» Rozmówki polsko-angielskie

Rozmówki polsko-angielskie

Dodał: Andman

Rozmówki polsko-angielskie
7.00
7.08
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Rozmówki polsko-angielskie
Scenariusz: Agata Wawryniuk
Rysunki: Agata Wawryniuk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 108
Format: 176×250 mm
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 39,90 zł

Rozmówki polsko-angielskie to autobiograficzna powieść graficzna Agaty Wawryniuk, rysowniczki i graficzki. A skoro to rzecz oparta na jej przeżyciach, związanych z wyjazdem do Anglii i szukaniem tam pracy, to chyba najlepiej będzie oddać jej głos:

Cztery lata temu przydarzyła mi się pewna historia. Wielu pewnie powiedziałoby, że sama jestem sobie winna, ale kto by ich tam słuchał. Ja nie słucham, co sprawia, że czasem ląduję w dziwnych miejscach. Tak dziwnych jak na przykład Anglia. Choć akurat czas emigracyjnego bumu sprawiał, że można było poczuć się jak w Polsce. A kilometrowe kolejki po pracę mogły wywołać wrażenie, że jest się w Polsce, tylko 20 lat wcześniej. Czego na szczęście nie pamiętam. Bo skończyłam właśnie 20 lat.
I stosownie do wieku wierzę, że pracę znajdę łatwo, na ludzi zawsze można liczyć, a praca w fabryce też może być zaskakująca. Co do tego ostatniego, to się nie pomyliłam.


Na podstawie własnych wspomnień Agata Wawryniuk stworzyła opowieść o doświadczeniu całego pokolenia, które postanowiło szukać szczęścia i pracy poza granicami Polski. Część z tych młodych ludzi wyjechała, by przeżyć coś ekscytującego. Część chciała szybko zarobić dużo większe niż w kraju pieniądze, inni po prostu dlatego, że w ojczyźnie nie było dla nich żadnego zajęcia. Rozmówki polsko-angielskie – zabawne, lecz chwilami straszne i smutne zarazem – są jedną z pierwszych prób opisania przeżyć współczesnej polskiej emigracji.

Komiks powstał przy wsparciu stypendium komiksowego Sklep.Gildia.pl oraz wydawnictwa Ongrys (Leszek Kaczanowski) i Atropos (Artur Wabik) przyznanego w wyniku konkursu na najlepszy debiutu komiksowy w roku 2011.

Galeria

Tagi: Rozmówki polsko-angielskie | Agata Wawryniuk


Czytaj również

Rozmówki polsko-angielskie
Polak Polakowi Polakiem
- recenzja
Złote Kurczaki 2013
Bez numeru ISBN
- recenzja
Strefa Komiksu - DF Wrocław 2013
Zamek Komiksu we Wrocławiu
- recenzja
Kwestionariusze Komiksofonu
Czyli cykliczne wprowadzenie do kolejnych edycji
Komiksofon #03
Do trzech razy sztuka?

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.