» Wieści » Półwysep w kadrach: Autorzy portugalscy

Półwysep w kadrach: Autorzy portugalscy

|

Półwysep w kadrach: Autorzy portugalscy
Wystawa Komiks Iberyjski. Półwysep w Kadrach zostanie otwarta 10 maja, pierwszego dnia Festiwalu Komiksowa Warszawa. Wernisaż odbędzie się o godz. 18:30 w warszawskiej siedzibie Instytutu Cervantesa (ul. Nowogrodzka 22).

Dziś przedstawiamy informacje o autorach portugalskich, których prace będzie można oglądać w Warszawie do 29 maja.

Luís Louro (1965, Lizbona) – studia na specjalizacji Obraz i Komunikacja Audiowizualna. Ilustrator, fotograf oraz rysownik komiksów. Ma na koncie m.in. komiksy przygodowe z serii Jim del Monaco (scen. Simões) i Roques&Folque (scen. Simões), humorystyczne z serii O Corvo (scen. własny), erotyczne Cogito Ego Sum (scen. własny) oraz pojedyncze albumy do scenariuszy własnych oraz innych autorów (m. in. z Ruiem Zinkiem). Publikował również w fanzinach, pismach oraz antologiach. Zdobywca licznych nagród – m. in. nagrody „O Mosquito” w kategoriach objawienie (1984), najlepszy album (1989, 1990, 1992, 1995), najlepszy autor portugalski (1995).

Strona autora


Marco Mendes (1978, Coimbra) – rysownik i ilustrator związany z miastem Porto. Współtworzy kolektyw rysowników A Mula. Publikował w zbiorczym albumie Q’ui Inferno (2009) oraz fanzinie Cospe Aqui (2006). Oprócz tego ma na koncie fanzinowe tytuły: Tomorrow the Chinese Will Deliver The Pandas (2008), Carlitos (2007) i O projecto de fecundar a lua (2007). Prowadzi bloga komiksowego ‘Diário Rasgado’, na którym umieszcza historie z życia wzięte.

blog autora


David Soares (1976) – powieściopisarz, tłumacz, scenarzysta i rysownik komiksowy. Opublikował do tej pory następujące komiksy: O Pequeno Deus Cego (scenariusz, 2011, rys. Pedro Serpa), É de Noite Que Faço as Perguntas (scenariusz, 2011), Mucha (scenariusz, 2009), A Última Grande Sala de Cinema (rysunek i scenariusz, 2003), Sammahel (rysunek i scenariusz, 2001), Mr. Burroughs (scenariusz, 2000, rys. Pedro Nora) i [t]Cidade-Túmulo (rysunek i scenariusz, 2000). Jest również autorem zbioru esejów o komiksie Sobre BD (2004).

Blog autora


Pedro Serpa (1978, Lisboa) – w 2001 ukończył wydział Projektowania Komunikacyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie.Pracowal prawie wyłącznie w zawodzie, a do rysowania wrócił w 2008 roku. Powoli odzyskuje utracony czas. Pierwszy komiks publikuje w 2010 – Sete Historias em busca de uma Alternativa (scen. Álvaro Áspera). W 2011, wydawnictwo Kingpin Books opublikowało album O Pequeno Deus Cego do scenariusza Davida Soaresa.

Blog autora


Joana Afonso dyplom na wydziale malarstwa lizbońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje jako artystka niezależna – ilustracja, komiks i animacja. Tworzy kolektyw The Lisbon Studio (publikacje i wystawy). Aktualnie pracuje nad albumem komiksowym do scenariusza Nuno Duarte.

Blog autorki


Filipe Abranches (1965, Lizbona) – dyplom z reżyserii w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej, wykładowca na wydziale Ilustracji/Komiksu w Ar.Co (2005 i 2010). Przygodę z komiksem zaczyna w piśmie LX Comics (początek lat 90.), następnie współpracuje z grupami niezależnymi we Francji (Amok) i Belgii (Freon). Ilustrator (Expresso, Público, Le Monde, O Independente i I) oraz autor animacji. Opublikował komiksy: História de Lisboa (dwa tomy), O Diário de K. i Solo (antologia). Prowadził kształcenie w obrębie sztuki komiksowej i organizował komiksowe warsztaty szkolne.

Blog autora


Rui Lacas - studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Rozpoczynał jako ilustrator i karykaturzysta free lancer, dopiero potem przeszedł na stronę komiksu. Album Maldita Cocaína z 1994 jest początkiem jego wielkich projektów komiksowych, po którym publikuje kolejne - A Cauda do Tigre (1998), A Filha do Caranguejo (2001), Que é Feito do Meu Natal? (2002) i Obrigada, Patrão. Ten ostatni komiks zostaje opublikowany we Francji (2006) i w rok później na festiwalu w Les Moulins autor otrzymuje nagrodę za najlepszy scenariusz. Aktualnie jest członkiem stowarzyszenia autorów, którzy publikują własnym sumptem pod znakiem Edições Elpep.


Ricardo Cabral – dyplom na wydziale malarstwa lizbońskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005). Różnorodne ilustracje dla pism i gazet (Correio da Manhã, Expresso, Diário de Notícias, Jornal i, Revista TimeOut, Inútil). Rysował do książek 12 Erros que tramaram Portugal i 12 Erros que tramaram o nosso Benfica oraz do książki dla dzieci Portugal para Miúdos José Jorge’a Letrii. Autor komiksów Evereste, Israel Sketchbook, Newborn – 10 dias no Kosovo i Pontas Soltas-Cidades (Asa).

Blog autora


Marc Parchow (1976, Paryż) – urodził się pewnego gorącego lata w Paryżu, gdzie został wystawiony na efekty podwyższonego poziomu kreatywności, co wpłynęło na późniejszy wybór pracy zarobkowej. Zamiast znaleźć lukratywne zajęcie w informatyce lub polityce, postanowił pójść ścieżką Architektury projektowania na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie. Już jako dziecko rysował z wystawionym językiem, co nie przeszło mu do dziś. Rysuje albatrosy.

Blog autora



Organizatorzy wystawy: Instytut Cervantesa, Ambasada Hiszpanii, Instytut Camõesa, Ambasada Portugalii.

Partnerzy: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie twórców "Contur", timof comics, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Patroni medialni: TVP Kultura, Poltergeist, Ziniol

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Festiwal Komiksowa Warszawa
Tagi: Komiks Iberyjski. Półwysep w Kadrach | Festiwal Komiksowa Warszawa 2012


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.