» Wieści » Premiera komiksu Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

Premiera komiksu Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

02-12-2014 18:02 | Młot

Premiera komiksu Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

19 grudnia podczas obchodów 100-lecia bitwy pod Łowczówkiem odbędzie się premiera nowego komiksu Witolda Tkaczyka oraz Jacka Przybylskiego zatytułowanego Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014. Jest to historia krwawej bitwy I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi trwającej od 22 do 25 grudnia 1914 r. Głównymi bohaterami komiksu są młodzi kilkunastoletni chłopcy, Gustaw i Karol (wzorowani na autentycznych uczestnikach bitwy), a obok nich przedstawione są postaci historyczne: podpułkownik Sosnkowski, major Śmigły-Rydz, kapitan 'Kuba' Bojarski, sierżant Świderski i kapral Lisiecki. Komiks jest fabularyzowaną wizją bitwy, opierającą się na przekazach świadków i opracowaniach historycznych.

Informacja prasowa:

Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

Komiks opowiada historię krwawej bitwy I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi pod Łowczówkiem, trwającej od 22 do 25 grudnia 1914 r., a więc także w wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Brygadą, podczas nieobecności Józefa Piłsudskiego, który przebywał na rozmowach politycznych we Wiedniu, dowodził szef sztabu ppłk. Kazimierz Sosnkowski.

Oddziały legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro-węgierskiej, w ramach której działały, zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach 342 i 360 w okolicach Łowczowa i Łowczówka nad rzeką Białą. Pułki legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej, po czym, na skutek wycofania się sąsiednich jednostek CK armii pod naporem Rosjan, zagrożone okrążeniem, wycofały się we wzorowym porządku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W bitwie odznaczyło się bohaterstwem i skutecznym dowodzeniem wielu polskich oficerów, odwagą i poświęceniem wielu żołnierzy. Rannych zostało ponad 300, a poległo ponad 100 legionistów, którzy spoczywają na okolicznych cmentarzach, najwięcej na cmentarzu nr 171 w Łowczówku.

Głównymi bohaterami komiksu są młodzi kilkunastoletni chłopcy, Gustaw i Karol (postacie wzorowane na autentycznych uczestnikach bitwy), a obok nich przedstawione są postacie historyczne: ppłk. Sosnkowski, mjr. Śmigły-Rydz, kpt. 'Kuba' Bojarski, sierż. Świderski, kapral Lisiecki. Komiks jest fabularyzowaną wizją bitwy, opierającą się na przekazach świadków i opracowaniach historycznych.

Scenariusz napisał Witold Tkaczyk, plansze wykonał Jacek Przybylski, okładkę oraz ilustracje z umundurowaniem i uzbrojeniem - Wojciech Nawrot. Teksty historyczne napisali: Tomasz Nowak i Paweł J. Bezak.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Premiera komiksu planowana jest na dzień 19 grudnia podczas obchodów 100. lecia bitwy pod Łowczówkiem.

Projekt dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego i Powiatu Tarnowskiego.

Partnerzy projektu:
Gmina Pleśna, Gmina Tuchów, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wydarzenie na Facebooku
Tagi: Wigilia w okopach | Jacek Przybylski | Witold Tkaczyk | Zin Zin Press


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.