» Recenzje » Śledztwa Enoli Holmes #04: Zagadka wachlarza

Śledztwa Enoli Holmes #04: Zagadka wachlarza


wersja do druku
Śledztwa Enoli Holmes #04: Zagadka wachlarza
Nazwisko Holmes dawno przestało kojarzyć się jedynie z genialnym detektywem. Zarówno pisarze, jak i twórcy filmowi zadbali o to, aby inni członkowie rodziny również mogli zajaśnieć – jak chociażby młodsza siostra Sherlocka, Enola, bohaterka serii książek autorstwa Nancy Springer.

Przygody Enoli zaczęły się od powieści, aczkolwiek nastoletnia dziewczyna prędko wykroczyła poza pierwowzór za sprawą filmu w reżyserii Harry’ego Bradbeera oraz serii komiksowych adaptacji Sereny Blasco, której już czwarty tom trafił na polski rynek. Nastolatka natrafia na trop arystokratycznej afery, ponownie skupiającej się na lady Cecily Alistair. Dziewczyna rozpoznaje Enolę w jednej z publicznych toalet dla pań i wykorzystuje tajny język wachlarzy, aby poprosić o pomoc bez zwracania uwagi pilnujących ją matron. Co grozi Cecily i jaką tajemnicę skrywa pozostawiony przez nią wachlarz?

W przeciwieństwie do recenzowanej na łamach Poltergeista Czwórki z Baker Street Serena Blasco doskonale zdaje sobie sprawę, do jakiej grupy wiekowej kieruje swoje utwory – choć oczywiście nie sposób zignorować wpływ materiału źródłowego. Tak czy inaczej, Śledztwa Enoli Holmes od początku podążają ścieżką opowieści dla młodych, góra nastoletnich odbiorców.

Główna bohaterka jest niesforna, daleko od posłuszeństwa wobec starszych, tryska energią i nie usiedzi w jednym miejscu dłuższej chwili, chyba że akurat próbuje zdobyć informacje w przebraniu początkującej dziennikarki. Przebieranki to zresztą specjalność panny Holmes, która w przeciwieństwie do słynnego Sherlocka więcej czasu poświęca na działanie. Chociaż i ona musi pogimnastykować swój umysł, aby uratować Cecily przed nieprzyjemnościami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Fabułę ożywia fakt, że Enola nie przystaje do wizerunku młodej dziewczyny z dziewiętnastowiecznego Londynu. Stąd też nieustannie ucieka przed braćmi – Sherlockiem i Mycroftem – którzy przywiązani do tradycyjnych ról społecznych pragną zadbać o przyszłość siostry, wysyłając ją na pensję dla panien z wyższych sfer. Podobny pomysł nie zyskał przychylności w oczach żywiołowej nastolatki, co Blasco wykorzystuje do paru kąśliwych uwag względem ówczesnych konwenansów.

Znaczącym atutem komiksowej serii są urocze ilustracje autorstwa Sereny Blasco. Szeroka paleta ciepłych barw i przywiązanie do detali malunków – w tym kilka większych planów – świetnie prezentują się na offsetowym papierze, pieszcząc oczy czytelników.

Około holmesowych komiksów w ofercie Egmontu nie brakuje, lecz z ich jakością bywa różnie. Tym bardziej cieszy udana fabularnie – i do tego bardzo ładna – seria komiksowych adaptacji przygód Enoli Holmes, skierowana do młodszych czytelników. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Śledztwa Enoli Holmes #04: Zagadka wachlarza
Scenariusz: Serena Blasco
Rysunki: Serena Blasco
Seria: Śledztwa Enoli Holmes, Klub Świata Komiksu
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 10 marca 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 72
Format: 216x285 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328159495
Cena: 39,99 zł
Wydawca oryginału: IDW Publishing
Kraj wydania oryginału: USACzytaj również

Śledztwa Enoli Holmes #06: Metro Baker Street
Werwy nie brakuje, ale...
- recenzja
Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga #3
To jeszcze nie koniec czarów
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja
Abe Sapien: Mroczne i straszliwe #2
Każdy koniec to nowy początek
- recenzja
Lucky Luke #03: Arizona
Nudne początki wielkiej przygody
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.