» Recenzje » Smerfy i świat emocji #05

Smerfy i świat emocji #05


wersja do druku

Smerf Smerfowi nie równy

Redakcja: Olga Wieczorek, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Smerfy i świat emocji #05
Seria Smerfy i świat emocji liczą już pięć komiksowych książeczek, w których najmłodsi czytelnicy poznają problemy Smerfów. Przy czym to nie tylko komiks, ale także porcja komentarzy i pomysłów na rozmowy z dziećmi. Każda porusza trudny z punktu widzenia kilkulatka problem, żeby równocześnie podsuwać pomysł na jego rozwiązanie.

W najnowszej części pod lupę został wzięty Smerf, który wszystko uważa za krzywdzące dla niego. Problemem było to, że Ważniak ma więcej teorii od niego, Smerf Kucharz gotował, a nie on, Smerf Wodzirej prowadził imprezę, a nie on i jeszcze kilka innych Smerfów, które jego zdaniem nie zachowały się sprawiedliwie wobec niego. Czy miał rację? A może jednak to on za bardzo marudził?

Pod względem budowy fabularnej czy dodatku w postaci wspomnianych we wstępie komentarzy nic się nie zmieniło. Najpierw Falzar i Thierry Culliford (scenariusz), a także Antonello Dalena (rysunki) zadbali, aby młody czytelnik mógł poznać komiksową historię Smerfa, w której dialogi prowadzone między Smerfami prezentują omawiane zagadnienie. Później na kolejnych stronach, mamy odpowiednio rozpisane pytania, odpowiedzi i wyjaśnienia, które poruszają istotne kwestie z opowieści, między innymi pojęcie “sprawiedliwości”, kto tak naprawdę się źle zachowuje i jak szukać rozwiązania w trudnych sytuacjach.

Podobnie jak poprzednie części, Smerf, który wszystko uważał za niesprawiedliwe ma aspekt mocno edukacyjny. Przy pierwszym tomie nie rzucało się to w oczy, niemniej w części piątej zauważa się już pewne niuanse. Przede wszystkim w opowieściach brak humoru, czy zabawy. Historia nastawiona jest na bajkę z morałem ze szczęśliwym zakończeniem. Oczywiście nie jest to wada, czy minus. Z założenia Falzar i Thierry Culliford tworzyli bardziej edukacyjną wersję Smerfów i to im się udało. Tak samo należy podejść do kolejnej części. Nie ma co traktować tego jako bajki na dobranoc, ale jako lekką lekturę, czy też pomysł na omówienie z dzieckiem ciekawego tematu. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Smerf, który wszystko... jest bardzo dobry jeśli nie wiemy, jak i o czym rozmawiać ze swoją pociechą. Pamiętajmy, że maluchy uwielbiają pytać, aby wiedzieć jak działa świat. To co dla nas jest oczywiste, dla nich czasem jest niezrozumiałe. Tak samo jest w przypadku Smerfa, który wszystko uważa za niesprawiedliwe i czuł się poszkodowany. Dopiero odpowiednia rozmowa z Papą Smerfem uświadomiła go jak ważna jest akceptacja i zrozumienie drugiej strony.

Oczywiście seria trzyma bardzo fajny poziom graficzny który zdecydowanie wprawi dziecko w euforię. Soczyste kolory, wyraźne rysunki i przystępny format, jak i wydanie, sprawiają że warto po nią sięgnąć i podarować maluchowi. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Smerfy i świat emocji #05: Smerf, który wszystko uważał za niesprawiedliwe
Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford
Rysunki: Antonello Dalena
Seria: Smerfy i świat emocji
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21 września 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 40
Format: 170x208 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328160194
Cena: 19,99 złCzytaj również

Armada (wyd. zbiorcze) #4
Upadki i wzloty Navis
- recenzja
Skorpion (wydanie zbiorcze) #1
W poszukiwaniu skarbów i tożsamości
- recenzja
Lucky Luke #06: Wyjęci spod prawa
Ważny epizod w życiu kowboja
- recenzja
Emma i Wioletta #1: Marzenia
Kiedy marzenia rodzica są ważniejsze niż Twoje
- recenzja
Lucky Luke. Kid Lucky #03: Statua squaw
Młody kowboj po raz trzeci
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.