Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią

Czas leczy rany

Autor: Joanna 'Shadov' Walczak

Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią
Spokojny i miły Spider-Man z sąsiedztwa, oraz wybuchowa, seksowna Czarna Kotka, to duet, którego nie można przegapić. W wielu kwestiach różni, razem stanowią drużynę, która nie tylko sprawnie rozprawi się z każdym bandziorem, ale także zapewni wiele dwuznacznych sytuacji, jak przystało na pewną siebie Felicię Hardy i skromnego Petera Parkera.

Gdy ginie przyjaciółka Felicii Hardy – Czarnej Kotki – antybohaterka postanawia zbadać tę sprawę. Szybko jednak okazuje się, że nie tylko ona szuka sprawców. Jej ścieżki przecinają się ze śledztwem Spider-Mana, który również podąża śladem zabójstwa swojego przyjaciela. Bohaterowie razem wpadają na trop Pana Brownstone’a należącego po podziemia narkotykowego Nowego Jorku.

Sześć zeszytów oryginalnej serii i epilog, zebrane w albumie zbiorczym Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią, to wyjątkowo przyjemna i ciekawa historia, w której scenarzysta Kevin Smith poza przestępczą stroną Nowego Jorku skupił się na wzajemnych relacjach dwójki głównych bohaterów. Już w pierwszym zeszycie nie pozostawia wątpliwości co do uczuć panujących pomiędzy Felicią Hardy i Peterem Parkerem, a w miarę rozwoju fabuły pokazuje, że ci zawsze będą dla siebie niezwykle ważni. 

Największym atutem powieści jest jej tempo. Smith dodaje coraz to nowe poszlaki i wątki, przez co sprawa tajemniczego dilera narkotyków z każdym rozdziałem robi się coraz bardziej niebezpieczna dla protagonistów. Spider-Man i Czarna Kotka, chcąc rozwikłać zagadkę śmierci dwójki przyjaciół, wpadają na trop ludzi niebezpiecznych, którzy przed osiągnięciem celu nie cofną się przed niczym, zwłaszcza że dysponują środkami i umiejętnościami leżącymi poza zasięgiem zwykłego człowieka. Szybko również przekonamy się, że scenarzysta umiejętnie wprowadza do historii zwroty fabularne, zwłaszcza w ostatnich scenach, gdzie Czarna Kotka przechodzi trudne chwile. Sprawiają one, że przy tej historii nie sposób się nudzić. Ale to nie wszystkie plusy opowieści. Mamy również okazję prześledzić wspomnienia i dawne "demony" z życia Felicii Hardy. Postać Czarnej Kotki na stronach tego albumu została wyjątkowo udanie zaprezentowana, zarówno przez pryzmat swoich umiejętności, jak i wewnętrznych, trudnych doświadczeń z przeszłości. 

Ważnym elementem historii jest także rozciągnięcie fabuły poza główną dwójkę bohaterów. Z Marvelowego świata na stronach komiksu pokażą się Daredevil i Nightcrawler z X-Menów, którzy wprowadzają kolejne, interesujące wątki poboczne. Nieco natomiast przygaszony został charakter Petera Parkera, poza pojedynczymi scenami, gdzie żartuje, jedynie w zeszycie #4 zatytułowanym Studium w szkarłacie, pokazuje się z nieco bardziej “agresywnej” strony, kiedy wymusza na przyjacielu pomoc. W innych wątkach pozwala w pełni zdominować się Czarnej Kotce.

Rysunkowo album prezentuje się wyjątkowo ładnie. Oko przyciągają dynamiczne i proporcjonalne szkice bohaterów. Zarówno Spider-Man jak i Czarna Kotka podczas “akrobacji”, walk i potyczek zostają świetnie przedstawieni z różnych kątów, dzięki czemu większość scen jest narysowana z rozmachem. Efekt wzmacnia również sposób rozmieszczenia kadrów na stronie, te często nachodzą na siebie tworząc mozaikę dynamicznych sekwencji.

Wszystkiego dopełniają kolory w wykonaniu Lee Loughridge i Rachel Dodson. Wyraźne, soczyste i płynnie zmieniają się w zależności od lokacji. Są umiejętnie dobrane, sprawiając, że z jeszcze większym zainteresowaniem śledzi się każdy ruch bohaterów. Raz podziwia się plansze w ciepłych, żółto-pomarańczowych barwach, a po chwili przechodzi do “zimnych” niebiesko-szarych pomieszczeń. 

Warto wspomnieć, że sześć pierwszych zeszytów z oryginalnej serii Spider-Man/Black Cat: The Evil That Men Do w zbiorczym albumie od Egmontu zostało wzbogaconych dwoma dodatkami. Pierwszy z pewnością ucieszy miłośników scenariuszy i tym podobnych tekstów. W Albumie zamieszczono scenariusz Kevina Smitha do zeszytu szóstego, Jedna z czterech, wzbogacony został kilkoma szkicami Terry’ego Dodsona. Nawet osoby, których zbytnio nie interesuje podobny rodzaj utworów mają możliwość zapoznać się z tworzeniem komiksu “od kuchni”. Drugim dodatkiem jest posłowie Kamila Śmiałkowskiego. 

Historia Spider-Mana i Czarnej kotki to wielowątkowa opowieść, świetnie łącząca w sobie przestępczość Nowego Jorku, dawne emocjonalne zawiłości głównych bohaterów, krzywdy wyrządzone w przeszłości i grono osób, którzy doskonale wzbogacają całość o kolejne poboczne epizody. Dla miłośników Człowieka Pająka i Czarnej Kotki to z pewnością pozycja godna uwagi. Zadowoleni powinni być także fani, którzy zbytnio nie interesują się dwójką wspomnianych herosów, bowiem przygody Petera Parkera i Felicii Hardy są zaprezentowane w na tyle ciekawy sposób, że nie nikogo nie powinny nudzić.