» Recenzje » Skarga Utraconych Ziem. Sudenne'owie #1: Lord Heron

Skarga Utraconych Ziem. Sudenne'owie #1: Lord Heron


wersja do druku

Sztuka odgrzania kotleta

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Skarga Utraconych Ziem. Sudenne'owie #1: Lord Heron
Po blisko trzydziestu latach od premiery pierwszego tomu  Skargi Utraconych Ziem, autor serii, Jean Dufaux, zdecydował się na powrót do uniwersum i jego zamknięcie poprzez ostatni, finałowy cykl Sudenne’owie

Lord Heron, bo taki tytuł nosi recenzowany album, swoją premierę miał w roku 2021, zaś polscy czytelnicy przekład otrzymali na gwiazdkę 2023 roku. To opóźnienie paradoksalnie może wyjść na dobre, bowiem we Francji ukazały się już kolejne dwie części: Aylissa oraz La Folie Seamus, jest więc nadzieja, że interwały pomiędzy kolejny krajowymi tłumaczeniami nie będą nadmiernie długie. I żeby dopełnić bibliograficznego obowiązku nadmienię, że finałowy epizod, Lady O'Mara, ma trafić na półki już w obecnym, 2024 roku.

Wróćmy jednak do recenzowanej odsłony przygód Sioban. To bezpośrednia kontynuacja pierwszego cyklu i zaczyna się od niepozornej, wręcz zupełnie rutynowej wizyty głównej bohaterki oraz jej wiernego mentora, Seamusa, na dworze wuja, tytułowego Lorda Herona. Podróż staje się przyczynkiem do wielu istotnych wydarzeń, tam bowiem bohaterka poznaje swoją kuzynkę, piękną i na pierwszy rzut oka bardzo skromną Alyssę, która prosi ją o udział w zaślubinach. Ale to nie wszystko, bowiem Heron wyjawia interesujące szczegóły na temat przeszłości swojej oraz ojca Sioban, a i okolica skrywa w sobie niezwykłe miejsce.

Na pierwszy rzut oka trójwątkowa historia powinna od pierwszych stron przykuć uwagę czytelnika. I poniekąd tak się dzieje, chociaż wynika to raczej z siły rozpędu podczas lektury oraz sympatii dla całego uniwersum aniżeli atrakcyjności Lorda Herona. Kto będzie adwersarzem Sioban jest wiadome od pierwszej wzmianki o tej osobie i nawet mniej domyślni czytelnicy szybko połączą kropki. Prawdę pisząc, nie jest to niczym złym, gorzej, że motywy wroga królowej są – przynajmniej na chwilę obecną – dość prozaiczne, może nawet błahe, a i sam wróg nie zapada w pamięć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zresztą i w pozostałych wątkach opowieść póki co odrobinę rozczarowuje, bowiem w każdym elemencie jest rzemieślnicza. Czytelnik pragnie, by Dufaux po raz kolejny uwiódł jego wyobraźnię, ale w zamian otrzymuje poprawną historyjkę, która rozwija co prawda uniwersum, ale nie czyni tego w sposób zapierający dech w piersiach. Zamiast tego można odnieść wrażenie, że scenarzysta celowo otwiera wątki, które dopiero będą rozwijane i pogłębiane w kolejnych odsłonach. Jeśli to podejrzenie jest prawdziwe, wówczas cóż, można tymczasowo zadowolić się malizną.

Stronę artystyczną z kolei powierzono – zgodnie z pewną tradycją – nowemu rysownikowi. Jest nim Paul Teng, który zaserwował ilustracje w technice znanej z komiksów amerykańskich, czyli mocno zarysowane tuszem, ale w stylistyce pasującej do tematu, jakim jest niby wczesnośredniowieczna Irlandia z jej architekturą czy wyglądem postaci. Efekt wypada zupełnie dobrze, zaś klimatu dopełnia mroczna, często skąpana w ciemnych beżach i zieleniach tonacja kolorystyczna.

Trudno mi pochwalić Lorda Herona, ale i trudno zarzucić mu jakieś szczególne potknięcia. To taki komiks "pomiędzy": sprawne rzemiosło, lecz nijak nie rzucające czytelnika na kolana. Dufaux pokusił się jednak o zaznaczenie kilku wątków i prawdę pisząc, wierzę, że zostaną one w jakiś interesujący sposób rozwinięte, a cały cykle Sudenne’owie okaże się znacznie ciekawszy niż tom otwierający.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Skarga Utraconych Ziem. Sudenne'owie #1: Lord Heron
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Paul Teng
Seria: Skarga Utraconych Ziem
Wydawca: Egmont
Data wydania: 22 listopada 2024
Kraj wydania: 234x312 mm
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liczba stron: 64
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328153622
Cena: 54,99 złCzytaj również

Skarga Utraconych Ziem. Czarownice #3: Regina Obscura
O wiedźmie co królową chciała być
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem. Czarownice #2: Inferno
Dufaux jakiego znamy
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem. Czarownice - Czarnogłowy. Tom 1,
Niby nowe, ale jednak znane
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem
Komiks niewykorzystanych szans
- recenzja
Skarga Utraconych Ziem. Rycerze Łaski #1: Morigany
Na tropie czarownicy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.