» Recenzje » Posępny Mononokean #3-5

Posępny Mononokean #3-5

Posępny Mononokean #3-5
Pierwsze dwa tomy Posępnego Mononokeanu Kiri Wazawy nie wywarły na mnie zbyt dobrego wrażenia – nie było wprawdzie źle, ale zabrakło też dających się jasno sprecyzować zalet, które zachęcałyby do dalszej lektury. Czy w kolejnych częściach mangi autorce udało się wykrzesać coś więcej z do tej pory schematycznej historii?

Hanae Ashiya dalej pomaga jako asystent Haruitsukiemu Abeno, młodemu egzorcyście zajmującemu się wspieraniem demonów, które przybyły do świata śmiertelników bądź w nim utknęły. Żaden z nich nie ma prawa narzekać na brak atrakcji: Hanae po raz pierwszy odwiedza Zaświaty, razem z Abeno pomagaja uwięzionemu na polu strachowi na wróble wrócić do domu, a także po raz kolejny spotyka Zenko, w której życiu pojawił się pewien lisi demon mający wspólną przeszłość z Haruitsukim. Para licealistów ma tym samym ręce pełne roboty, a kolejne zlecenia cały czas napływają...

O ile tom trzeci prezentuje mniej więcej taki sam poziom co dwa poprzednie, to od czwartego zaczyna się robić ciekawiej – nie na tyle jednak, by zapomnieć o wcześniejszych wadach mangi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Wazawa nareszcie wprowadza odgrywające większą rolę postacie drugoplanowe, dzięki czemu może odejść od schematycznej struktury fabularnej, zgodnie z którą ważni dla bieżącego wątku są tylko protagoniści i zwracająca się do nich o pomoc osoba. Ponownie w fabule pojawia się znana już czytelnikom Zenko, która wprawdzie nie jest szczególnie interesująca, ale przynajmniej cechuje się osobowością ładnie kontrastującą z cechami charakteru chłopaków, co samo w sobie jest plusem i pozwala na przedstawienie nieco ciekawszych relacji między postaciami. Także Yahiko, wspomniany wyżej lisi demon, nieco ożywia atmosferę, więc nie dziwi fakt, ze prawdopodobnie zagości on na kartach mangi nieco dłużej.

Poza tym większość elementów składających się na Posępnego Mononokeana pozostaje po staremu – do tej pory Wazawa nie wprowadziła tu żadnego spajającego metaplotu, opierając akcję jedynie na pojedynczych zleceniach, w których więcej znajdziemy wątków w stylu "okruchy życia" niż interesującej fantastyki lub dramatycznych wydarzeń. Wychodzi to autorce czasem lepiej, czasem gorzej – choć ogólnie przedstawiane tu opowiastki wypadają bardziej interesująco niż do tej pory, to wciąż można w nich znaleźć zbyt wiele, jak na mój gust, taniego melodramatyzmu, który robi wrażenie jedynie na odbiorcach nie mających wcześniej do czynienia z historią tego rodzaju.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na plus zasługuje to, że w mandze zaczyna pojawiać się coraz więcej humoru, dzięki czemu można przymknąć oko na ciągłe próby wymuszania wzruszeń w czytelnikach. Opiera się on wprawdzie bardziej na przekomarzankach między postaciami niż autentycznie zabawnych gagach, ale zawsze jest to jakiś początek. Rozczarowuje za to fakt, że z wizyty Hanae i Abeno w Zaświatach ani tak naprawdę nic interesującego nie wynika, ani nie została ona przedstawiona w przesadnie intrygujący sposób. Pozostaje tylko nadzieja, że podobna sytuacja pokazana zostanie jeszcze w kolejnych tomach i dopiero wtedy jej potencjał zostanie odpowiednio wykorzystany.

Wraz z końcem piątego tomu Posępnego Mononokeana można zacząć dostrzegać pewne oznaki wzrastającego poziomu mangi, jednakże odbywa się on na tyle powoli, że nie da się z czystym sumieniem stwierdzić, że już na pewno będzie tylko lepiej. Zbyt wiele tu schematów, a zbyt mało oryginalnych pomysłów, w efekcie czego komiks Kiri Wazawy nie wyróżnia się zbytnio od innych, podobnych tytułów z tego gatunku. Może on wciąż przypaść do gustu pewnym czytelnikom, ale nikt nie powinien nastawiać się na historię, o której będziemy pamiętali po paru latach – chyba, że tempo, w jakim autorka uczy się na popełnianych błędach, znacząco wzrośnie.

Tytuł: Posępny Mononokean #3
Scenariusz: Kiri Wazawa
Rysunki: Kiri Wazawa
Seria: Posępny Mononokean
Wydawca: Waneko
Data wydania: 18 lipca 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Lucyna Wawrzyniak
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380962033
Cena: 19,99 zł
 

Tytuł: Posępny Mononokean #4
Scenariusz: Kiri Wazawa
Rysunki: Kiri Wazawa
Seria: Posępny Mononokean
Wydawca: Waneko
Data wydania: 19 września 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Lucyna Wawrzyniak
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380962040
Cena: 19,99 zł
Wydawca oryginału: Square Enix
Kraj wydania oryginału: Japonia

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Posępny Mononokean #05
Scenariusz: Kiri Wazawa
Rysunki: Kiri Wazawa
Seria: Posępny Mononokean
Wydawca: Waneko
Data wydania: 17 listopada 2017
Kraj wydania: Polska
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8096-205-7
Cena: 19,99 zł
Wydawca oryginału: Square Enix
Kraj wydania oryginału: JaponiaCzytaj również

Posępny Mononokean #06-08
Zbyt wolno, zbyt późno
- recenzja
Posępny Mononokean #1 i #2
Gdzie ta posępność?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.