» Recenzje » Spider-Man. Historia życia

Spider-Man. Historia życia

Spider-Man. Historia życia
Na polskim rynku funkcjonuje wiele komiksów ze Spider-Manem, zarówno jako pojedyncze albumy, jak i wielotomowe serie. Czasami są to słabe historie, a czasami dramatyczne oraz emocjonalne. Rzadko jednak możemy poznać życie Petera Parkera od deski do deski, a taką właśnie możliwość stworzyli Chip Zdarsky i Mark Bagley.

Spider-Man. Historia życia to sześć dekad życia Petera Parkera od momentu, kiedy w latach 60. został ugryziony przez radioaktywnego pająka, aż do czasu, kiedy w 2019 r. w spokoju, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, przechodzi w stan spoczynku. Scenarzysta Steve Murray (pseudonim Chip Zdarsky) stworzył album, w którym skupił się na kluczowych momentach z życia Ścianołaza: wojnie wietnamskiej, związku z Mary Jane Watson, wojnie domowej superbohaterów, założeniu Parker Industries, narodzinach dzieci i wyszkoleniu nowego pokolenia Spider-Ludzi. Przy czym każdą osadził w innym okresie – lata 60., 70., 80., 90. oraz w pierwszym i drugim dziesięcioleciu XXI wieku. W istocie jest to jednak podróż przez rodzinne dramaty oraz rozterki głównego bohatera, dotykające go na poszczególnych etapach życia. Całość traktuje również w ciekawy sposób o niektórych pobocznych postaciach, które w życiu Spider-Mana odgrywały kluczowe role. Tacy wrogowie jak Dr Otto Octavius sporo namieszali w życiu Petera, zarówno w kwestii zła, jakie mu wyrządzili, ale i dobrych uczynków.

Chip Zdarsky, odpowiedzialny za scenariusz, porusza nieraz trudne momenty z życia chłopaka z Nowego Jorku. Jednak w każdym takim epizodzie starał się oddać nieuchronność konsekwencji, jakie spotykają Pająka, a jakie są wynikiem czynów Petera na przestrzeni lat. Scenarzysta wystrzegał się jednak dłużyzn czy zbyt dramatycznych dialogów, a w wielu scenach bardzo umiejętnie balansuje pomiędzy poczuciem odpowiedzialności, jakie zawsze w sobie dźwigał i dźwiga Spider-Man, a doświadczeniem, które zdobył, a które z wiekiem pozwoliło mu się pogodzić ze śmiercią wujka Bena.

Scenarzysta wiele aspektów z życia protagonisty tworzy według własnej wizji. Mowa tu głównie o relacjach dotyczących życia rodzinnego, które w każdym dziesięcioleciu stanowią "kompas" dla działań Spider-Mana. Oczywiście jest jasno zaprezentowane, jak pewne wartości u Petera uległy zmieniały, a do innych dojrzał emocjonalnie. Niemniej jest to bardzo dobre odniesienie, bowiem dzięki temu całość, pomimo przeskoków czasowych, stanowi spójną historię przeplataną głębokimi przemyśleniami Petera dotyczącymi złych i dobrych decyzji. W żadnym momencie opowieść nie wydaje się płaska, ani w drugą stronę, zbytnio przejaskrawiona. Często jednak scenarzysta pokazuje, jak niektóre sytuacje zwyczajnie przerosły Parkera.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunkowo Mark Bagley (Ultimate Spider-Man, Jessica Jones: Puls) świetnie się spisał. W Historii życia wręcz poszedł o krok dalej i swoim pracom dodał więcej szczegółów, niż miało to miejsce na przykład w US-M. Bardzo dobrze poradził sobie z postacią Spider-Mana, z pokazaniem upływających lat; zmian zarówno kostiumowych jak i wizualnych, a także emocji towarzyszących różnym sytuacjom. Od lat 60-tych do współczesności Spider-Man przechodzi niemałą przemianę i to właśnie ją skrupulatnie rysuje Mark Bagley.

Spider-Man. Historia życia to pozycja bardzo dobra, zupełnie inna niż to, co znajdziemy w Ultimate Spider-Man, Epic Collection czy u Todda McFarlane'a. Jest to historia, którą możemy postawić w szeregu obok Spider-Mana. Niebieskiego Jepha Loeba i Tima Sale’a czy Spider-Mana: Władzy Kaare’a Andrewsa. Z czego to ta druga pozycja prezentuje podobny motyw fabularny, kiedy to Peter wraca do Spider-życia, będąc już w podeszłym wieku. Niemniej zarówno Historia życia, jak i te wspomniane przed chwilą, są obowiązkowe dla miłośników Pajęczaka. Spider-Man to jeden z tych komiksów, gdzie zawsze pozostaje spore pole do interpretacji doświadczeń i przeżyć głównego bohatera, bowiem z racji młodego wieku, w jakim zyskał supermoce, musiał równocześnie bardzo szybko dorosnąć do roli, jaką sam sobie narzucił.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Spider-Man. Historia życia
Scenariusz: Chip Zdarsky
Rysunki: Mark Bagley
Seria: Spider-Man
Wydawca: Egmont, Egmont Polska
Data wydania: 27 października 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Liczba stron: 212
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328152175
Cena: 89,99 złCzytaj również

Amazing Spider-Man #01: Powrót do korzeni
Szczęście na odwrót
- recenzja
Ultimate Spider-Man (wyd. zbiorcze) #08
Spadek formy?
- recenzja
Marvel's Spider-Man Remastered
Niesamowity Człowiek-Pająk znowu w akcji
- recenzja
Amazing Spider-Man #03: Życiowe osiągnięcie
Życiowe osiągnięcia J. J. Jamesona
- recenzja
Avengers. Bez drogi do domu
Droga jest, ale trzeba ją wpierw znaleźć.
- recenzja

Komentarze


NingeN
    Dobry komiks
Ocena:
0

Ciekawa historia "od początku, aż do śmierci" zamknięta w jednym tomie. Wydanie jest bardzo dobre, twarda oprawa ze żłobieniami w atrakcyjnej cenie.

16-08-2023 22:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.