» Recenzje » Posępny Mononokean #1 i #2

Posępny Mononokean #1 i #2

Posępny Mononokean #1 i #2
Pewne motywy najwyraźniej nigdy się nie nudzą, a jednym z nich jest łączenie japońskiego folkloru z historiami z gatunku „okruchy życia” w anime i mandze. Waneko niedawno rozpoczęło wydawanie w Polsce kolejnego tytułu opartego na takich założeniach: Posępnego Mononokeanu. Czy znajdziemy w nim jednak wystarczająco wiele cech odróżniających go od licznej konkurencji?

Hanae Ashiya ma najgorszy możliwy początek nauki w liceum – z powodu niedającego się niczym wytłumaczyć osłabienia organizmu co chwila mdleje i pierwszych kilka dni spędza niemal w całości w gabinecie pielęgniarskim. Zdesperowany, postanawia odpowiedzieć na znalezione przypadkiem ogłoszenie o egzorcyście poszukującym asystenta. W ten oto sposób poznaje Haruitsukiego Abeno, swojego prowadzącego magiczną herbaciarnię opryskliwego rówieśnika, zajmującego się pomaganiem odwiedzającym świat ludzi demonom. Abeno zgadza się pomóc chłopakowi, ale żąda, aby w ramach zapłaty za ratunek Ashiya został jego asystentem.

Osoba zaznajomiona z mangami i anime dostrzeże w powyższym opisie klisze fabularne niemal od razu – podobne zawiązanie fabuły można przecież znaleźć chociażby w Noragami i xxxHOLiC, nie wspominając już o wielu innych tytułach z youkai (demonami z japońskiego folkloru) w tle. I niestety, w dwóch pierwszych tomach Posępnego Mononokeanu autorstwa Kiri Wazawy nie znajdziemy zbyt wiele argumentów za tym, że manga ta wyróżnia się należycie od innych z tego gatunku.

Brak oryginalności nie jest sam w sobie wadą, dopóki pozostałe elementy opowiadanej historii zaliczają się na plus, ale póki co manga prezentuje się raczej przeciętnie. Fabuła jest miejscami szyta dość grubymi nićmi, przedstawione tu pojedyncze wątki fabularne (na 400 stronach mamy okazję przeczytać prolog, dwie pomniejsze historie o perypetiach Hanaego z demonami, a tom drugi kończy się w trakcie trzeciej) niczym nie zaskakują, a w zamierzeniu wzruszające momenty nie wywołały we mnie żadnych emocji. Za przykład mogę tu podać wątek śmiejącej się maski i córki kapłana buddyjskiej świątyni, który został oparty na nieporozumieniu dającym się sprostować w ciągu minuty – ale inaczej nie byłoby całej tej opowiastki, zatem czytelnicy zmuszeni są do parcia naprzód, doskonale wiedząc, jak się to wszystko skończy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niespecjalnie wyróżniają się też bohaterowie, o których wprawdzie niewiele można powiedzieć po zaledwie dwóch tomikach, ale też nie wywarli na tyle dobrego wrażenia, by czytelnik poczuł się zaintrygowany tym, co spotka ich w kolejnych. Abeno to oschły, ale generalnie przyzwoity chłopak owiany aurą tajemnicy – i nie można o nim powiedzieć nic ponadto. Hanae natomiast sprawia niezłe wrażenie z racji lekkiego odstępstwa od charakteryzujących mangi schematów, ale jednocześnie jest póki co zbyt wyidealizowany, aby dało się z nim utożsamiać. Problem stanowi również to, że brakuje tu dobrych postaci drugoplanowych – na razie wprowadzono jedną, ale nie mam pojęcia, czy odegra jakąś większą rolę w przyszłości.

Kreska z kolei jest miła dla oka, ale znów nie wyróżnia się wśród stylów prezentowanych przez rysowników przy innych tytułach. Sporym problemem jest niemal kompletny brak teł na 90% kadrów, przez co manga prezentuje się wizualnie ubogo.

Dwa pierwsze tomiki Posępnego Mononokeanu to doskonały przykład przeciętnego komiksu, którego autorka bała się wyjść poza znane wszystkim schematy, aby nie odstraszyć potencjalnych czytelników. Opisane przeze mnie problemy można by było wybaczyć, skoro mamy do czynienia z początkiem dłuższej serii. Wiele mang rozpoczyna się – mówiąc eufemistycznie – średnio, podczas gdy później poziom się podnosi. Jednak dzieło Kiri Wazawy jak na razie nie dało mi żadnych podstaw do przypuszczenia, że tak samo będzie i tutaj.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie komiksów do recenzji.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tytuł: Posępny Mononokean #1
Scenariusz: Kiri Wazawa
Rysunki: Kiri Wazawa
Wydawca: Waneko
Data wydania: 17 marca 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Lucyna Wawrzyniak
Liczba stron: 194
Format: 116x169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380962019
Cena: 19,99 zł
Wydawca oryginału: Square Enix

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Posępny Mononokean #02
Scenariusz: Kiri Wazawa
Rysunki: Kiri Wazawa
Seria: Posępny Mononokean
Wydawca: Waneko
Data wydania: 18 maja 2017
Kraj wydania: Polska
Format: 116x169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788380962026
Cena: 19,99 zł
Wydawca oryginału: Square EnixCzytaj również

Posępny Mononokean #06-08
Zbyt wolno, zbyt późno
- recenzja
Posępny Mononokean #3-5
Powoli, ale do przodu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.