» Recenzje » Świat Mitów. Herakles

Świat Mitów. Herakles


wersja do druku

Historia życia herosa

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Świat Mitów. Herakles
Herakles to kolejna pozycja z serii Świat mitów, przybliżającej fundamentalne dla europejskiej kultury historie, które narodziły się w czasach zamierzchłego antyku. Dzieje herosa niby dobrze powinny być znane każdemu, jednak niniejszy komiks jest świetną okolicznością, by je sobie odświeżyć.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach cyklu, pomysłodawcą, opiekunem merytorycznym i autorem kulturoznawczego omówienia znaczenia mitu jest Luc Ferry, zaś samą historię na język powieści obrazkowej raz jeszcze przełożyła Clotilde Bruneau. Ten duet dowiódł, że ich współpraca gwarantuje co najmniej przyzwoite, a chwilami wręcz znakomite rezultaty, więc bez chwili wahania zaufałem, że i tym razem dobrze znana historia raz jeszcze zachwyci. Z kolei za warstwę artystyczną odpowiadają Annabel oraz Carlos Rafael Duarte.

Scenarzyści, podobnie jak to miało miejsce we wcześniejszych albumach Świata mitów, kompleksowo podeszli do tematu, omawiając dzieje Heraklesa od chwili gdy Zeus podjął zupełnie świadomą decyzję o spłodzeniu potomka ze śmiertelniczką aż po jego wstąpienie pomiędzy Olimpijczyków.

Heros przedstawiony został jako postać o skomplikowanym charakterze, co jednak w dużej mierze wynika z faktu, że jako śmiertelnik stał sie pionkiem w rozgrywce pomiędzy absolutami: swoim ojcem Zeusem i pałającą rządzą zemsty za mężowską zdradę Herą. Bohater, świadom kłód rzucanych mu pod nogi przez boginię, przyjmuje kolejne wyzwania z podniesionym czołem i świadomością, że w tym konflikcie to Hera jest stroną dominującą. Z drugiej strony, jest w tej postaci głębsze przesłanie o nieuchronności przeznaczenia w chwilach, gdy niemożliwa do opanowania, brutalna natura wychodzi z herosa wbrew jego woli.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wyrazisty, ale i oddający pełną złożoność charakteru, przeznaczenia i losów portret Heraklesa czyni z recenzowanego komiksu rzecz bardzo dojrzałą w warstwie scenariusza, nawet jeśli niektóre dialogi, a zwłaszcza forma wizualna ewidentnie adresowane są do młodszych czytelników. Oczywiście nie zabrakło świetnego eseju autorstwa Ferry’ego, w którym rozkłada znaczenie oraz detale mitu na czynniki pierwsze, precyzyjnie umiejscawiając go w kulturze starożytnych Greków. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu,  tekst został wzbogacony grafikami reprezentującymi dzieła sztuki powstałe na przestrzeni wieków, poświęcone mitowi o Heraklesie.

Od strony graficznej, jak już wspomniałem, album prezentuje bardzo lekką, czystą i czytelną kreskę. Boscy mieszkańcy Olimpu przedstawieni zostali jako dostojne, nieodmiennie piękne byty, zresztą, a i możni świata doczesnego prezentują się jak prawdziwi arystokraci. Ale nawet wszelkiej maści wrogowie i potwory, które musiały stanąć na drodze Heraklesa, mimo wielu kończyn i groźnego spojrzenia, w żaden sposób nie przerażają. Seria jest adresowana do młodszych czytelników i konwencja artystyczna została w pełni podporządkowana temu podejściu.

Ogólnie rzecz ujmując, Herakles pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie solidnej, bardzo przemyślanej adaptacji klasycznej historii na karty komiksu. I mimo że cały cykl powstał z myślą o starszych dzieciach i młodzieży, to i starsi czytelnicy będą mogli udanie spędzić czas czy to na odświeżeniu mitu, czy też na lekturze bardzo wartościowego eseju Ferry’ego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Świat Mitów. Herakles
Scenariusz: Clotilde Bruneau, Luc Ferry
Rysunki: Annabel, Carlos Rafael Duarte
Seria: Świat Mitów
Wydawca: Egmont
Data wydania: 6 września 2023
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Liczba stron: 168
Format: 216x285 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328157668
Cena: 99,99 złCzytaj również

Świat Mitów. Edyp
Jeszcze jedna udana adaptacja
- recenzja
Świat Mitów. Iliada
Klasyczny epos w świetnej odsłonie
- recenzja
Świat Mitów. Antygona
Antyczny dramat w formie komiksu
- recenzja
Świat Mitów. Dedal i Ikar
Klasyka w formie komiksu
- recenzja
Świat Mitów. Odyseja
Tak daleko do domu
- recenzja
Jenny Finn
Zbrodnia i kara według Mignoli
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.