» Prosiacek X

Prosiacek X

Dodał: Kuba Jankowski

Prosiacek X
10
7.83
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Prosiacek X
Scenariusz: Krzysztof Owedyk
Rysunki: Krzysztof Owedyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: maj 2012
Liczba stron: 100
Format: A4
Oprawa: kolorowa, miękka ze srzydełkami
Druk: czarno-biały
Cena: 44,90 zł

Komiks, który miał nigdy nie powstać!

Prosiacek X to pierwsza premierowa publikacja legendarnego Krzysztofa 'Prosiaka' Owedyka od ośmiu lat. I jednocześnie powrót do jego słynnego autorskiego zina Prosiacek, który ukazywał się w latach 1990–1999.

W Prosiacku X, podobnie jak w poprzednich odsłonach tej historycznej już serii, Owedyk przygląda się naszej rzeczywistości krytycznym okiem i, nie bawiąc się w polityczną poprawność, wyśmiewa to, co mu się w niej nie podoba. Zastanawiające i smutne jednocześnie jest to, że na jego celowniku znajdują się te same tematy, co prawie 20 lat temu – hipokryzja, szowinizm, antysemityzm, nacjonalizm, okrucieństwo, głupota. Dostaje się też bezmyślnym mediom, zinstytucjonalizowanym religiom, politykom, myśliwym, internautom, kapitalistom, czyli... nam wszystkim. Bezrefleksyjnie pędzącym przed siebie i bez żadnego celu w stadzie innych owiec.

Prawie cały materiał znajdujący się w Prosiacku X powstał w ciągu ostatnich dwóch lat i już po premierze albumu Prosiacek 1990–2010, zbierającego cały wcześniejszy dorobek rysownika. Świetne przyjęcie tego komiksu sprawiło, że Owedyk postanowił wrócić z komiksowej emerytury i przerwać milczenie trwające od 2004 roku.

„Niby tak wiele się zmieniło na plus od początku lat 90., jest extra, fajnie się żyje (...), nie zmienia się tylko jedno, mianowicie wielki, triumfalny, majestatyczny pochód głupoty” – pisze Owedyk we wstępie do Prosiacka X, w którym nie oszczędza nikogo. W efekcie powstał najbardziej bezkompromisowy i najostrzejszy komiks o współczesnej Polsce. Czujcie się ostrzeżeni.

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Prosiacek X | Krzysztof Owedyk | Prosiacek


Czytaj również

Prosiacek X
List do wydawnictwa
- recenzja
Koszmary
Cthulhu w piękny wykonaniu
- recenzja
Ratboy
Gryzonie górą
- recenzja
Ósma czara: Genesis
Klasyczny bunt
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.