» Recenzje » Poe Dameron: Iskra i płomień

Poe Dameron: Iskra i płomień


wersja do druku
Poe Dameron: Iskra i płomień
Majowy numer Star Wars Komiks przynosi ostatnie wydanie zbiorcze serii Poe Dameron. Czeka nas kilka historii z życia Ruchu Oporu, ale czy rozpalą w czytelniku płomień Rebelii?

Osiemdziesiąty szósty numer magazynu Star Wars Komiks to zakończenie serii komiksowej Poe Dameron, opowiadającej o losach jednego z głównych bohaterów najnowszej gwiezdnowojennej trylogii i prowadzonej przez niego Eskadry Czarnych. Jest to już piąte wydanie SWK z Poem jako głównym bohaterem. W numerze znajdziemy materiał opatrzony wspólnym tytułem Iskra i płomień, oryginalnie opublikowany w Star Wars: Poe Dameron #2631 i uzupełniony o krótką historię Droids: SaBBotaż, pochodzącą z pierwszego numeru serii. Magazyn jak zwykle opatrzony został wstępem Jacka Drewnowskiego oraz galerią okładek wydań oryginalnych.

Trzon wydania stanowi tytułowa historia Iskra i płomień, w której scenarzysta Charles Soule zabiera nas w podróż przedstawiającą losy bohatera pomiędzy filmowymi epizodami Trzeciej Trylogii Gwiezdnych wojen oraz w momentach, w których nie oglądaliśmy go na ekranie. Akcja większej części komiksu rozgrywa się na pokładzie Sokoła Millennium bezpośrednio po ucieczce członków Ruchu Oporu z planety Crait, tym samym kontynuując przerwany w Ostatnim Jedi wątek. W trakcie lotu przez nadprzestrzeń Poe opowiada współtowarzyszom między innymi o tym, jak doszło do jego spotkania z Lorem Sanem Tekką, jak wydostał się z Jakku po rozbiciu TIE Fightera z Finnem na pokładzie oraz o ataku na bazę Starkiller.

Soule wykorzystuje tutaj schemat wspominania o wcześniejszych wydarzeniach, żeby załatać luki w życiorysie Damerona bądź opowiedzieć niektóre znane już fakty z innej perspektywy. Ciekawiej robi się dopiero w drugiej połowie tego zbiorczego wydania, kiedy poznajemy dalsze losy pozostałych członków Eskadry Czarnych, a jej dowódca opuszcza Sokoła Millennium. Dzięki temu fragmentowi dowiemy się, dlaczego postać Temmina 'Snapa' Wexleya nie pojawiła się w Epizodzie 8 i jak twarde są pilotki Ruchu Oporu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunki do sześciu ostatnich zeszytów Poe Damerona wykonał Angel Unzueta. Artysta na stałe tworzy serię już od 14 numeru, a wcześniej pracował przy projektach superbohaterskich Marvela oraz DC Comics. Kreska podkreśla rysy twarzy aktorów z filmów kinowych, a grubsze kontury wyraźnie oddzielają postacie od tła kadrów. Niestety sprawia to wrażenie nałożenia bohaterów na siłę do wcześniej przygotowanych scenerii. Dodatkowo pozy przybierane przez bohaterów oraz ich mimika są często nienaturalne – jakby ktoś robił zdjęcia nie w momencie wypowiadania kwestii, lecz kiedy otwierają usta, aby dopiero zacząć mówić. Na uwagę zasługują natomiast szczegółowo oddane statki kosmiczne oraz sceny batalistyczne – jak splash page przedstawiający atak na bazę Starkiller czy ciekawie wykonany dwustronicowy spread z bitwy na Takodanie.

Zamieszczony na końcu wydania short komiksowy SaBBotaż to krótka humorystyczno-romantyczna fabuła licząca 8 plansz. Skupia się on na trzech postaciach – pilocie Ruchu Oporu, młodej mechaniczce oraz wtrącającym się we wszystko droidzie BB-8. Gruba cartoonowa kreska Chrisa Eliopoulosa (odpowiedzialnego również za scenariusz) podkreślona pastelowymi kolorami Jordie Bellaire świetnie pasuje do lekkiej fabuły.

Star Wars Komiks: Iskra i płomień to tytuł skierowany do miłośników ostatnich trzech filmów z sagi Star Wars. Znajdą tu oni wyjaśnienia dotyczące niektórych filmowych wątków związanych z Poem Dameronem. Niestety tym, czego tu nie uświadczymy, jest samodzielna historia, którą z przyjemnością może przeczytać każdy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.0
Ocena recenzenta
4.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Star Wars Komiks #86: Poe Dameron: Iskra i płomień
Scenariusz: Charles Soule, Chris Eliopoulos
Rysunki: Angel Unzueta, Jordie Bellaire
Seria: Star Wars Komiks, Poe Dameron, Star Wars, Poe Dameron
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 8 maja 2020
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Phil Noto
Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska, Jacek Drewnowski
Liczba stron: 148
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328198449
Cena: 19,99 złCzytaj również

Star Wars Komiks - Poe Dameron: Eskadra Czarnych
Gdy antagonista staje się rzeczywistym bohaterem
- recenzja
Star Wars #2: Operacja Gwiezdny Blask
Blasku brak
- recenzja
Star Wars: Ścieżka przeznaczenia
Powrót do Miasta w chmurach
- recenzja
Star Wars Darth Vader #2: Prosto w ogień
Bez taryfy ulgowej dla Vadera
- recenzja
Powrót Wolverine'a
Żyje się tylko dwa razy
- recenzja
Star Wars Łowcy nagród #1: Najgroźniejsi w galaktyce
Monotonne życie łowców
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.