisnąć na nas piętno do końca naszych dni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


5.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Szkarłatny kwiat
Scenariusz: Tomoki Hori
Rysunki: Tomoki Hori
Wydawca: Kotori
Data wydania: styczeń 2013
Format: 13x18,5 cm
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 22,90 zł
Wydawca oryginału: GentoshaCzytaj również

Atelier Spiczastych Kapeluszy #4-5
Egzaminacyjny labirynt
Atelier Szpiczastych Kapeluszy #3
Sprawy i sprawki w świecie magii
- recenzja
Neo Arcadia: Tęcza w ciemności
Miłość przy stworzeniu świata
- recenzja
Beautiful Days
Nie taki diabeł straszny
- recenzja
Keep Out
Każdy ma prawo kochać
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.