» Recenzje » Przygody Tintina #9: Krab o złotych szczypcach

Przygody Tintina #9: Krab o złotych szczypcach


wersja do druku

Pierwsze kroki z Kapitanem Baryłką

Redakcja: Mały Dan, Balint 'balint' Lengyel

Przygody Tintina #9: Krab o złotych szczypcach
Tintin to wielka ikona europejskiego komiksu XX wieku i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci komiksowych na świecie. Dociekliwy reporter i nieustraszony podróżnik bawi rzesze czytelników już od 1929 roku, kiedy to jego przygody po raz pierwszy ukazały się na łamach czasopisma Le Petit Vingtième. Twórca bohatera, Georges Remi, podpisujący swoje komiksowe plansze artystycznym pseudonimem Hergé, właściwie nigdy nie rozpieszczał młodego dziennikarza, pakując go w coraz to nowe tarapaty. A dokąd zaprowadzi go tytułowy Krab o złotych szczypcach?

Cała intryga - jak to zazwyczaj w przypadku Przygód Tintina bywa - zawiązuje się przez przypadek. Detektywistyczna smykałka oraz bystre oko naprowadzają Tintina na trop przemytników opium, wskutek czego wraz ze swoim wiernym towarzyszem, psem Milusiem, zostaje on uprowadzony i uwięziony na statku. Los zsyła na niego wiele groźnych niebezpieczeństw i przeciwności losu. Jednak ostatecznie - dzięki sprytowi, zaradności i odrobinie szczęścia - bohater trafia z pokładu okrętu na sam środek pustyni, gdzie znów trafia na trop gangu rzezimieszków.

Przygody Tintina charakteryzują się niespotykanym wręcz natężeniem akcji. Podczas lektury komiksów wychodzących spod ręki Hergé po prostu nie sposób się nudzić. Krab o złotych szczypcach jest przełomowym albumem, ponieważ to właśnie w nim dzielny belgijski reporter poznaje Kapitana Baryłkę, który zostanie jego przyjacielem i będzie z nim dzielił przygody w późniejszych tomach.

Kapitan Baryłka to postać humorystyczna, a jednocześnie przestroga dla najmłodszych czytelników. Autor pokazuje na jego przykładzie, jak zgubne bywa działanie alkoholu oraz w jaki sposób pogrąża uzależnianego oraz jego najbliższych. Jednak skłonność do napojów wyskokowych to nie jedyna cecha nowego przyjaciela Tintina. Sympatyczny brodacz posiada okazały zasób nietuzinkowych epitetów, którymi w chwilach gniewu raczy swoich przeciwników.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Hergé uznawany jest za ojca stylu ligne claire. Jego rysunki cechują się wyraźnym czarnym konturem oraz jednolitymi wypełnieniami. Świadomie rezygnuje on ze światłocienia na postaciach i oszczędnie podkreśla cień rzucany przez bohaterów na ich otoczenie. Ten estetyczny i cartoonowy styl zyskał uznanie najpierw w Europie, a potem na całym świecie, doczekując się mnóstwa naśladowców.

Przygody Tintina to wspaniała lektura, zarówno dla starszego, jak i młodszego odbiorcy. Krab o złotych szczypcach w sposób wyważony łączy w sobie wątki kryminalne, wartką akcję i nieprzeciętny humor. Zaś za sprawą wad i zalet Kapitana Baryłki bawiąc uczy i wychowuje. Słowem: dla każdego coś dobrego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
10
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Przygody Tintina #9: Krab o złotych szczypcach (wyd. II)
Scenariusz: Hergé
Rysunki: Hergé
Wydawca: Egmont
Data wydania: luty 2015
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Liczba stron: 64
Format: 220 x 295 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-0284-2
Cena: 24,99 złCzytaj również

Przygody Tintina #10: Tajemnicza gwiazda
Spadające nieszczęście
- recenzja
Przygody Tintina #05 (tom pomarańczowy)
Krucjata przeciwko złu
- recenzja
Przygody Tintina #04 (Tom czerwony)
Tintin, czyli spełnienie młodzieńczych marzeń
- recenzja
Francuski łącznik #2
Czyli co we Francji piszczy

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.