» Recenzje » Rycerze. Dziennik bohatera

Rycerze. Dziennik bohatera


wersja do druku

Wyruszysz ze mną w drogę?

Redakcja: Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska, Camillo

Rycerze. Dziennik bohatera
Który chłopiec nie marzył w dzieciństwie, aby móc przenieść się w przeszłość i zostać rycerzem? A najlepiej rycerzem nie byle jakim, tylko znanym ze swej odwagi oraz wiekopomnych czynów! Teraz, za sprawą komiksu-gry paragrafowej,  można na chwilkę doświadczyć nie tylko glorii i chwały, ale także rycerskiego trudu i znoju. Gotowi na przygodę?

Pamięta ktoś jeszcze Dreszcz? Ta archaiczna z dzisiejszej perspektywy paragrafówka z końca lat osiemdziesiątych była obiektem pożądania niejednego miłośnika fantastyki. Później nastały raczej skromne czasy dla tego gatunku gier, Dreszcz co prawda doczekał się broszurowego wznowienia, a polski fandom działał aktywnie, ale mimo wysiłków paragrafówki zepchnięte zostały do roli rozrywki o niszowym charakterze.

Jest jednak szansa, aby ta forma zabawy dotarła do szerszego grona odbiorców, a wszystko dzięki staraniom FoxGames, które podjęło się w ostatnim czasie wydania kilku tytułów, które można określić mianem komiksów paragrafowych. Dlaczego tak? Nowe gry łączą w sobie mechanikę właściwą dla gier paragrafowych z oprawą graficzną wziętą z komiksów. Jednym z nich są Rycerze, gra autorstwa tercetu Shuky, Waltch, Novy.

Gracz podejmujący się wyzwania najpierw zostaje wprowadzony w wątek fabularny, zaznajamia się z regułami tej jednoosobowej zabawy, a następnie, jak na bohatera przystało, wybiera jedną z trzech postaci, zależnie od swoich upodobań. Do wyboru są osiłek, bystrzacha oraz uzdolniony kuglarz. Później pozostaje już tylko udać się na szlak i pozwolić porwać się przygodom.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Od strony mechanicznej jest to typowa paragrafówka. W zależności od podjętych decyzji gracze przekierowani zostają do innych punktów, skąd udadzą się w dalszą wędrówkę. A że ryzyko wpisane jest w przygodę, toteż nie raz i nie dwa konieczne okaże się rozpoczęcie zabawy od początku, chociażby z powodu wdania się w bójkę z niewłaściwymi osobami, po upadku z góry albo wskutek utonięcia w bagnie. Rycerze wymagają oczywiście uczciwości. Pokusa, aby cofnąć się o jeden punkt jest oczywiście olbrzymia, a kolejny już zgon potrafi wystawić cierpliwość na nie lada próbę.

Z kolei novum jest komiksowa oprawa, świetnie zresztą wpasowująca się grupę docelową FoxGames. Kadry dodają zabawie mnóstwo klimatu oraz wznoszą ją na nieznane dotychczas polskim fanom standardy. Zamiast suchego tekstu połączenie słowa i ilustracji? Pomysł zacny, zwłaszcza że humorystyczna kreska niewątpliwie przypadnie do gustu szerokiemu gronu odbiorców, od dzieci aż po dorosłych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niestety nie uniknięto jednej wpadki, znacząco obniżającą przyjemność obcowania z Rycerzami. Jest nią zdecydowanie zbyt wielka ilość przelotowych kadrów, zupełnie nic nie wnoszących, a pełniących jedynie funkcję odsyłaczy do kolejnych punktów. Czasami nawet trzy – cztery ilustracje pełnią taką rolę, co bywa potwornie irytujące ze względu na konieczność kilkukrotnego przebycia podobnej ścieżki, czy to w wyniku śmierci, czy też w na wskutek zapętlenia podróży. A że paragrafy dzieli czasem dystans nawet stu stron, toteż wertowanie kartek trwa w najlepsze.

Jeśli jednak przymknąć oko na tą niedogodność, wówczas okazuje się, że na polski rynek trafiła zupełnie interesująca pozycja, o treści idealnej, aby zainteresować nią nieco młodszych czytelników, a dorosłym zapewniając całkiem przyjemny relaks. Wystarczy jedynie wyruszyć w drogę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Rycerze. Dziennik bohatera
Scenariusz: Shuky Médina
Rysunki: Waltch
Kolory: Novy
Seria: Rycerze, Komiks w którym bohaterem jesteś Ty
Wydawca: FoxGames
Data wydania: 27 września 2017
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 176
Format: 142x202 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328046047
Cena: 34,99 zł
Tytuł oryginalny: Chevaliers #1
Wydawca oryginału: Makaka Éditions
Data wydania oryginału: czerwiec 2012
Kraj wydania oryginału: FrancjaCzytaj również

Rycerze. Dziennik bohatera
Jak zostać rycerzem?
- recenzja
Technomagowie
Jeszcze jeden poziom many
- recenzja
Technomagowie
Macie jakieś kryształy mocy?
- recenzja
Mystery
Gdzie schowałem pelerynę?
- recenzja
Wilkołak
Przeżyj to sam
- recenzja
Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa
Kot ukradł skarabeusza, mordując po drodze...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.