» Recenzje » Spider-Man Władza

Spider-Man Władza

Spider-Man Władza
Zastanawiałeś się kiedyś, jak starzeją się superbohaterowie? Czy ich moc maleje, a ciało traci swoje wspaniałe właściwości? Spider-Man: Władza to historia przedstawiająca dojrzałego już Petera Parkera, dla którego rola bohatera skończyła się trzydzieści lat temu.

Czas nie był dla Petera łaskawy. Wszyscy najbliżsi dawno już odeszli, a on stara się wiązać koniec z końcem, zatrudniając się w najbardziej absurdalnych miejscach. Jego alter ego, Spider-Man, umarło wraz ze śmiercią ukochanej osoby. Jednak przychodzi czas, w którym należy jeszcze ostatni raz założyć maskę i powiedzieć "stop” przemocy, zwłaszcza gdy ta dotyka przyjaciół.

Kaare Andrews postarał się o ambitniejszą opowieść, która pokazuje zmagania byłego już herosa z samym sobą. Pełna jest zarówno bardziej nostalgicznych fragmentów, jak i scen akcji, w których niemłody już Pająk musi stawić czoła znacznie silniejszym przeciwnikom. Mamy do czynienia z opowieścią, która zbiera całe żniwo wcześniejszych wydarzeń i kumuluje je w jedno niezłe zakończenie. Czytelnik z pewnością nie będzie narzekał na jednowątkowość fabuły, jest ona także mało przewidywalna, a większy zwrot akcji w połowie komiksu tylko zachęca do poznania dalszej historii.

Mocno uwydatniony został klimat opowieści. Z racji totalitarnego charakteru władzy, Manhattan stał się ponurym i deszczowym miejscem, w którym nie widać słońca. Kaare Andrews i Jose Villarubia doskonale poradzili sobie z ukazaniem amerykańskiego miasta od mroczniejszej strony – rząd tłamsi wszelkie ruchy oporu, a zakazane zostały nawet takie rzeczy jak publiczne puszczanie muzyki. Scenarzysta świetnie ukazał również, jak zmanipulowani mieszkańcy miasta stali się obojętni na otaczającą ich rzeczywistość.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mimo wszystko najciekawsza jest z pewnością kreacja wiekowego już Petera Parkera. Scenarzysta ukazuje jak bohater rozwodzi się nad swoim życiem, wewnętrznymi oskarżeniami i żalem za niewykorzystanym czasem, ale również pokazuje jak bardzo Pająk cierpi z powodu złych decyzji z młodości. Dość mocno zwraca uwagę spojrzenie protagonisty na otaczający świat, gdzie rzeczywistość przeplata się ze zmorami sennymi. Ważną rzeczą jest również przemiana Spider-Mana, jaką przechodzi na kartach komiksu, od zniszczonego życiem nieudacznika do powrotu  w roli superbohatera. Rzadko można spotkać tak dynamiczną mieszankę uczuć i wahań nastrojów, jakie zaprezentował Kaare Andrews we Władzy.

Warte wspomnienia są również pozostałe postaci, głównie czarne charaktery, najbardziej zawzięci wrogowie Pająka. Podobnie jak w przypadku Parkera i dla nich czas nie był zbyt łaskawy, obecnie stanowią jedynie cień swoich młodszych wersji. Najlepiej widać to w przypadku Otto Octaviusa, który jest wręcz karykaturą samego siebie.

Spider-Man: Władza narysowano intrygującą kreską Kaare Andrewsa i Jose Villarubii. Karykaturalne, lekko rozmazane kontury w połączeniu z szarymi odcieniami znajdą zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Od pierwszych scen w oczy rzucają się przerysowane sylwetki postaci, przeraźliwie chude lub kanciaste, pokazujące niemal każdą osobę jako wyniszczoną, zmęczoną życiem, co widać zwłaszcza w przypadku starszych osób. Artyści dopilnowali, aby Peter Parker od pierwszej chwili jawił się jako postać zniszczona psychicznie i fizycznie, dla której ciało superbohatera stało się przeszkodą, a nie pomocą na stare lata.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Docenić można również stronę kolorystyczną komiksu. Ciemne szare, filetowe i bordowe odcienie, nadają ponurego klimatu całej historii. Jose Villarubia świetnie zestawia ze sobą barwy; natykamy się na plansze pełne czerwieni, aby po chwili znaleźć się w szarym i obskurnym mieście.

Spider-Man: Władza to z pewnością komiks dla czytelników, którzy mieli już do czynienia z Pająkiem. Historia zawarta w albumie odwołuje się do wielu wydarzeń z młodzieńczego życia bohatera, więc jeśli ktoś nie zna wcześniejszych perypetii Petera Parkera, zwyczajnie nie będzie usatysfakcjonowany tą opowieścią. Za to ci, którzy poznali Spider-Mana na wylot, mogą z powodzeniem sięgnąć po historię przedstawioną przez Kaare Andrewsa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
6.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Spider-Man Władza
Scenariusz: Kaare Andrews
Rysunki: Kaare Andrews
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: marzec 2017
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788361319818
Cena: 65 zł
Wydawca oryginału: MarvelCzytaj również

Astonishing X-Men - Wyd. zbiorcze #2
Jeszcze więcej problemów
- recenzja
New X-Men #2: Piekło na Ziemi
Piekło duszy
- recenzja
Uncanny X-Force #4: Ostateczna Egzekucja
Ostateczny rozrachunek z przeszłością
- recenzja
Jessica Jones: Puls
Jessica Jones i ciąża
- recenzja
Uncanny X-Force #3: Inny Świat
A było tak dobrze...
- recenzja
Astonishing X-Men #1
Bycie mutantem nie dla wszystkich
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.