» Recenzje » Ralph Azham #1: Czy oszukuje się tych, których się kocha?

Ralph Azham #1: Czy oszukuje się tych, których się kocha?


wersja do druku

Wpływ księżyców

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska, Mały Dan, Kuba Jankowski

Ralph Azham #1: Czy oszukuje się tych, których się kocha?
Ralph Azham: Est-ce qu'on ment aux gens qu'on aime? Pod tym uroczo brzmiącym w oryginale tytułem wydano pierwszy tom nowej serii doświadczonego francuskiego autora, skrywającego się pod pseudonimem Lewis Trondheim. Po przełożeniu na polski sam tytuł nieco traci na uroku, ale opowieść na szczęście nie.

Rysunki – brzydkie. Scenariusz – oryginalny i pomysłowy. Bohaterowie – antropomorficzni, tak z wyglądu, jak z charakteru. Świat – mroczna i niezbyt gościnna kraina fantasy. Sugerowani odbiorcy – raczej dorośli.

Tak w skrócie można podsumować wydany w Polsce nakładem Timof Comics pierwszy zeszyt serii Ralph Azham. Tytułowy bohater w dzieciństwie został uznany za wybrańca, który zniszczy pustoszące jego krainę wrogie hordy. Coś jednak poszło nie tak i zamiast wybrańcem został wioskowym głupkiem, obdarzonym kłopotliwym darem widzenia "więzów krwi” – czyli tego, kto jest czyim dzieckiem lub rodzicem.

W wiosce kwestie pochodzenia bywają dosyć drażliwe i skrywają sporo tajemnic, dlatego umiejętność Ralpha przysparza jedynie problemów. Gdy zaś pewnej nocy wiszące na niebie dwa księżyce po raz kolejny wchodzą w koniunkcję, niedoszły wybraniec zyskuje jeszcze bardziej kłopotliwy dar – dostrzegania dusz zabitych, krążących wokół każdego, kto dopuścił się morderstwa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Prosta kreska i pocieszne z wyglądu postacie mogłyby sugerować komiks dla dzieci. Ralph Azham to jednak pozycja dla dojrzałego odbiorcy - rasowe dark fantasy z brutalnym światem i niezbyt sympatycznymi bohaterami. Nie ma tu chwalebnych czynów, jest za to sporo podłości, złośliwości i tchórzostwa. Aby całość nie była zbyt posępna, Trondheim wzbogacił ją o odrobinę humoru i zdynamizował dużą liczbą zwrotów akcji. A wszystko to na niespełna pięćdziesięciu stronach.

Mimo dość surowej strony graficznej, opowieść przykuwa uwagę i pozostawia apetyt na ciąg dalszy. Nawet jeśli ktoś, tak jak piszący te słowa, nie przepada wizualnie za komiksami z bohaterami pod postaciami zwierzątek (każdy ma jakieś uprzedzenia), powinien docenić dzieło francuskiego autora za stronę fabularną.

Cóż jeszcze można powiedzieć? Jeśli w następnych częściach serii nie następuje dramatyczny spadek formy, historia snuta przez Trondheima wydaje się warta lektury. A kontynuować ją będzie można już pod koniec marca – wtedy ma ukazać się polskie wydanie drugiego tomu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Ralph Azham #1: Czy oszukuje się tych, których się kocha?
Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunki: Lewis Trondheim
Wydawca: Timof i Cisi wspólnicy
Data wydania: 2 grudnia 2013
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-63963-25-5
Cena: 37,00 zł
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 2011Czytaj również

Myszka Miki. Horrifikland: Przerażająca przygoda
Przepiękna zabawa w klasycznym stylu
- recenzja
Varia #10
Varia fugit, aeternitas manet
Trondheim kontra Dorgathen
Mucha i Spacedog
Francuski łącznik #2
Czyli co we Francji piszczy
Francuski łącznik #1
Czyli co we Francji piszczy

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.