» Recenzje » Rysiek i Królik #01: W szortach

Rysiek i Królik #01: W szortach


wersja do druku

Szukasz komiksu dla dzieci? Proszę, oto on!

Redakcja: Kuba Jankowski, Mały Dan

Rysiek i Królik #01: W szortach
Rysiek i Królik bawią i uczą. Są nieprzewidywalni i krnąbrni. Gniewają się na siebie, lecz żyć bez drugiego przyjaciela nie potrafią. Rozśmieszają na każdej karcie komiksu. W skrócie: zapewniają dokładnie te wrażenia, jakich dostarczyć powinien laureat nagrody w Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

Parafrazując klasyka, mimo początkowych trudności, obu przemiłych bohaterów połączyła "szorstka męska przyjaźń". Królik to typ intelektualisty, waży swoje czyny, jest subtelny i inteligentny. Rysiek zaś najchętniej nie schodziłby z boiska do koszykówki, a jego posunięcia rzadko kiedy zdradzają choćby ślad zastanowienia nad ich celowością i skutkami. Obu chłopców łączy pasja do spędzania czasu przed komputerem oraz rodząca się na naszych oczach przyjaźń, która wiele potrafi znieść.

Rysiek i Królik to owoc współpracy ekipy w składzie Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) oraz Katarzyna Urbaniak (kolory). Autorzy stworzyli komiks, który uczciwie zapracował na przyznane mu wyróżnienie. Już sama szata graficzna sprawia, iż dzieci chętnie sięgną po ten album, co zostało potwierdzone empirycznie na żywym ciele młodego narodu. Pełne wigoru ilustracje, jednoznacznie przekazujące emocje bohaterów, wypełnione pastelowymi barwami, przykuwają wzrok, zachęcając do dalszej lektury i analizy treści.

Pierwsza część serii – bo tak należy interpretować liczebnik przy tytule – nosi tytuł W szortach i zawiera pięć krótkich, acz fantastycznie spuentowanych, historyjek. Przyjaciele mają olbrzymią zdolność do zadziwiających pomysłów właściwych ich wiekowi. Każdy z nich ma swoje konsekwencje znakomicie przełożone na zakończenie stanowiące dla naszych bohaterów nauczkę na przyszłość. Ale to nie wszystko. Prosty schemat podążenia ścieżką, zagajenia, rozwinięcia, zamknięcia i puenta, sam w sobie nie byłby niczym nadzwyczajnym i zasługującym na szczególne owacje, gdyby nie miłe i znaczące zabawy autorów słowem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Smaczkiem Ryśka i Królika jest właśnie gra słów oraz podwójne kodowanie części gagów. Wierszyki, żarciki oraz kolejne pomysły potrafią rozbawić dzieci, wyłapujące w locie oczywiste pomyłki i błędy obu przyjaciół. Także umiejętnie dobrane zabawy słowne raz po raz wywołują salwę śmiechu, a same przygody mają potencjał, aby z miejsca podbić serca najmłodszych czytelników. Z drugiej strony, często pojawiające się slangowe zwroty pobudzają dzieci do zadawania pytań o ich znaczenie, rodzicom dostarczając równolegle cennych wiadomości o stanie "językoznawstwa" ich pociech. Kilka historyjek bawi wręcz tak samo wszystkie pokolenia, które sięgają po ten komiks.

Ale równolegle autorzy poruszyli – być może mimochodem – ważki problem przesiadywania dzieci przed komputerem w ilości przekraczającej zdrowy rozsądek. W komiksie pojawiła się także znakomicie wykreowana postać dziadka, umiejącego wysłuchać urwisów oraz odpowiednio nimi pokierować. To także potrafi być cenną wskazówką dla tych z rodziców, którzy w pędzie codziennych obowiązków zapominają – lub zwyczajnie nie mają czasu – aby poświęcić należytą jego ilość swoim pociechom.

Album Rysiek i Królik: w szortach należy ocenić tylko i wyłącznie pozytywnie. Bawi, cieszy i do tego jest w pełni inteligentną rozrywką. A przy tym nie zgubił z linii horyzontu tego, co najważniejsze: powstał z myślą o dzieciach. To dobry prognostyk przed kontynuacją, za którą należy ściskać kciuki i której trzeba wypatrywać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Rysiek i Królik #01: W szortach
Scenariusz: Łukasz Piotrkowicz
Rysunki: Krzysztof Budziejewski
Wydawca: Egmont
Data wydania: 5 października 2014
Liczba stron: 40
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328102712
Cena: 24,99 złCzytaj również

Wielkie wyprawy
Historia w obrazkach
- recenzja
Ciemność
Mroki własnej duszy
- recenzja
Armada (wyd. zbiorcze) #4
Upadki i wzloty Navis
- recenzja
Punisher: Kingpin rządzi
Pogromca z przeszłości
- recenzja
Lucky Luke #40: Wielki książę
Nieszczęśliwy przewodnik
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Ziarno szaleństwa
Na drodze do wielkiego finału
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.