» Strefa bezpieczeństwa Goražde

Strefa bezpieczeństwa Goražde

Dodał: Paweł 'Singer' Niećko

Strefa bezpieczeństwa Goražde
10
9.7
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Strefa bezpieczeństwa Goražde (Safe Area Goražde: The War in Eastern Bosnia 1992-1995)
Scenariusz: Joe Sacco
Rysunki: Joe Sacco
Wydawca: Mroja Press
Data wydania: luty 2013
Tłumaczenie: Marek Cieślik i Michał Chaciński
Liczba stron: 236
Format: 199X255 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 99,90 zł
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 2000

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii.

W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem portretuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. Ale to nie tylko kronika, zapis wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla pism The Nation i Vanity Fair.

Komiks ten zdobył nagrody Harveya i Eisnera w 2001 roku.

Zdaniem magazynu Time najlepszy komiks 2000 roku. Polecany również przez New York Times (Pokazuje, jak świetnie komiks sprawdza się jako reportaż). Zdaniem recenzenta The Economist: "Strefa Bezpieczeństwa Goražde – będąca połączeniem komiksu i reportażu – czerpie z najlepszych elementów obu tych dziedzin."

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Joe Sacco | Strefa bezpieczeństwa Goražde


Czytaj również

Strefa bezpieczeństwa Goražde
Jak reportaż stał się przypisem
- recenzja
Palestyna
Słodka herbata i gorzka historia
- recenzja
Varia #16
Środek tak zwanego Tryptyku Polskiego
Varia #4
W komiksowie jak w gaju

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.