» Recenzje » Rotfl Playing Games

Rotfl Playing Games


wersja do druku
Rotfl Playing Games
Myślę, że komiksu internetowego Rotfl Playing Games nie muszę nikomu prezentować. Historia chciwego Krasnoluda, małomównego Nekromanty i fanatycznego Paladyna uczestniczących w sesji RPG sadystycznego Mistrza Gry są znane praktycznie każdemu członkowi polskiego fandomu RPG.

Autor, kryjący się pod pseudonimem GrEger zaczął publikować paski RoftlPG w 2005, następnie po paru latach (w 2008) zrobił sobie dość długą przerwę, by komiks wrócił w nieco zmienionej formie w 2013. Oznacza to więc, że istnieją „dwa okresy” tego komiksu.

Wczesny okres RotflPG to najzwyklejsze „kfiatki”, przypominające wpadki z sesji RPG, które można znaleźć na różnych forach internetowych. Nie ma tu żadnej ciągłości fabularnej, a grafika jest dosyć prosta, przynajmniej na początku. Są też to najbardziej zabawne paski, które webkomiks ma do zaoferowania. Paladyn zabija Krasnoluda, bo ten twierdzi, że „jest zły”, Nekromanta kontempluje umierającą przygodę, Krasnolud siedzi na Nekronomiconie, by wreszcie napić się piwa w karczmie… cóż mogę powiedzieć, to klasyka klasyki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Klasyczny okres to także okres ewolucji. Widać, że z czasem pomysł na komiks zmieniał się w głowie autora. Pod koniec tych pasków grafika jest naprawdę przepiękna, do drużyny dochodzą Elfka (która początkowo była tylko BN-em) i Niziołek, właściwie przezwany przez Krasnoluda N00bem („Liczy się roleplay! Co z tego, że mam kiepskie statystyki!”). Początkowo nie byłem pewien, czy wprowadzanie nowych postaci do komiksu to dobry pomysł, ale koniec końców się do tego przekonałem. Zarówno Elfka, jak i Niziołek to przemyślane postaci, które dużo wniosły do fabuły oraz pasują do humorystycznej konwencji RotflPG.

Późny okres Rotfl Playing Games to duża zmiana. Komiks zyskał ciągłość narracyjną, paski stały się też dłuższe. Główna oś fabularna to przywołanie Czarciego Pana do świata śmiertelników i ataki jego sługusów na ziemie Northi. Nowo zebrana drużyna bohaterów musi zrobić wszystko, by rozprawić się z zagrożeniem, w czym ma pomóc Krasnolud, który zawarł pakt z Królem Piekieł.

Mam nieco mieszane odczucia odnośnie drugiej części komiksu. Fabuła jest dopracowana, ale to format znacznie odmienny od tradycyjnego. Bardzo miło czyta się kolejne przygody drużyny, które tworzą pewną całość, ale nieco tęskni się za randomowymi i wyrwanymi z kontekstu „kfiatkami”. Troszkę boli, że autor nie zdecydował się na tworzenie nowych wyrywków z sesji, które mógłby publikować obok pasków fabularnych. Brakuje shortów, które od zawsze kojarzyły się z tym webkomiksem. Nie znaczy to, że nowy format jest zły. To dalej komiks humorystyczny, postaci ciągle są wyraźnie zdefiniowane i zabawne, a ich przygody cieszą oraz wciągają.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niestety, uaktualnienia RotflPG pojawiają się niezwykle rzadko. W efekcie pasków nie ma tylu, ile moglibyśmy sobie życzyć i po lekturze zostajemy z pewnym poczuciem niedosytu. Jakość jest pierwszorzędna, ale niestety ilość pozostawia nieco do życzenia.

Rotfl Playing Games to bardzo dobry komiks. Paski śmieszą i przypominają nam niegdysiejszy polski internet, warstwa graficzna zachwyca. Jedynym problemem serii jest jej krótki rozmiar i zmiana formatu, aczkolwiek to drugie to stuprocentowo subiektywne uczucie.

Rotlf Playing Games posiadał własną stronę internetową, która niestety obecnie nie działa (ściślej mówiąc, to zablokowano do niej dostęp za pomocą hasła, może to być stan chwilowy bądź stały). Z częścią pasków można się zapoznać na fanpage'u komiksu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Rotfl Playing Games
Scenariusz: GrEger
Rysunki: GrEger
Seria: Rotfl Playing Games
Kraj wydania: Polska

Komentarze


Henryk Tur
   
Ocena:
+1

Myślę, że komiksu internetowego Rotfl Playing Games nie muszę nikomu prezentować - właśnie się dowiedziałem o jego istnieniu :)

21-10-2020 19:50
Kaworu92
   
Ocena:
0

Heh ;-) Cieszy mnie to - niestety, strona chyba dalej nie działa, więc się nie zapoznasz w najbliższym czasie... : <

21-10-2020 22:30
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

https://web.archive.org/web/20171001000000*/http://rotflpg.pl/

21-10-2020 22:37
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm, jest to jakaś opcja ;-) Ale np: odcinek "Niezłomna daterminacja" się nie zapisał jako plik graficzny z tego co widzę... : <

21-10-2020 22:47
82284

Użytkownik niezarejestrowany
    nie można mieć wszystkiego...
Ocena:
0

zostaje szukanie na fb...

21-10-2020 23:02
Kaworu92
   
Ocena:
+1

Mam nadzieję, że strona jednak wróci, to naprawdę fajny komiks ;-)

21-10-2020 23:07
GrEger
    Strona
Ocena:
0

Zarejestrowałem się, żeby dać znać, że strona działa ale ma zmieniony adres: Rotflpg.com :) 

Btw. dzięki za miłe słowa w recenzji. Dobre info (dla Ciebie, odnosząc się bezpośrednio do treści recenzji), że fabularna seria już się kończy... i wymęczyła mnie tak bardzo (dłuugie odcinki, brak możliwości przeskipowania do innego, jeśli któryś się źle "tworzy"), że RotflPG przynajmniej na jakiś czas, wróci do formy krótkich odcinków.

01-07-2021 14:39
Kaworu92
   
Ocena:
0

;-)

01-07-2021 21:29

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.