» Wieści » Pierwsza Aukcja Komiksu i Ilustracji DESA Unicum

Pierwsza Aukcja Komiksu i Ilustracji DESA Unicum

|

Pierwsza Aukcja Komiksu i Ilustracji DESA Unicum

Rusza pierwsza aukcja Komiksu i Ilustracji, która odbędzie się 13 lutego (czwartek) o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum (ul. Marszałkowska 34-50 w Warszawie). Wystawę aukcyjną można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16. Wszelkie informacje dotyczące prac biorących udział w licytacji znajdziecie po rozwinięciu wieści.

Informacja prasowa:

DESA Unicum zaprasza na kolejną nowość aukcyjną – po raz pierwszy w Polsce odbędzie się aukcja w całości poświęcona sztuce komiksu i ilustracji. Na licytacje wystawionych zostanie 79 obiektów, a ceny wywoławcze zaczynają się już na poziomie 200 zł. Miłośnicy takiej formy wyrazu będą mogli wybierać spośród oryginalnych plansz komiksowych kultowych tytułów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Aukcje komiksów w USA i Francji są dowodem na to, że sztuka która wzbudza sentymenty, związana z kultowymi bohaterami ubiegłego wieku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Ostatnie lata pokazały, że komiks może być dobrą inwestycją. Najdrożej sprzedanym na aukcji egzemplarzem jest zbiór rysunków, w którym zadebiutował Superman – 2,89 mln USD, podczas gdy cena w momencie publikacji w 1938 roku wynosiła 10 centów. Drugim najdrożej sprzedanym komiksem jest wydany rok później zbiór z pierwszym rysunkiem innego znanego superbohatera – Batmana. Jego cena na aukcji wyniosła 2,57 mln USD. Ostatnie miejsce na podium należy do okładki popularnego we Francji i Belgii komiksu Tintin - została sprzedana za 1,6 mln USD.

Komiksy w zachodnich domach aukcyjnych pojawiają się dosyć regularnie – na dedykowanych im aukcjach albo jako część aukcji współczesnych, a rekordowe transakcje od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony gazet. Spider-mana i Batmana zna przecież każdy. W Polsce sztuka komiksu ma nieco krótszą historię, ale liczba miłośników rysunkowych historyjek jest bardzo duża. Relax i Świat Młodych zna z dzieciństwa chyba większość obecnych 30- i 40-latków, wielu z nich z pewnością chętnie wzięłaby znów w ręce swoje ulubione komiksy – dzięki naszej aukcji będą mieli taką możliwość. Ceny wywoławcze są bardzo atrakcyjne, nie sposób przewidzieć, jak rysunki zostaną wycenione przez rynek, ale spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.

Wśród hitów aukcyjnych z pewnością warto wymienić szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka – Zwariowana wyspa 2. Okładki osiągają zazwyczaj najwyższe ceny, gdyż są najbardziej rozpoznawalne, to swoista wizytówka albumu zapowiadająca, czego można spodziewać się w środku. Dlatego stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów, co wpływa na ich ceny, które zazwyczaj są wielokrotnie wyższe niż w przypadku innych plansz. Z obserwacji rynku amerykańskiego widać, że ceny okładek rosną najszybciej i wyznaczają trendy dla tej gałęzi sztuki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz: Sztuka latania. Każdy z pasków z tej serii to marzenie i pozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów polskiego komiksu. Kajtek i Koko – dwóch skrajnie różniących się przyjaciół, spodobali się czytelnikom na tyle, że doczekali się swych bliźniaczo podobnych następców (właściwie przodków): Kajka i Kokosza. Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz: Sztuka latania.

Na licytację wystawione zostaną również 2 prace Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego również jako Papcio Chmiel. Jedna z ilustracji przedstawia trio bohaterów – Tytusa, Romka i Atomka, na drugiej znajduje się Tytus w zabawnym pojeździe.

Poszukiwacze okładek komiksowych z pewnością zwrócą uwagę na niepublikowaną okładkę Kapitana Klossa, czy oryginalną okładkę do serii komiksów o agencie kosmicznej agencji detektywistycznej Univers – komiksu Funky Koval, Wbrew sobie. W latach 80. i 90. był to najsłynniejszy polski bohater science fiction. Na aukcji pojawi się również szkic do okładki Kapitana Żbika: Nocna wizyta, jednego z 7 odcinków kultowego komiksu narysowanego przez Bogusława Polcha. Kolejną z oferowanych okładek będzie propozycja z komiksu Flip i Flap – zarówno okładka, jak i plansza, wykonane przez Tadeusza Raczkiewicza, niestety nigdy nie doczekały się publikacji. Fani komiksiarza własnym sumptem wydali album zawierający niepublikowane plansze autora, w tym m.in. te dwie prace. Jest to ciekawostka i gratka dla fanów Raczkiewicza i Flipa i Flapa. Ciekawostką będzie też plansza komiksowa i okładka komiksu Bogowie z Gwiazd autorstwa Bogusława Polcha. Składająca się z ośmiu części seria powstała na podstawie teorii znanego ufologa Ericha von Danikena i zdobyła sporą popularność na Zachodzie – przetłumaczono ją aż na 12 języków. W 1982 roku zawitała także do Polski dzięki Krajowej Agencji Wydawniczej. Według Ericha von Danikena jest jedną z najlepszych serii stworzonych przez Polaków, łączny nakład wszystkich wydanych w naszym kraju części wyniósł 1,6 miliona egzemplarzy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolejną atrakcją aukcji będą rysunki Zbigniewa Lengrena. Przez kilkadziesiąt lat przygody Profesora Filutka i jego sprytnego kundelka Filusia podbijały serca czytelników krakowskiego Przekroju. Od 1948 roku tydzień w tydzień gościł na ostatniej stronie pisma, zakończył swą misję niedługo przed śmiercią Lengrena w 2003 roku. Filutek zaistniał także poza Przekrojem. W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wyprodukowano kilka filmów z jego udziałem: Dziwny sen profesora Filutka (1956), Pojedynek profesora Filutka (1956), Profesor Filutek w parku (1955), Zryw na spływ (1956).

W ofercie aukcji, obok plansz, prezentowane są również prace czołowych twórców ilustracji książkowej: Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera, ciekawe prace Stasysa Eidrigeviciusa, niezapomniane i kultowe realizacje do książek Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, oraz interesujące prace czołowego malarza awangardy polskiej – Adama Marczyńskiego.

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.

Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Tadeusz Raczkiewicz | Bogusław Polch | Zbigniew Lengren | Janusz Christa | Henryk Jerzy Chmielewski | DESA Unicum


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.