» Recenzje » Suppli #09

Suppli #09


wersja do druku

Depresyjny okres czas zacząć

Redakcja: Mały Dan

Suppli #09
Suppli autorstwa Mari Okazaki to mangowa seria opowiadająca o grupie kobiet zatrudnionych na etatach w agencji reklamowej. Główną bohaterkę, Fuji Minami, po raz pierwszy spotkaliśmy w trudnym dla niej momencie życiowym. Kiedy po siedmiu latach stałego związku opuścił ją chłopak, dziewczyna zdecydowała się wejść w wir pracy, żeby stłamsić targające nią emocje. Tutaj zawiązała się historia, dzięki której sukcesywnie poznawaliśmy kulisy pracy we współczesnej japońskiej firmie. Od tamtej pory minęło już osiem tomów komiksu...

Trwają przygotowania do tak zwanego "depresyjnego okresu". Fuji oraz jej współpracowniczki: Yugi, Watanabe, Mizuhara i Tanaka, czas grudniowych świąt powinny spędzić w rodzinnych stronach. Jednak wizyty te są zazwyczaj równoznaczne z przykrą koniecznością zmierzenia się z niespełnionymi wymaganiami i wyolbrzymionymi wyobrażeniami ze strony ich najbliższych. Kobiety przeżywają wówczas własne koszmary, które powracają do nich każdego roku. Dosadne komentarze dotyczące ich prywatnego życia i osiągnięć oraz kąśliwe uwagi o braku sukcesów w pracy zawodowej i wiecznym wstrzymywaniu się od zakładania rodziny to tradycyjne scenariusze familijnych zjazdów. Dlatego bohaterki poważnie rozważają pozostanie na okres świąt w pracy. W nieco odmiennej sytuacji znajduje się szczęśliwa w nowym związku Fuji. Wybranek jej serca, Sahara, nie ma własnej rodziny, a co za tym idzie - podobnych problemów.

W tomie dziewiątym szczególnie rozwinięte zostały rozterki Mizuhary. Rówieśniczka Fuji nakrywa swojego chłopaka na zdradzie i wyrzuca go z mieszkania. "Depresyjny okres" ma na nią zgubny wpływ, ponieważ w żaden sposób nie potrafi poradzić sobie z samotnością. Gotowa jest nawet wrócić do swojego byłego mężczyzny, wybaczając mu wszystko, aby tylko ten okazał jej namiastkę uczucia. Bez reszty oddaje się pracy, by obowiązkami przytłumić swoje uczucia i pragnienia. Niestety nadmiar zajęć powoduje u niej przepracowanie. W akcie desperacji, aby odszukać swojego ex-chłopaka, wynajmuje nawet agencję detektywistyczną. Odkrycie prywatnego detektywa jest jedną z przyczyn, które pchają młodą kobietę do podjęcia tragicznej w skutkach decyzji. Wydarzenia związane z Mizuharą mają istotny wpływ na pracę jej koleżanek w agencji. Przybita Fuji znajduje ukojenie w ramionach Sahary, który w spontaniczny sposób postanawia się jej oświadczyć.

Siłę uczuć i wyrazistość emocji bohaterek Mari Okazaki potęguje dzięki charakterystycznej, pełnej delikatnych detali i ozdobnych ornamentów, szacie graficznej swoich komiksów. Autorka wiele pracy poświęca na narysowanie specyficznych japońskich oczu, ale równie wiele uwagi przykłada do przedstawienia włosów, ubrań, biżuterii, a nawet wyposażenia wnętrz. Wizytówką jej mang są śmiałe, ale i przejrzyste, kompozycje plansz. Autorka potrafi wpleść w tok narracji ścianę kwiatów, aby tylko podkreślić romantyzm i czułości bohaterów. Często nakłada na siebie kolejne kadry, tworząc kompozycję przypominającą wycinankowy kolaż, jednak plansze w ogóle nie tracą przy tym na czytelności. Postaci drugoplanowe zarysowane są w formie konturu, co subtelnie przypomina o ich obecności, a jednocześnie sugeruje ich brak znaczenia dla opowiadanej historii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W ósmym tomie pierwsze skrzypce grały wątki typowe dla komiksów romantycznych, jak zdrada czy rozstanie. W tomie dziewiątym Mari Okazaki wypchnęła swoich bohaterów na głęboką wodę. Co prawda dramatyczne wydarzenia zbliżają do siebie parę Fuji-Sahara, aczkolwiek warto pamiętać, że nie jest to przykład idealnego związku. Kiedy Sahara proponuje swojej wybrance wspólne mieszkanie, Fuji wpada w panikę i ostatecznie odmawia. Jak zatem bohaterowie podejdą do tematu ślubu? Odpowiedzi na wszystkie pytania będą na nas czekać w tomie dziesiątym i ostatnim - wieńczącym serię Suppli.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Suppli #09
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Wydawca: Hanami
Data wydania: kwiecień 2010
Format: 15x21 cm
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 26 zł
Wydawca oryginału: ShodenshaCzytaj również

Suppli #7
Piękni trzydziestoletni
- recenzja
Suppli #6
Dorosłe dzieci
Suppli #5
Obraz, myśl, dialog
Suppli #4
Twarz i maska
Suppli #3
Niedopowiedziane, narysowane
Suppli #1
Obyczajowa zagadka

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.