Spotkania Komiksowe na PGA 2013

Komiks na marginesie

Autor: Mały Dan

Spotkania Komiksowe na PGA 2013
Od ubiegłego roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy okazji Poznań Game Arena mają miejsce Targi Hobby. Wśród wielu wspaniałości, jak modele kolejek, rybki akwariowe czy gry planszowe, znaleźć można również dział komiksowy, który funkcjonuje pod hasłem Spotkania Komiksowe. Organizatorem komiksowego przedsięwzięcia towarzyszącego PGA oraz autorem programu Spotkań Komiksowych jest Paweł Olejniczak wspomagany przez grono przyjaciół i pasjonatów komiksu z Poznania i okolic. PGA 2013 odbyło się w dniach 19 i 20 października.

W tym roku nie udało mi się dotrzeć na sobotnia część programu, w czasie której odbywały się warsztaty tworzenia steampunkowej postaci prowadzone przez Artura Hejnę, wykład o niemym komiksie Katarzyny Szpyt, spotkanie z Pawłem Zychem prowadzone przez Marcina Łuczaka oraz spotkanie autografowe Pawła Zycha. Z zeznań wiarygodnych naocznych świadków wiem jednak, że punkty programu cieszyły się sporym zainteresowaniem, aktywnych uczestników warsztatów rysunkowych nie brakowało, a i rozmowa ze współautorem Bestiariusza Słowiańskiego przyciągnęła grono słuchaczy.

W niedzielę do Poznania dotarłem wczesnym popołudniem, więc zdążyły mnie ominąć dwie atrakcje: wykład Tomasza Bazylewicza i Przemysława Jankowskiego o uniwersalizmie w komiksie oraz pokaz japońskich sztuk walki w wykonaniu poznańskiej Akademii Sztuk Walki. Dotarłem natomiast na prezentację Filipa Bąka dotyczącą sposobów obrazowania akcji w japońskim komiksie na przykładzie serii Naruto i Bleach, wykład Katarzyny Szpyt o "pozathorgalowych” projektach Grzegorza Rosińskiego oraz dwa spotkania z Witoldem Tkaczykiem – pierwsze dotyczące historycznych komiksów Zin Zin Press, drugie – dwudziestolecia czasopisma AQQ. Niedziela była zdecydowanie słabszym dniem. Bynajmniej nie mam tutaj na myśli punktów programu, bo te były zajmujące i ciekawe, chodzi o frekwencję. Przez stanowisko Spotkań Komiksowych w ciągu całego popołudnia przewinęło się raptem kilka osób, które były zainteresowane wykładem czy prezentacją.

Szczególnie ważną ekspozycją było stoisko Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która na Targach Hobby zorganizowała pierwszą na świecie Obwoźną Czytelnię Komiksów. Miejsce, w którym można było w komfortowych warunkach przejrzeć lub poczytać komiksy z Kolekcji Komiksów BU, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na MTP dostępna była tylko nieznaczna część z ponad 6,5 tysiąca woluminów, które na co dzień znajdują się w bibliotecznych zbiorach, ale nie zmienia to faktu, że każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie: od superhero po Mausa, od rozrywkowych komisów dla dzieci po poważne powieści graficzne, od klasyki po najnowsze wydawnictwa. Wielkie brawa należą się BU za tę zacną inicjatywę.

Komiksowe atrakcje towarzyszące PGA – te ubiegłoroczne i te w roku bieżącym – mogą zwracać uwagę: ciekawi goście, zajmujące wykłady i prezentacje, profesjonalne warsztaty. Odnoszę jednak nieodparte wrażenie, że w natłoku wydarzeń, które mają miejsce w targowych halach, Spotkania Komiksowe gdzieś giną i gromadzą tylko promil ludzi przetaczających się przez MTP. A szkoda. Tym bardziej trzymam kciuki za Pawła Olejniczaka, który za całe to komiksowe zamieszanie jest odpowiedzialny, aby kolejne edycje Spotkań Komiksowych były jeszcze bardziej widoczne.