» Recenzje » Suppli #08

Suppli #08


wersja do druku

O równowadze między pracą a miłością

Redakcja: Mały Dan, Kuba Jankowski

Suppli #08
Suppli to japońska seria komiksowa wydawana w Polsce przez Hanami. Manga adresowana jest przede wszystkim do pracujących kobiet w przedziale wiekowym 21-29 lat. Główną bohaterką jest Fujii Minami. Kiedy poznaliśmy ją w pierwszym tomie, właśnie rozpadał się jej wieloletni związek. Przez ostatnie siedem odcinków kobieta zdołała stanąć na nogi i poznała przystojnego Saharę. Czy jednak jej związek wolny jest od rozterek oraz niepewności?

Mari Okazaki wprawdzie kontynuuje wątek pracującej w agencji reklamowej Fujii, jednak w tym tomie na pierwszy plan wysuwa się temat związku Mizuhary, współpracowniczki głównej bohaterki. Dziewczyna spotyka się z Hirokim, który specjalizuje się w stylistyce włosów. Wszystkie koleżanki Mizuhary uważają jej chłopaka za kogoś utalentowanego i kreatywnego, obdarzonego niesamowitym potencjałem. Prawda jednak jest zupełnie inna. Hiroki jest leniwy i ma słomiany zapał, a jedyne co go zajmuje, to gry na konsole. Mizuhara - jako wzorowa kobieta - wspiera swojego partnera, jednak nie daje jej spokoju fakt, że ten ciągle stoi w miejscu. Kobieta nie stara się wpływać na swój związek. Aż do momentu, kiedy zaczyna podejrzewać, że mężczyzna ją zdradza.

Tymczasem u Fujii bez większych zmian: tradycyjnie daje z siebie wszystko w pracy, przez co jej relacje z Saharą są dalekie od ideału. To z kolei napędza jej wrodzoną niepewność siebie. Na plan pierwszy wysuwa się w tej opowieści kwestia równowagi między pracą a związkiem. Japończycy słyną na świecie z chorobliwej wręcz pracowitości. Ich życie toczy się w ciągłym biegu. Większość czasu poświęcają na realizację powierzonych im zadań, zaniedbując tym samym siebie i swoich najbliższych. Brak czasu dla drugiej osoby często staje się powodem rozstania. Fujii musi zmierzyć się z czymś, co zazwyczaj przychodziło jej z trudem, czyli podejmowaniem ważnych decyzji. Tym bardziej, że Sahara właśnie zaproponował jej wspólne zamieszkanie.

Mari Okazaki w swoich rysunkach często skupia się na detalu, który nie jest istotny dla opowiadanej historii, jednak komiksowi dodaje wiele uroku. Mowa tutaj choćby o starannym wyeksponowaniu takich elementów tła jak drewniana kotara w domu Mizuhary, tudzież bluszcz i rybki, które przeplatają się z kadrami. Uwagę zwraca swobodne kadrowanie, które urozmaica narrację i sprawia, że jest ona bardzo płynna. Pomimo nachodzących na siebie ramek, luźnej kompozycji dymków z tekstem czy wcześniej wspomnianych ozdobników, manga wcale nie traci na czytelności. Autorka czasami obraca kadr o 90 stopni, by zmieścić cały rysunek. Ludzi rysuje w sposób typowy dla japońskiego mainstramu. Bohaterowie mają dopracowane oczy i włosy. Często są bardzo szczupli. Przedstawia ich za pomocą konturu, często rezygnując z cieniowania, który od czasu do czasu stara się nadrobić rastrem. szczególną uwagę zwraca na staranne i spersonifikowane przedstawienie głównych bohaterów, natomiast postaci drugoplanowe często nie posiadają nawet twarzy, a tylko zarys sylwetki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mari Okazaki opowiada historie miłosne. Skupia się na typowych międzyludzkich relacjach, jakich na świecie istnieje całe mnóstwo. Między rozterkami swoich bohaterek przemyca jednak różne informacje dodatkowe, na przykład te dotyczące jasnych i ciemnych stron pracy w japońskiej agencji reklamowej. W chwili obecnej na rynku polskim Suppli to jeden z niewielu komiksów kierowanych do dojrzałych czytelniczek.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Suppli #08
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Wydawca: Hanami
Data wydania: listopad 2009
Format: 15x21 cm
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 26 zł
Wydawca oryginału: ShodenshaCzytaj również

Suppli #09
Depresyjny okres czas zacząć
- recenzja
Suppli #7
Piękni trzydziestoletni
- recenzja
Suppli #6
Dorosłe dzieci
Suppli #5
Obraz, myśl, dialog
Suppli #4
Twarz i maska
Suppli #3
Niedopowiedziane, narysowane

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.