» Recenzje » Spy x Family #03-05

Spy x Family #03-05


wersja do druku

Rodzina o wielu twarzach

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel

Spy x Family #03-05
Nie trzeba było długo czekać na to, by Spy x Family autorstwa Tatsuyi Endo szybko zdobyło bardzo duże uznanie wśród czytelników, którzy docenili absurdalne poczucie humoru mangaki połączone z wykreowaniem bardzo sympatycznych postaci. Kolejne tomy udowadniają, że nie był to sukces tylko na krótką metę – seria ta w dalszym ciągu ma nam wiele do zaoferowania.

Szpieg Zmierzch ma za zadanie zinfiltrować szkołę dla dzieci elity narodu, aby zapobiec konfliktowi między państwami Ostanii i Westalis – z tego też powodu przybiera tożsamość Loida Forgera, adoptuje dziewczynkę o imieniu Anya i podrabia akt małżeństwa z Yor, urzędniczką, której też zależy na ochronie, jaką daje taki związek. Sprawę komplikuje tylko to, iż tak naprawdę jest ona zabójczynią pracującą dla rządu, a żadne z udawanych małżonków nie zdaje sobie sprawy z prawdziwej tożsamości swego partnera – wie o nich natomiast mała Anya, która umie czytać w myślach, ale się z tym nie zdradza. Pierwszy etap planu Loida zakończył się powodzeniem i Anya trafiła do szkoły – teraz pozostaje tylko zadbać o to, by nie wyrzucono jej z niej już po miesiącu…

Pierwsze dwa tomy Spy x Family służyły przede wszystkim przedstawieniu protagonistów oraz głównego wątku fabularnego. W kolejnych natomiast, skoro wprowadzenie mamy już za sobą, mangaka mógł skoncentrować się na tym, jaki kształt przybierze opowiadana przez niego historia. Jak można było przewidzieć, Tatsuya Endo trzyma się tego, co mu wychodzi dobrze, czyli kreowaniu stosunkowo lekkiej atmosfery, sprzyjającej zasypywaniu czytelnika wszelkiego rodzaju gagami – zdecydowana większość rozdziałów zawartych w recenzowanych tu tomikach stanowi indywidualne historyjki z życia głównych postaci. Zatem choć fabuła powoli wprawdzie, ale jednak posuwa się do przodu, to nie ma co tu liczyć na jej zbyt szybki rozwój, gdyż nie na tym koncentruje się tu autor.

Jedyny wyjątek stanowi tu wątek zamachu z użyciem uzbrojonych w bomby psów (tak, to jest tego rodzaju seria), w powstrzymanie którego zostaje wmieszana cała rodzina – poświęcono na niego kilka rozdziałów, co ma swoje uzasadnienie, jako że wprowadzają następną ważną dla mangi postać, jaką jest pies Bond (i tak, nawet pies ma tu odpowiednio wyrazistą osobowość). Mamy tu także okazję poznać kilku innych bohaterów drugoplanowych, wśród których są między innymi Yuri, brat Yor i członek tajnej policji (nienawidzący swojego szwagra od pierwszego wejrzenia), współpracująca ze Zmierzchem agentka Noc, czy też Brzask, szpieg od siedmiu boleści. Najważniejsze jest tu jednak to, że każde z nich posiada swoje własne dziwactwa, co pozwala mangace na żonglowanie kolejnymi to rodzajami żartów, co z całą pewnością dobrze służy warstwie humorystycznej tej serii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Twórca Spy x Family zdecydowanie ma talent do komedii, bowiem o ile w innych mangach nastawionych na gagi od czasu do casu zdarza mi się uśmiechać podczas lektury, tak tutaj nie ma rozdziału, w którym nie znalazłbym choć jednej okazji do roześmiania się w głos – moim zdaniem jest to jeden z najlepszych tego rodzaju komiksów wypuszczonych w ciągu ostatnich kilku lat. Repertuar mangaki jest tu na tyle zróżnicowany, że poszczególne dowcipy, nawet gdy się powtarzają, to nie przestają bawić (kontrast między zachowaniem danych postaci a ich prawdziwymi intencjami, z których zdaje sobie sprawę tylko Anya dzięki swej telepatii, nigdy chyba się mi nie znudzi), a nawet jeśli wiemy, w jakim kierunku zmierza dana scena, to nie raz i nie dwa zostaniemy zaskoczeni tym, w jakie nowe otchłanie absurdu zostaną porwani bohaterowie.

Wydatny wpływ na jakość gagów ma tu też kreska, przede wszystkim jeśli chodzi o mimikę postaci – nie tylko Anya, ale i pozostali mają pole do popisu w kontekście reagowania na zwariowane sytuacje, rozgrywające się na ich oczach. Co więcej, sposób rysowania tak bohaterów, jak i teł oraz elementów otoczenia jest na tyle klarowny, że nigdy nie mamy wątpliwości co do tego, co też mangaka próbuje nam tu przedstawić. Sprawia to, że lektura sprawia nam przyjemność nie tylko ze względu na fabułę i humor, ale też czysto wizualnie aż miło jej popatrzeć na to, jak Tatsuya Endo rysuje wykreowany przez siebie świat. Jedyne zastrzeżęnia można mieć tylko co do tego, iż owe realia są w dalszym ciągu dość umowne, jako że nie otrzymujemy tu zbyt wiele ekspozycji dotyczącej miejsca akcji – ale z drugiej strony można też uznać, że Ostania i Westalis nie odbiegają w żadnym istotnym stopniu od znanej nam z lekcji historii zimnowojennej rzeczywistości, zatem nie ma potrzeby poświęcać czasu na ich dalsze pogłębianie.

Trudno jest nie wyrażać się o Spy x Family w samych superlatywach – jest to najzwyczajniej w świecie niezwykle sympatyczna seria, której naprawdę trudno jest nie polubić. Jeśli lubicie mangi i nie macie alergii na komedię, nie ma żadnego powodu, dla którego nie powinniście dać szansy tej serii – szczerze polecam zapoznanie się z rodziną Forgerów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tytuł: Spy x Family #03
Scenariusz: Tatsuya Endo
Rysunki: Tatsuya Endo
Seria: Spy x Family
Wydawca: Waneko
Data wydania: 30 sierpnia 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Amelia Lipko
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380968356
Kraj wydania oryginału: Japonia

Tytuł: Spy x Family #04
Scenariusz: Tatsuya Endo
Rysunki: Tatsuya Endo
Wydawca: Waneko
Data wydania: 30 października 2020
Tłumaczenie: Amelia Lipko
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9 788380968356
 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Spy x Family #05
Scenariusz: Tatsuya Endo
Rysunki: Tatsuya Endo
Wydawca: Waneko
Data wydania: 17 grudnia 2020
Tłumaczenie: Amelia Lipko
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8096-900-1



Czytaj również

Spy x Family #1-2
Rodzina zwyczajna tylko z pozoru
- recenzja
Spy x Family #1
Szpieg, zabójczyni i esper w jednym stali domu
- recenzja
Spy X Family #2-3
Szpieg w szkole i domu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.