» Recenzje » Rat Queens #5: Wielkie magiczne nic

Rat Queens #5: Wielkie magiczne nic


wersja do druku

A może jednak coś?

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Rat Queens #5: Wielkie magiczne nic
Każda historia w Rat Quenss to fantastyczna i nieprawdopodobna przygoda czwórki przyjaciółek, które są gotowe rozpętać wojnę w imię swoich egoistycznych zachcianek, a przy tym zawsze pokazane są od najgorszej strony: awanturniczek, pijaczek i ćpunek. Na szczęście właśnie te cechy stanowią o ich fenomenie.

Rat Queens od pewnego momentu, czyli tomu czwartego, nie jest łatwą lekturą. Trzeci bowiem skończył się zawieszeniem akcji. Pamiętacie jak Hannah Vizari trafiła do więzienia dla magów? Scenarzysta z rozpoczęciem części Najwyższe fantazje postanowił przerwać ową historię i przygody czwórki przyjaciółek zacząć w zupełnie innym momencie. Późniejszym, kiedy to bohaterki ów epizod miały już za sobą. Przy czym końcówka tomu czwartego również nie wróżyła, aby w tej kwestii miało się coś zmienić.

W kolejnym więc tomie wiele wątków jedynie luźno nawiązywało do wydarzeń w trzecim, co niestety zaowocowało odczuwalną ogromną luką fabularną. Wygląda jednak na to, że nie wszystko stracone. W piątym integralu, Wielkie magiczne nic, Kurtis J. Wiebe w końcu wyjaśnia brakujące kwestie. Nareszcie dowiemy się, co tak naprawdę stało się z Hannah Vizari. 

Niestety nim przejdziemy do głównej wisienki na torcie. Czeka nas kolejna karuzela zwariowanych przygód przyjaciółek, a także ich drugoplanowych znajomych. I tak swoje pięć minut otrzymuje ork Dave. Poznajemy jego naturę, zadania i przynależność w świecie. Przy czym o ile orkowie kojarzą się raczej z paskudami i brutalami, tak tu naszym oczom przedstawione zostają istoty żyjące w harmonii z naturą. Ciepłe, odpowiedzialne i niezwykle zaangażowane w swoją misję chronienia Odstępów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Co do Królowych Szczurów, sytuacja pozostaje podobna jak w poprzednich części. Ciężko o bardziej ścisłe przygody dziewczyn, nawet pomimo tego, że zbliżamy się do ważnego momentu kulminacyjnego. Wydarzenia są dezorientujące i tak naprawdę do ostatnich stron nie wiemy co i z czego wynika. Mamy tajemniczego maga, który ewidentnie miesza w życiu dziewczyn oraz Betty w centrum tych dziwnych wydarzeń. Przy czym największym plusem jest wspomniana protagonistka, która świetnie odnajduje się w każdej sytuacji, a jest najbardziej imprezową osobą z całej grupy. Pełna sprzeczności stanowi busolę wokół, której zazębiają się wydarzenia.

Największym zaskoczeniem będzie jednak strona wizualna. Owen Gieni postarał się o niesamowicie szczegółowe, kontrastowe i wyraziste rysunki, które nadają całości iście drapieżnego klimatu. W tym nie zabrakło fragmentów bajkowych, baśniowych i dziwnych, które sprawiają, że fabularnie wszystko robi się jeszcze bardzie niesamowite.

W tej chwili ciężko wyobrazić sobie, jak dalej będą toczyć się wydarzenia. Wielkie magiczne nic kończy się smutno, a przede wszystkim pozostawia jeszcze parę pytań. Bohaterki raz są razem, innym walczą między sobą, a jeszcze gdzie indziej padają sobie w ramiona. W dodatku każdą ich wyprawę zalewa morze krwi, które za sobą zostawiają. Rat Queens jest niestereotypowe zabawne, przesiąknięte czarnym humorem i pełne sprzeczności. Ciężko za nim nadążyć, a tym bardziej ciężko momentami nadążyć za Kurtisem J. Wiebe. W tym momencie nieodmiennie towarzyszy nam wrażenie, że scenarzysta sam do końca nie wie, jak kontynuować losy dziewczyn. Czy tworzyć wielowątkową intrygę ciągnące się przez kilka, albo i kilkanaście zeszytów, czy pozwolić, aby każda kolejna część wniosła wiele nowego i niezobowiązującego? Na pewno wiele wątków w Najwyższych fantazjach zostało zamkniętych, a co będzie dalej? Zobaczymy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Rat Queens #5: Wielkie magiczne nic
Scenariusz: Kurtis J. Wiebe
Rysunki: Owen Gieni
Seria: Rat Queens
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 17 kwietnia 2019
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marta Bryll
Liczba stron: 152
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381107853
Cena: 42,00 złCzytaj również

Rat Queens #6: Piekielny szlak
Rozstania nadszedł czas
- recenzja
Rat Queens #4: Najwyższe fantazje
Rozczarowanie?
- recenzja
Rat Queens #3: Demony
Demony przeszłości powracają
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.