» Recenzje » Stories in Red

Stories in Red


wersja do druku

O trzech interpetacjach

Redakcja: Mały Dan, Kuba Jankowski

Stories in Red
Stories in Red to wprawdzie zbiorek wydany całkowicie w języku angielskim, jednak stworzony został przez trójkę Polaków: Bartosza Jekiela, Toma Wieję i Jakuba Chwieszczenika. Pretekstem do stworzenia prac, które weszły w skład tego tytułu, był konkurs Exquisite Corpse ogłoszony z okazji premiery filmu Dave’a McKeana The Gospel of Us. Album wydany staraniem kolektywu Treslettres zawiera trzy krótkie historie - Blue Beard, Red Shoes i Vasalisa - będące współczesnymi reinterpretacjami starych baśni i legend.

 

Blue Beard to historia niebieskobrodego mężczyzny, który poszukując miłości spotyka trzy siostry. Red Shoes opowiada o biednej dziewczynce mieszkającej w lesie, która sama zrobiła sobie czerwone buty, a wkrótce potem została adoptowana przez bogatą kobietę nie posiadająca potomstwa. Ostatnia opowieść, baśń Vasalisa, mówi o osieroconej przez matkę dziewczynce, która po ponownym ślubie ojca była gnębiona przez macochę i przybrane rodzeństwo.

Dominantą każdej z tych historii jest szata graficzna. Każdy z twórców bawi się technikami plastycznymi oraz symboliką motywów. Oniryczne grafiki przypominają prace Dave’a McKeana, którego polski czytelnik może kojarzyć z okładek do kultowej serii Sandman Neila Gaimana. Historie te, choć mogą nie wydawać się stricte komiksami, gdyż oszczędnie wykorzystują komiksowe środki wyrazu, to zachowują z komiksem bliskie pokrewieństwo.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Bartosz Jekiel tworzy rysunki graficznie czyste i oszczędnie dozuje kolor. Chociaż autor wykorzystuje formy chmurowe, to ich kompozycja przeplata się z rysunkami lub jest nieco chaotycznie zorganizowana w ramach planszy, co ma kolosalny wpływ na odbiór tekstu, ponieważ zmusza czytelnika do poszukiwania odpowiedniej linii dialogowej. Tom Wieja jest fotografem i ilustratorem, stąd jego prace to najczęściej modyfikowane zdjęcia. Jego obrazy jednak nie przedstawiają głównych bohaterów, a zmieniające się otoczenie. Nawet nieciekawe miejsca czy pospolite budynki w jego ujęciu zyskują wymiar mistyczny. Zaś Jakub Chwieszczenik tworzy bardzo malarskie prace często mieszając farby z rysunkiem. Najczęściej wykorzystuje akwarele oraz tusz. Nie ogranicza go przestrzeń, a jednocześnie potrafi umiejętnie wykorzystać pustkę, dzięki czemu swoimi obrazami nadaje planszom nowego wymiaru.

Prace trójki Polaków cechują się sporym rozmachem. Dzięki swobodzie twórczej i braku z góry narzuconej konwencji, mogli prowadzić indywidualne zabawy formą oraz przestrzenią. Każda z prac jest inna, ale i każda jest przemyślana i skłania do obserwacji. Autorów łączy umiejętność wydobywania atmosfery mroku. Każda historia charakteryzuje się niesamowicie ponurym klimatem z jednoczesnym przeniesieniem sensu i logiki zdarzeń na drugi plan. Album jest przyzwoitym zbiorkiem idealnym dla miłośników komiksu eksperymentalnego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Stories in Red
Scenariusz: Bartosz Jekiel, Tom Wieja, Jakub Chwieszczenik
Rysunki: Bartosz Jekiel, Tom Wieja, Jakub Chwieszczenik
Wydawca: Treslettres
Data wydania: styczeń 2014
Liczba stron: 76
Format: 22x22 cm
Druk: kolorowy
Cena: 60,00 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.