» Recenzje » Skorpion #11: Dziewiąty ród

Skorpion #11: Dziewiąty ród


wersja do druku

Nowe rozdanie

Redakcja: Mały Dan

Skorpion #11: Dziewiąty ród
Tytułowy bohater serii Skorpion miał od początku jasny cel – poznać tożsamość swojego ojca. Czy teraz, gdy tajemnica została rozwikłana, na Armanda czeka już tylko gładki finał i szczęśliwe zakończenie? Wręcz przeciwnie. Teraz sprawy komplikują się jeszcze bardziej.

Trzy zaskakujące zwroty akcji. Dwaj martwi bohaterowie, których znaliśmy od początków serii, i jeden żywy, który wcześniej się nie pojawił, ale teraz wprowadzi sporo zamieszania. Dwie tajemnice z przeszłości – jedna z niedawnej, druga ze znacznie odleglejszej. Dwa pojedynki na szpady i jeden pościg ulicami Rzymu. Jedno rozstanie, jedno spotkanie po latach. I wreszcie jedna – obowiązkowa w każdym tomie – scena erotyczna.

Tak wygląda bilans Dziewiątego rodu, jedenastej części komiksowej serii Skorpion Stephena Desberga i Enrico Mariniego. Trzeba przyznać, że tym razem atrakcji jest naprawdę sporo. Po dwóch poprzednich, niezbyt udanych tomach, w których akcja niewiele posunęła się do przodu, mogło się już wydawać, że seria wytraciła potencjał i zmierza na fabularne manowce. Jednak przy pracach nad Dziewiątym rodem scenarzysta niespodziewanie odzyskał nieco wigoru i tym razem stanął na wysokości zadania.

Oto na finiszu poprzedniego tomu wyjaśniła się wreszcie tajemnica pochodzenia główna bohatera. Jej rozwiązania można było wprawdzie domyślić się dawno temu, ale ważne, że karty zostały ostatecznie wyłożone na stół. Z racji swoich korzeni Armando Catalano mógłby teraz porzucić fach rzezimieszka i zacząć odgrywać ważną rolę w rzymskim życiu politycznym. Ale Skorpion nie ma na to ochoty i woli usunąć się w cień, żeby tam przemyśleć dalsze kroki. Nie będzie mu to jednak dane, pojawiają się bowiem nowe zagrożenia, które z impetem wkraczają w życie Armanda i przy okazji podkręcają tempo fabuły. Skorpion musi zmierzyć się nie tylko z nieuchwytnymi zabójcami, którzy czyhają na rzymskich wielmożów, ale także z dużo bardziej prozaicznymi, ale prawdopodobnie jeszcze trudniejszymi wyzwaniami z życia osobistego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na nudę nie ma miejsca, zniknęła też doskwierająca dwóm poprzednim częściom przypadłość, polegająca na tym, że niby działo się dużo, ale historia tak naprawdę stała w miejscu. Tym razem już pierwsze plansze zaczynają się od mocnego uderzenia i aż do końcowej strony tempo nie spada, zaś położenie bohaterów kilkukrotnie ulega zmianie. Desberg mocniej popracował także nad dialogami, które w tej części są znacznie bardziej cięte niż ostatnio. Oczywiście nadal jest to komiks przygodowy bez szczególnie wygórowanych ambicji, ale wreszcie znów opowiadany z werwą. Wzrost formy scenarzysty nieco odbił się na pracy Mariniego, który tym razem nie ma miejsca na celebrowanie rzymskiej architektury i musi zwięźle ilustrować pędzącą do przodu fabułę, ale jak zwykle robi to z właściwym sobie kunsztem.

Kto czyta Skorpiona od początku, niech więc wie, że przygodę z serią warto kontynuować. Trudniej za to polecać ją nowym czytelnikom, ponieważ nakład początkowych albumów jest już dawno wyczerpany, a zdobycie ich na rynku wtórnym mogłoby zbytnio nadwyrężyć portfel. No i nigdy nie wiadomo, czy chwiejna forma Desberga znów nie da o sobie znać w następnym tomie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Skorpion #11: Dziewiąty ród
Scenariusz: Stephen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: marzec 2015
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-64360-50-3
Cena: 38 zł
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 2014Czytaj również

Skorpion (wydanie zbiorcze) #2
Bo znowu Templariusze narozrabiali
- recenzja
Skorpion (wydanie zbiorcze) #1
W poszukiwaniu skarbów i tożsamości
- recenzja
Skorpion #10: W imię syna
Biegnąc w miejscu
- recenzja
Skorpion #09: Maska prawdy
Bliżej prawdy
- recenzja
Skorpion #08: Cień Anioła
Kto ma szczęście w kartach...
- recenzja
Skorpion #07: W Imię Ojca
Mniej szpady, więcej płaszcza
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.