» Recenzje » Ryjówka przeznaczenia #2: Norka zagłady

Ryjówka przeznaczenia #2: Norka zagłady


wersja do druku

Zjeść plenia to pewne nieszczęście

Autor: Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Ryjówka przeznaczenia #2: Norka zagłady

Norka zagłady to kontynuacja przygód Dobrzyka, Śmiłki oraz pozostałych mieszkańców Doliny Ryjówek. W Ryjówce przeznaczenia dzielne zwierzątka, wspomagane przez innych mieszkańców lasu, musiały uchronić go przed Czarnym Nieprzyjacielem. Tym razem stają do walki z Imperatorem, tytułową norką zagłady.


Kto jest kogo wrogiem, ten jest tamtego kogoś wroga przyjacielem

Norki postanawiają przeprowadzić inwazję i zapanować nad terenem zamieszkiwanym przez mniej ekspansywne zwierzęta. Naturalny wróg ryjówek posiada w swoich szeregach małego zdrajcę, który o mały włos nie prowadzi Dobrzyka ku zgubie. Dobry charakter oraz skłonność do pomocy innym powodują, że zdobyci podczas wyprawy przyjaciele pomagają wybrnąć ryjówkom z tarapatów w najważniejszym i najtrudniejszym momencie. Pomogą im również spryt oraz rady mędrca Fiodora.

W przygodowo-edukacyjnej opowieści Tomasza Samojlika na każdym kroku będzie się podkreślać fakt, że dobro popłaca. Promocja szlachetnych wartości idzie w komiksie w parze z naukami przyrodniczymi, a wszystko jest przemycone w taki sposób, że edukacyjność nie jest nachalna. Proporcje elementów wychowawczych i naukowych oraz przygody i humoru zdają się być odmierzone przy pomocy bardzo precyzyjnej aparatury twórczej profesora Tomasza.

Norka zagłady powtarza schemat opowieści znany z Ryjówki przeznaczenia: fabularny – wielkie zagrożenie, tarapapty, konieczność odnalezienia pomocy u mędrca i potężnego sojusznika, przypadkowe zwroty akcji z bohaterem, któremu wszystko jakoś, ot, tak, wychodzi; oraz formalny – ta sama liczba stron, dwa zakończenia, a także szczegółowe wyjaśnienia przyrodnicze na końcu albumu. Jednak autor, poruszając się w tych ramach, zachowuje humor i świeżość. Norka zagłady to lektura wciągająca, która oprócz prostej opowieści o konieczności pomagania sobie nawzajem, zawiera wiele świetnie wplecionych nawiązań. Ich istnienie dla świata przedstawionego jest znakomicie uzasadnione. Nie ma w tej fabule elementów zbędnych, wszystko się zazębia, przez co lektura nie nuży ani na chwilę. Komiks funkcjonuje tak naturalnie, że wszystko działa w nim jak w niezachwianym ekosystemie.

W drugiej części pojawiają się prawie wszyscy bohaterowie z tomu pierwszego opowieści o ryjówkach. Z nieobecnych najbardziej brakuje Labhallana – rzęsorka rzecznego, czyli, zgodnie ze słowami Dobrzyka, "namiętnego wojownika i krwawego amanta". Dzięki postawieniu na tych samych bohaterów możemy poczuć się w świecie wykreowanym przez Samojlika jak u siebie i zagłębić w ciepłą opowieść, której zakończenie musi być szczęśliwe.


Możecie wyjść z norki, bo już nie ma norki

To jest komiks dla wszystkich, a najlepiej zapewne sprawdzi się czytany dziecku przez rodzica. Może być bajką, wspólnym doświadczeniem, wesołą lekturą. Może posłużyć za świetny leksykon wiedzy, a przy tym za pozycję rozrywkową. Porusza kwestie bardzo ludzkie, które dosyć łatwo jest pokazać w efektywny sposób za pomocą metafory życia w świecie zwierzęcym. Uczy o zwierzętach, o równowadze w ekosystemach[1], o odpowiedzialnym współegzystowaniu z innymi. Bawi humorem, zaskakuje inteligentnym przetworzeniem wiedzy w rozrywkę oraz twórczym wykorzystaniem motywów znanych z innych tekstów kultury.

Dziwnym trafem w roku ubiegłym ryjówka przeznaczenia wydała nam się trochę mniej wartościowa, po prostu zmniejszyła nam się (pewnie dlatego, że recenzja komiksu powstała w zimie). Tym razem (choć też jeszcze trwa zima) nie ma miejsca na takie fenomeny przyrodnicze Nawet jeśli to wbrew naturze zmniejszających się w okresie zimowym ryjówek. Ryjówka wielkim zwierzęciem jest.


[1] Uwaga: Kupując sobie gekona do walki z karaluchami w waszym miniaturowym mieszkanku w ogromnym bloku, zastanówcie się, czy ten gad nie wymknie się spod kontroli, tak jak mogły to uczynić norki!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
9.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ryjówka Przeznaczenia #2: Norka Zagłady
Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Tomasz Samojlik
Seria: Saga o Ryjówce
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: luty 2013
Liczba stron: 112
Format: 166 × 238 mm
Druk: kolorowy
Cena: 39,90 złCzytaj również

Wywiad z Tomaszem Samojlikiem
Powrót Samojlika
Wywiad z Tomaszem Zagłady Samojlikiem
Rysowanie zamiast jedzenia lub mycia się
Ryjówka przeznaczenia #3: Powrót rzęsorka
Niby to samo, ale nadal idealne
- recenzja
Ryjówka Przeznaczenia (wyd. II)
Co tam w trawie piszczy?
- recenzja
Festiwal Komiksowa Warszawa 2014
Za ostatnią dychę...
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.