» Recenzje » Psycho-Pass 2 #01

Psycho-Pass 2 #01


wersja do druku

Zeskanujmy to jeszcze raz

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Psycho-Pass 2 #01
Sześciotomowa seria Inspektor Akane Tsunemori rozpoczęła się jako twór zbliżony fabularnie do Raportu mniejszości, by z czasem wyewoluować nie tylko w opowieść dotykającą fundamentów futurystycznego społeczeństwa, lecz także bardzo osobistą dla przedstawionych bohaterów. Psycho-Pass 2 ma duże szanse pójść w jej ślady.

Dla niezaznajomionych ze wspomnianą we wstępie mangą przypomnijmy: społeczeństwem dyryguje system Sybilli, który między innymi mierzy predyspozycje ludzi i wskazuje im ścieżki do osiągnięcia możliwie szczęśliwego życia. Istotną funkcję w utrzymywaniu porządku pełnią inspektorzy i podlegli im egzekutorzy. Posiadają broń, która jest w stanie określić współczynnik zbrodni danego człowieka (psycho-pass) i w zależności od jego poziomu umożliwia skorzystanie z paralizatora lub całkowicie unieszkodliwić delikwenta. Sęk w tym, że egzekutorzy są w gruncie rzeczy utajnionymi przestępcami, a definiujące ludzkie życie mechanizmy Sybilli pozostają nieznane.

Na pierwszy plan ponownie wysuwa się Akane Tsunemori, która przeszła pewną zmianę w wyglądzie od czasów śledztwa z Makishimą. W jej otoczeniu pojawia się nowa grupa egzekutorów oraz młoda inspektor, która od początku zostaje wrzucona w wir pracy. Brzmi znajomo?

Zacznijmy od tego, że początek Psycho-Pass 2 jak żywo przypomina pierwsze sprawy Akane Tsunemori z poprzedniego cyklu. Dla czytelników, którzy nie mieli do czynienia z Inspektor Akane Tsunemori, nie będzie to niczym zdrożnym. Pojawia się jednak pytanie, czy nie można było pokusić się o oryginalniejsze rozpoczęcie dla odbiorców powracających do uniwersum, które też nie przeszkadzałoby w umieszczeniu wstawek informacyjnych o strukturze Wydziału Dochodzeniowego Biura Bezpieczeństwa Publicznego czy Sybilli.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Gdy już przebrniemy przez wstęp, Akane Tsunemori i świeżo upieczona inspektor Mika Shimotsuki biorą się za śledztwo związane z pewnym konstruktorem bomb. Przed długi czas nie wydaje się być kimś, kto sprawi więcej problemów pracownikom BBP, jednakże później czeka nas kilka zwrotów akcji, umożliwiających pchnięcie fabuły w kilku ciekawych kierunkach. Dochodzenie nabiera rumieńców, szkoda tylko, że trzeba na to czekać do drugiej połowy tomiku.

Podobnie jak miało to miejsce w Inspektor Akane Tsunemori, tak i teraz na etapie pierwszej części nie poznajemy jeszcze zbyt dobrze nowych postaci, lecz o rozwinięcie ich osobowości i znaczenia dla historii możemy być raczej spokojni. Interesująco prezentuje się Mika Shimotsuki, która od początku prezentuje sporą butę i charakterem bliżej jej do Ginozy niż Akane, co w przyszłości ma szansę ożywić zespół dochodzeniowy. Sama Akane przeszła zaś zmianę nie tylko wizualną: wyraźnie dojrzała i ma jeszcze większą świadomość wagi każdej decyzji podjętej na piastowanym przez nią stanowisku. Tak więc jeden z największych mankamentów poprzedniego cyklu, czyli nudna protagonistka, może nareszcie odejść w zapomnienie. Próba jednego tomiku nie pozwala na szersze wypowiadanie się o członkach zespołu egzekutorów, aczkolwiek i tu powinno zrobić się ciekawiej.

Zadbano również o kontynuację grafik. Psycho-Pass 2 łączy maleńkie kadry z zajmującymi niemal pół strony zbliżeniami postaci, do tego swoją rolę odgrywają cieniowanie i częste zmiany perspektywy, z jakiej obserwujemy wydarzenia. Tło ponownie potraktowano po macoszemu, choć to akurat nie daje się we znaki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Początek przygody z Psycho-Pass 2 przyprawia o poczucie wtórności, które nie odpuszcza ani na chwilę, choć końcowe sceny otwarcia i poprzednia seria dają nadzieję na dużo lepsze rozwinięcie fabuły. Na ten moment to odgrzewany kotlet, smaczny, ale mający za dużo wspólnego z wczorajszym obiadem.

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie komiksu do recenzji.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Psycho-Pass 2 #01
Scenariusz: Psycho-Pass Committee, Akira Amano, Gen Urobuchi, Nitroplus
Rysunki: Hashino Saru
Seria: Psycho-Pass 2, Inspektor Akane Tsunemori
Wydawca: Waneko
Data wydania: 25 kwietnia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380963818
Cena: 19,99 zł
Kraj wydania oryginału: JaponiaCzytaj również

Inspektor Akane Tsunemori #4
Uderzyć w samo serce
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #3
Czysty jak łza
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #6
Coś się kończy, coś się...
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #5
System niejedno ma imię
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #2
Wirtualna działalność i rzeczywiste morderstwo
- recenzja
Inspektor Akane Tsunemori #1
Polując na niezrównoważonych
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.